Jump to content

Motloch Franciszek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  828
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

35 Neutral

About Motloch Franciszek

 • Rank
  Wega
 • Birthday 02/11/1941

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Bielsko-B.
 • Zainteresowania
  Rożne.
 • Sprzęt astronomiczny
  SW ED 120/900, nasadka bino WO, AZ3

Recent Profile Visitors

2,474 profile views
 1. Szukacz kątowy z obrazem ziemskim(np GSO 8x50).Może byc + laser.
 2. Można by zrobic,tak ,jak piszesz,ale tylko na dolnych ślizgach.U góry śruba dociskowa do wałka powinna skasowac luz.
 3. Musi byc możliwośc regulacji luzu drawtube w korpusie.Przy wymontowanym fokuserze,drawtube powinna się przesuwac z minimalnym oporem na ślizgach. W starszych wersjach tego typu wyciągu,była przynajmniej możliwośc regulacji luzu drawtube w korpusie.Tylko zębatka była inna. Tak,jak to teraz jest,to nigdy nie będzie dobrze.A co na to Servis ? Może Servis Tom-cio coś na to poradzi.
 4. W wyciągu clayforda TS 3",przy zmianie pokrętłem kierunku ostrzenia obraz przesuwał się góra-dół. Nic nie pomagało,dopiero obrócenie półpierścienia z łożyskami załatwiło problem.
 5. Dobra rada,bo może też się okazac,że potrzebne będzie splanowanie samej tuby z obu stron ,z jednego zamocowania na tokarce.
 6. Żeby samemu sprawdzic co jest żle w refraktorze,to trzeba mieć dobrze ustawiony klimator laserowy,dobrze ustawiony kolimator optyczny i dorobiony na tokarce z jednego mocowania,adapter do zamocowania kolimatora laserowego i optycznego,bezpośrednio w tubie(bez wyciągu). Kolejnosc. Sprawdzam,czy cela ,jest dokręcona. Dokładny szablon z krzyżem na środku,wkładam do odrosnika,aż oprze się na celi obiektywu. Wymontowuję wyciąg,wkładam adapter bezpośrednio do tuby. i do adaptera kolimator laserowy(suwliwie,bez mocowania). Tym sposobem sprawdzam,czy tuba od strony wyciągu,jest prostopadła do osi tuby. Jeżeli punkt lasera,jest na środku szablonu,to zmieniam kolimator na optyczny((suwliwie,bez mocowania). Wyjmuję szablon i zakładam pokrywę odrośnika. Optyczny wykaże ,czy wewnętrzna soczewka w celi obiektywu,jest prostopadła do osi tuby.. Jeżeli wszystkie okręgi są koncentryczne,to jest OK,ale tylko z kolimacją obiektywu.Ustawienie soczewek względem siebie,wyjdzie dopiero,przy teście na gwiazdach. Montuję ustawiony wyciąg,żeby nie opadał w zenicie,pod ciężarem,np kamery. Wkładam szablon przed obiektyw. Wkładam do wyciągu kolimator laserowy i powinien trafic w środek szabonu. Jeżeli OK,wyjmuję szablon i zakładam pokrywę odrośnika. Do wyciągu wkładam kolimator optyczny i sprawdzam,czy widac wszystkie koła koncentrycznie.Sprawdzać przy różnym wysuwie wyciągu, Potem test w wizualu na wprost ,bez kątówki,na gwiazdach.Dobry by był STAR TEST,na średniej jasności gwiazdach,ale moze byc problem z przejrzystoscią powietrza i stabilnoscią atmosfery,bo potrzeba dużych powiekszeń. Z wyciągiem przeważnie są problemy:rura wyciągu przesunięta z osi,może byc skośnie do osi tuby.Czoło nakrętki na rurze wyciągu,nie jest prostopadłe do osi tuby. Redukcja 2"/1,25" przeważnie nie jest prostopadła do osi tuby. Te dwa ostatnie elemeny:nakrętka na rurze wyciagu i redukcja 2"/1,25",przy foto niepotrzebne,bo reduktor można nakręcic bezpośrednio na rurę wyciągu. Nie jestem w temacie foto,więc tylko tyle. A jeżeli,coś przy sprawdzaniu jest nie tak,to osobno trzeba próbowac rozwiązac konkretny problem.Zamiast fabrycznej nakrętki na rurę wyciągu,mam dorobioną w Astrokraku na tokarce nową(dokładną).Redukcjja 2"/1,25",też by się przydała,dokładna i z ciasnym otworem ,pod kolimatory,żeby nie mocowac,tylko żeby wchodziły suwliwie ,bez luzu. W starszych egzemplrzach SW ED,był jeszcze problem,z trzema przekładkami dystansowymi,między soczewkami obiektywu. Obecnie jest montowany cały pierścień dystansowy . Jeżeli wszystko wyszło OK i nadal jest problem z widokiem gwiazd,to ustawić refraktor na montażu ~30*,popuścic lekko pierścień dociskajacy soczewki obiektywu i obracac soczewkę zewnętrzną,aż gwiazdy będą punktowe.Za każdym razem,po zmianie położenia soczewki,dokręcic lekko pierscień dociskowy. UWAŻAC,ŻEBY NIE PORYSOWAC SOCZEWKĘ.
 7. Kupię okular DELTA OPTICAL 6mm LONG EYE RELIEF 20MM.
 8. Bez złączki mocującej z noskiem 2" i bez noska 2"". Bez gniazd okularowych Baadera. Cena z wysyłką 1100 zł.
 9. Cena z wysyłką 1450 zł. Chyba,że ktoś ma już takie gniazda okularowe Baadera,to bez gniazd okularowych będzie taniej(- 200 zl)..
 10. Żeby sprawdzic,czy to wina za mocno ściśniętych soczewek obiektywu,to poznaczyc wzajemne położenie celi obiektywu i pierscienia dociskajacego soczewki. W jakimś grubszym płaskowniku powiercic dwa otwory,o dokładnym rozstawie otworów w pierscieniu dociskowym.Wbic w otwory dwa wiertła,o srednicy mniejszej ,od otworow w pierscieniu dociskowym. Minimalnie odkręcic pierscień(uważac,żeby nie zarysowac soczewki!!!). . Refraktor luzem w ręce i przechylac na boki,czy będzie słychac,że soczewki się przesuwają w celi.Sprawdzic też w temp ponizej 0*. Jeżeli będzie OK,to dokręcic piescień dociskając soczewki tylko na styk.I zabezpieczyc pierścień przed odkręceniem
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.