Skocz do zawartości

Pytanie o ognisko główne...


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Do Rubinara 5,6 wkładam CCD i dostrajam ostrość...

 

Czy wysokość CCD w/nad wyciągiem jest z jakichś względów ważna?

 

To znaczy czy CCD na różnych wysokościach i po odpowiednim dostrojeniu da obrazy tej samej jakości?

 

Chodzi mi tu o jakieś ewentualne niuanse M-C (Rubinara)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Najlepiej aby chip CCD znalazł się w fabrycznej odległości 45,5mm od krawędzi osadczej gwintu obiektywu, wtedy nie mamy żadnego przeogniskowania i teoretycznie najlepszą zdolność rozdzielczą 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo z ToUcama+Rubinar+telekonwerter wyszły mi takie zdjęcia: :):P

 

Westerplatte dystans 5100m drgające powietrze

 

westerp.jpg

 

westerp2.jpg

 

I niewiem co o nich myśleć czy w takich warunkach to normalka czy powinno być lepiej... ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj rozdzielczości obiektywu w ten sposób, jeśl zdjęcie nie jest zrobione w ognisku głównym. Bo ta nieostrość nie jest granicą rozdzielczości, tylko zamazaniem obrazu, wynikającym z warunków ekspozycji. Zrób jeszcze raz np. 10 zdjęć w różnych ustawieniach rozdzielczości kamerki, w ognisku głównym obiektywu. Może być tak, że te co zrobiłeś z telekonwerterem były w max. rozdzielczości i mają prawo być nie ostre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwileczkę, w info do pierwszych zdjęć wymieniasz telekonwerter. Poza tym webkama powinieneś łączyć z Rubinarem nie za pomocą złączki kątowej, tylko prostej złączki okularowej. Unika sie niepotrzebnych elementów na drodze do kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Web kamerki mają małe pixele (kto wie ilo to ma mikronów4- 5-7??? ) przy tym rozmiarze najlepsze fotki wyjdą z samym obiektywem a przy idealnej pogodzie być może nawet optimum będzie z konwerterem 2x ;D ;D ;D

Nie używaj nasadki kątowej do Weba to samobójstwo z takim przeogniskowaniem :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez telekonwertera nie mogę na złączce 90° dostroić ostrości dalej niż na 30-40m w związku z tym mam kilka pytań!!!

 

1) Czy strojenie ostrości Rubinara zmienia jego ogniskową czy tylko przesuwa ją osiowo?

 

2) Czy złączka M42/web ma regulowaną długość? (bo niechciałbym się naciąć że bez lu z telekonwerterem zabraknie mi obrotów na Rubinarze do strojenia ostrości) :P ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę rozwiać jeszcze jedną wątpliwość!

 

Układ Rubinar+kamerka da dokładnie jedno ostre powiększenie (czyli pole widzenia w kadrze jak kto woli) niezależne od +/- odległości kamerki od rubinara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Każde wysunięcie ogniska poza bazę 45,5mm daje już przogniskowanie ,czyli zmianę ogniskowej wypadkowej i im dalej tym gorszy będzie obraz tak więc nie przesadzaj :'(

Daj WEB'a jak radzi Lechu poprzez złączke okularową prostą i redukcję 1,25"/WEB a osiagniesz lepsze efekty , zresztą sam zobaczysz ;D ;D ;D

Ja nawet radzę tylko porzez złączkę M42x1/WEB plus ewntulanie z konwerterem gwintowym pomiędzy nimi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.