Skocz do zawartości

korektor komy


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to o czymś świadczy. Gdzie jest recenzja Domka ?

Domek jest (moim zdaniem) najlepszym fotografem nieba w Polsce, jego recenzji szukaj na forum Astrokraka albo na jego stronie domowej, tutaj jej nie przeczytasz ze względu na pewne spory z częścią osób tu piszących.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki jak z teleskopu Hubble'a aż trudno uwierzyć, że takie można zrobić. Sprzęt do tego jest jednak z najwyższej półki. Odnośnie parracora to wyraźnie jest on dedykowany do własnych okularów televue, które mają już w pewnym stopniu skorygowaną komę i dlatego test z innymi okularami nie wychodzi zbyt dobrze.

Gdyby parracorn w większym stopniu korygował niż to jest potrzebne to mogłoby nastąpić przegięcie w drugą stronę. Możliwe, że comacorector celestrona ze "zwykłymi" okularami da lepsze efekty, ale to jest tylko moje domniemanie. Bardziej miarodajny jest test ze światłosilnymi newtonami o krótkiej ogniskowej ponieważ średnica obrazu w ognisku teleskopu zależy wyłącznie od jego ogniskowej i jest równa w przybliżeniu 1st = 2/111x F. Lustra paraboliczne dają dość dobre obrazy dla promieni przyosiowych (do jednego stopnia), później dalej od osi, najszybciej ze wszystkich aberacji rośnie koma. W teleskopie o F = 1856 mm pole jednego stopnia odwzorowane jest w ognisku o średnicy krążka 34 mm. Jeśli użyjemy 2"okularu 32 mm soligora o średnicy diafragmy 36 mm to praktycznie będziemy obserwować to właśnie pole o dość dobrym odwzorowaniu. Nie wiem jak to jest z 31 mm naglerem, ale diafragma nie może być szersza niż 45 mm z uwagi na ograniczenia oprawy okularu. W tym wypadku niewiele wychodzimy ponad jeden stopien i dlatego efekty z użyciem parracora nie były aż tak bardzo widoczne, tym bardziej, że ten nagler ma już własną korekcję. Inna jest sprawa z lustrem 1:4 - 250 mm o F=1000 mm, dla którego średnica krążka odfpowiadająca polu 1 st. wynosi 18 mm. W tym wypadku w/w soligorem obserwujemy już prawie 2 st. i koma jest nie do przyjęcia. Gdyby ktoś miał comacorector z BaaderPlanetarium to mógłbym go przetestować Newtonem 250/1000 o bardzo dobrej optyce.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nikt nie napisze recenzji to spróbuję zwrócić się do DO o wypożyczenie tego korektora do testów i napiszę recenzję. Chętnie bym go kupił jeśli ma zastosowanie do wizuala, ale na kupowanie kota w worku mnie nie stać. Testy bym wykonał moim newtonem 250/1000, w którym mam pole 2 stopnie z 40 mm Antaresem. "Ameryka" z filtrem ALP Antaresa jest bardzo dobrze widoczna tym teleskopem w takim polu widzenia. Optyka teleskopu jest lepsza od wymaganych kryteriów. Koma jest jednak masakryczna. Ciekawe

jakie aberacje chromatyczne wprowadza ten korektor, zresztą okulary też wprowadzają za wyjątkiem super drogich konstrukcji.

Może ktoś ma ten korektor i może go wypożyczyć do testów ? Pokryję koszty przesyłki.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.