Skocz do zawartości

coś pięknego


Zbyszek_btg

Rekomendowane odpowiedzi

Takiego zjawiska jeszcze nie oglądałem :D ok. 6.39 wychodziłem do pracy, kiedy przeleciał bolid (wybaczcie nowicjuszowi) z kierunku płn.-płn. wschód w stronę płd. wschód. Zostawił za sobą smugę na1/4 nieba, przeleciał po bezchmurnym niebie pod sierpem księżyca, i wtedy rozpadł się na dwie części - obie leciały nadal w tym samym kierunku - jedna wcześniej rozbłysła i zgasła, druga chwilę potem. I tylko żałować, że nie dało się tego uwiecznić, a zdrugiej strony - wystarczy patrzeć w inną stronę - i ... o czym ten gość mowi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteś wielkim szczęściarzem !!

 

Wczoraj również kolega opowiadał mi o "czymś podejżanym na niebie" - jechał samochodem z pracy i centralnie nad drogą "coś leciało z góry na dół i miało kształt ognistej kuli - po czym szybko zgasło" - to musi być piękne zjawisko! Więc cóż - spać jak najmniej - wstawać wcześnie w nocy i masować kark...

 

A tak na marginesie - jak ktoś bolida jeszcze nie widział to polecam ściągnąć to (1,9 mb plik .wmv) -

 

http://62.93.65.166/desert-meteor.wmv

 

koniecznie z dźwiękiem! To się nazywają obserwy!!

 

Pozdrawiam,

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego zjawiska jeszcze nie oglądałem :D ok. 6.39 wychodziłem do pracy, kiedy przeleciał bolid (wybaczcie nowicjuszowi) z kierunku płn.-płn. wschód w stronę płd. wschód. Zostawił za sobą smugę na1/4 nieba, przeleciał po bezchmurnym niebie pod sierpem księżyca, i wtedy rozpadł się na dwie części - obie leciały nadal w tym samym kierunku - jedna wcześniej rozbłysła i zgasła, druga chwilę potem. I tylko żałować, że nie dało się tego uwiecznić, a zdrugiej strony - wystarczy patrzeć w inną stronę - i ... o czym ten gość mowi??

 

Oto informacja z grupy PKiM, ktora podeslal dzis rano Tomasz Krolak:

 

"Witam, mieszkam w Brodnicy w KUJ-POM, dzis rano idac do pracy (~6:40)

zobaczyBem lecacego bolida, zaczal polnoc nad Orionem i wleciak rozpadajac

sie ponizej Wielkiego Psa, obserwacja trwala ok. 3-4 s. Konca lotu nie

widzialem gdyz widok zaslonil mi blok mieszkalny."

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie to wygląda na to, że mieliśmy noc bolidów. Poznań także zarejestrował niesamowite zjawisko tylko trochę wcześniej o godzinie 5:16:16 czasu lokalnego.

W ogóle dzisiejsza noc była rewelacyjna. Meteorki sypały jak w Perseidy.

Stacja w Poznaniu miała.

 

ORI-53szt

EGE-3szt

NTA-6szt

STA-22szt

SPO-60szt

Razem to daje 144 meteorki czyli po 48 na kamerę. To naprawdę

rewelacyjny wynik.

 

Jak widać Orionidy nadal ładnie sypią. Taurydów takze coraz więcej.

 

Ale wszystko przebił bolid lecący o godzinie 3:16:16UT czyli znowu nad

ranem (po piątej czasu lokalnego) Zjawisko trwału u mnie 5sek(sic!) i

meteor wyleciał z kadru chyba w maksimum jasności. Zapewne leciał dalej

przynajmniej jeszcze ze 2-3 sekundy co by dawało zjawisko 8 sekundowe.

Jak zwykle metrec podzielił go na dwie fotki z dziurą 1,5 sekundową

na zapis pierwszej części. Tak więc zjawisko jest na dwóch zdjęciach.

No i dodam jeszcze, że jest to Tauryd południowy przynajmniej tak go

sklasyfikował MetRec. W Poznaniu był widoczny na północno wschodnim

niebie i przeleciał praktycznie przez Alkaid (eta UMA) w dyszlu

Wielkigo Wozu.

 

Ta noc była taka ładna, że wszystkie stacje PFN pracowały jest duża szansa, że złapał się takze ten Wasz.

031616.JPG

031620.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy oba. Ten Twój także wygląda na Tauryda. Normalnie w odstępie 1 godziny i 23 minut praktycznie w tym samym miejscu przeleciały dwa bolidowe Taurydy. Mamy oba zarejestrowane oraz do obu są relacje naocznych świadków. Tego mojego widział obserwator w Gdańsku i opisał go tu:

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7153.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.