Skocz do zawartości

Nowicjusz


jim-hawkins

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!!

 

Pragnę zaznaczyć że jestem nowym użytkownikiem teleskopu i mam praktycznie[zerową] wiedzę na temat astronomii i obserwacji ale.....

Kupiłem synowi teleskop z niższej półki model Celestron Firstscope 114 wersja Short z okularem x10 x20 oraz soczewkę Barlowa 2x i mam w związku z tym pytanie czy ktoś może mi doradzić co mogę dokupić do tego teleskopu aby ”podkręcić ” jego parametry tak aby nie kupować nowego a zainwestować trochę mniejsze pieniądze niż standardowa wersja wyższego modelu aby móc zobaczyć na przykład mgławice..? jakieś soczewki? filtry ? poprawiające jakość widoczności znacznie;-)

Proszę o wyrozumiałość jeśli plotę trzy po3 ale jestem nowicjuszem.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze wyjechac za miasto gdzie jest czarno, że nic nie widać :)

dopiero tam jest czad :szczerbaty:

 

po drugie kupić okular 32mm da jaśniejszy obraz

 

po trzecie można kupić filtr UHCS

 

ps. a wiesz gdzie szukać M42?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poobserwuj troche :)

 

tak jak powyzej Ci radzono to wyjedz w jakies bardzo ciemne miejsce wczesniej zainstaluj sobie program Starry Night :) i zlokalizuj najlatwieksze obiekty do ogladania na poczatek :)

 

to beda Planety :

 

Saturn

 

Mars

 

obiekty mglawicowe :

 

Orion Nebula

 

M 31

 

Pleiady

 

NGC 869 i NGC 884

 

A potem wejdz na foruma i podziel sie spostrzerzeniami :)

 

owocnych obserwacji zycze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jimmy, jak już zostało powiedziane teleskop to nie komputer i nie można go dowolnie podkręcać montując nowe gadżety. Tutaj liczy się zdolność zbierania światła i w zasadzie jedyną metodą żeby coś więcej zobaczyć przez sprzęt jaki masz jest ciemne niebo. Nie wytarczy jednak pojechać za rogatki miasta, trzeba pojechać na tyle daleko, żeby łuna miejska nie zaświetlała całego nieba. Jak już tam będziesz to bez problemu zobaczysz dziesiątki, a anwet setki mgławic, gromad gwiazd i galaktyk. Tylko nie spodziawaj się kolorowych spiral i obłoków, zobaczysz najwyżej słabe mgiełki o niewyraźnych kształtach. Ale chodzi o satysfakcję prawda? sam pojechałem, ustawiłem i zobaczyłem :) A to jest tak cholernie daleko stąd że głowa boli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Ale chodzi o satysfakcję prawda? sam pojechałem, ustawiłem i zobaczyłem :)

Chciałeś napisać znalazłem, bo z tym widzeniem to jest tak jak opisałeś wyżej, ledwo widoczna rozmazana plamka i gdyby nie mapka to byś nawet jej nie zauważył. :Boink:

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś napisać znalazłem, bo z tym widzeniem to jest tak jak opisałeś wyżej, ledwo widoczna rozmazana plamka i gdyby nie mapka to byś nawet jej nie zauważył. :Boink:

I właśnie to jest niesamowite... że to tak cholernie daleko... ledwo widoczne... ale wypatrzyłem, sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie najwieksza satysfakcja jest z odnalezienia tych dalekich obiektow i zdanie sobie sprawy jak daleko one sa :) ...ja zawsze jak pzlapie jakis obiekt to czytam o nim wszystko co jest dostepne w necie :) ..z jaka predkoscia sie porusza ...jakiej wielkosci ....co sie tam dzieje :)

 

czasem mozna tez dopatrzyc sie ciekawych ksztaltow :)

 

Radek kiedy jezdiemy gdzies z telepami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi miło, że masz o mnie takie zdanie :Salut:

 

 

Henryku mam nadzieję ze to nie było ironiczne. :Beer:

Ogrom twojej wiedzy az trudno ogarnąć i akurat Ciebie wymieniłabym jednym tchem wśród najlepszej dziesiątki na tym forum.

 

Pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecił bym Ci również zapoznanie się z jakąś literaturą dla początkujących miłośników astronomi. Poczytaj sobie jak zbudowany jest teleskop, jakie ma wady i zalety bo wtedy zrozumiesz jak możesz go "podkęcić" i jakie ograniczenia się z tym wiążą. Ja osobiście korzystam z dwóch publikacji:

 

"Niebo na weekend" - zawiera opis budowy teleskopów, opisy planet, gwiazdowzborów. Wszystko w wdość prosty i jasny sposób - w sam raz na początek.

 

"Tablice astronomiczne z przewodnikiem po gwiazdach" - zawiera opisy gwiazdozbiorów z zanaczeniem ciekawszych obiektów które w nich można obserwować. Zawiera również spis ciekawszych zjawisk na niebie: np. zaćmień słońca i księżyca, koniunkcji planet.

 

Skoro masz udać się za miasto, żeby podziwiać gwiazdy i galaktyki na czarnym tle nieba to potrzebowałbyś również obrotowej mapy nieba, żebyś mógł zlokalizować to co Cię będzie interesowało. No chba, że już masz wprawę i znasz już gdzie co można znaleść....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję wszystkim za miłe przyjęcie .Prawda jest taka że satysfakcja to jedno a kolorowe mgiełki to drugie[również] istotne. Państwa opinie sprowadziły mnie w mocny sposób z nieba na ziemię;-) rzekłbym błyskawiczna terapia szokowa ale to dobrze...

Teraz wiem że aby zobaczyć[ zaobserwować obiekt nie wystarczy wydąć parę set złoty i mieć balkon w bloku trzeba czegoś więcej.....

Jestem zaciekawiony tym co widzą niektórzy z was a czego sam nie będę mógł przez jakiś dłuższy czas doświadczyć dopóki dopóty nie wymienię sprzętu a nie nastąpi to wcale to szybko. Niemniej dzięki sugestią państwa spożytkuje ten czas na obserwacji mniej złożonych i odległych obiektów wzbogacając się o wiedzę do której braku się przyznaje...

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jimmy, ależ Ty jesteś w sytuacji, o której kiedyś mogłem tylko pomarzyć. Gdy zaczynałem świadomie patrzeć na niebo gdzieś w okolicach 1986 roku jedyne czym dysponowałem to była lornetka 7x35, a nieco później lunetka 20x50. Teleskop o takiej średnicy jak Twój kupiłem dopiero po ponad dziesięciu latach! Można przez to zobaczyć naprawdę niezłe widoki, biliw mi B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jim nie załamuj się swoim teleskopem, zobaczysz naprawdę sporo obiektów na niebie, tyle tylko, że nie będą one wyglądać tak jak na zdjęciach (ta reguła nie dotyczy planet, tu chwilowy obraz w okularze może być znacznie lepszy niż na zdjęciach, częściowo tak samo jest z gromadami). Jeżeli masz instynkt myśliwego zobaczysz ile frajdy daje polowanie na jeszcze nie widziane obiekty, czego Ci życzę.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostalem tego linka tutaj na forumie wiec i dalej podaje :)

 

http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

 

to sa szkice obiektow mglawicowych jak wygladaja w okularze ..co prawda masz troche mniejszy sprzet ale czesc z nich napewno bedziesz mogl zaobserwowac podobnie ..np. obiekty z katalogu Messiera :) mimo braku kolorow zwroc uwage ze szczegoly niektorych obiektow sa dosc ciekawie widocznie w teleskopie i pamietaj ze na zywo to bardziej ekscytujaca sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.