Skocz do zawartości

okular szerokokątny


Ori2711

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłam taki oto opis:

 

Charakterystyka podczas obserwacji wizualnych

 

- Optymalne widome pole widzenia 68 stopni, największe dostępne dla nieruchomego oka ludzkiego. Całe pole widzenia pozostaje widoczne pomimo lekkich mimowolnych ruchów głowy obserwatora, których po prostu nie da się uniknąć. Pola widzenia ponad 80 stopni występujące w wielu innych systemach okularowych mogą wydawać się bardzo zachęcające na papierze, ale o tym, że zachodzi wtedy potrzeba aby obserwator usilnie utrzymywał oko dokładnie w osi optycznej wspomina się bardzo rzadko, jeśli wogóle. Irytujący efekt "fasolek", przekleństwo wielu systemów okularów ultraszerokokątnych, wogóle nie występuje u Hyperiona.

 

 

Jak to jest na prawdę z tymi okularami szerokokątnymi, większe pole widzenia ponad te 68 stopni to lepiej czy gorzej (jakie objawy pogorszenia) i co to są te fasolki ???

 

jak praktycznie przekłada się wielkość 1,25" vs 2", czyli dlaczego 2" są lepsze?

 

Całość opisu tutaj: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...lang=pl&cur=PLN

 

Z góry dzięki za odpowiedź

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się podczepiam ale jestem ciekaw czy ktoś posiada takowy okular (LER 20mm) i jak to się ma do lantana. A co do Twojego pytania, 2" stosuje się przy światłosilnych teleskopach i małych powiększeniach żeby uniknąć winietowania.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Szczególnie interesują mnie owe "fasolki". Ja mam w MTO taki efekt, który wygląda mi na lekki astygmatyzm. Ale wydaje się być niezależnym od orientacji okularu. Okular mam taki, że występuje rozdwojenie obrazu przy patrzeniu pozaosiowym. A może MTO tak ma i trzeba go masakrycznie wychłodzić? Po dwóch godzinach nadal tak jest, może odrobinę lepiej. Przepraszam Ori, że się wcinam, ale te fasolki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi im o komę. Koma to zmora okularów szerokokątnych. Ale np. Vixeny LVW nie mają komy.

 

fasolka to efekt gubienia obrazu po którejś ze stron pola widzenia. porostu oko przy swoich ruchach wychodzi ze źrenicy okularu i dlatepo patrząc w lewo nie widzi prawej strony i odwrotnie.

 

im większe pole tym większa wrazliwość na odstępstwo oka od ER.

 

patrzyłem przez okular 65° i wierzcie mi praktycznie nie posiada on diafragmy. żeby ją zobaczyć trzeba mocno chcieć ale poco chcieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może efekt fasolki - czyli zaciemnienia brzegów w kształcie fasolki - czyli nie współosiowym oglądaniu przez okular?? - qrcze dziwnie mi to wyszło :ha:

u mnie wystarczy że mam barlowa i plosla ze 25 mm i patrząc mam kawałki ciemnego dosłownie obrazu po przeciwległym brzegu okularu - zmienam kierunek patrzenia w okular - a tu znowu na przeciwległym brzegu ciemno

cholera mam nadzieję że piszę zrozumiale :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale np. Vixeny LVW nie mają komy.

 

za to maja boską cenę :)

 

 

no cóż trzeba pooszczędzać, święta niedługo...

 

 

chyba już rozumiem co to fasolki, Dzięki chłopaki. A czy są okulary szerokokątne, gdzie nie znika obraz na przeciwległych brzegach?

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może efekt fasolki - czyli zaciemnienia brzegów w kształcie fasolki - czyli nie współosiowym oglądaniu przez okular?? - qrcze dziwnie mi to wyszło :ha:

u mnie wystarczy że mam barlowa i plosla ze 25 mm i patrząc mam kawałki ciemnego dosłownie obrazu po przeciwległym brzegu okularu - zmienam kierunek patrzenia w okular - a tu znowu na przeciwległym brzegu ciemno

cholera mam nadzieję że piszę zrozumiale :ha:

 

wiesz czemu tak jest? :) bo jak załozysz barlowa to musisz odsunąć łeba bo z barlowem wzrasta ER okularu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za to maja boską cenę :)

no cóż trzeba pooszczędzać, święta niedługo...

 

Ale LVW sa maja lantanowe szklo.

No i sa sprawdzone "w boju", a o Hyperionach wiadomo niewiele, tyle co napisal producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już rozumiem co to fasolki, Dzięki chłopaki. A czy są okulary szerokokątne, gdzie nie znika obraz na przeciwległych brzegach?

taki co ma dobrze dobraną długość muszli ocznej, że opierając oko o gume jesteś dokładnie w okolicach ER. i z powiekszeniem gdzie jest duża źrenica wyjściowa.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.