Skocz do zawartości

Ogniskowa okularu


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm, mamy lato więc najprościej byłoby wypalić dziurkę w kartce papieru, mierząc przy tym odległość okularu od kartki ;D ;D ;D

 

A tak na poważnie to chyba najlepiej byłoby, o ile możesz ten okular zmontować z jakimś obiektywem o znanej ogniskowej, zmierzyć wielkość źrenicy wyjściowej okularu, a z tego wyliczyć jego ogniskową ??? ??? ???

 

Zaraz zresztą koledzy podadzą Ci konkretne rozwiązania ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hamal pamiętaj że nie liczy się pole ani ogniskowa, docelowo liczy się jakość okularu a sklecony z przypadkowych soczewek tą jakość będzie miał grubo poniżej krytyki, rozumiem że doświadczenie to ma dla Ciebie wymiar dydaktyczny i nie dam OPN na rozpipcony do tego celu obiektyw ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beznadziejny to on taki nie jest jak widać w nim podłużny krztałt 4762 i korągły 4754.A byłem przekonany że jest odwrotnie więc mowy o sugerowaniu się nie ma.Patrzę w okular potem na mapę a ona odwronie w rękach lezy.(dawno temu wiosną).Proszę podajcie jakieś sposoby bo mój pęd poznawczy nie daje spokoju.

 

Jest on bardzo przydatny przy obserwacjach ISS ze względy na duże pole widzenia.Udało mi się kilka razy zobaczyć zarys baterii słonecznych tylko nie wiem jakie było powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką metodę podaje Przemas, ale ja proponuję Ci następujacą.

Narysuj sobie na przeźroczystej folii linie równiutko co np. 2 mm

i takie same na białej kartce papieru.

Umieść swoją "pomiarową ławę optyczną" w kolejności od lewej :

Żaróweczka, folia z kreskami, okular i kartka z kreskami.

Dobierz położenie okularu i kartki papieru tak, aby obraz linii z folii

pokrywał się z liniami na kartce i był ostry.

Wtedy będziesz miał pewność, że powiększenia są jednakowe i żródło oraz obraz

będą się znajdowały w promieniu krzywizny.

Wówczas wystarczy zmierzyć odległość pomiedzy folią i kartką z kreskami i podzielić to na 4, bo 1/4 tej odległości będzie właśnie ogniskową okularu.

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.