Skocz do zawartości

Czarne dziury??


Rekomendowane odpowiedzi

Tak swoja droga zastanawiam sie nad jedna rzecza. :)

 

Wiadomo ze Czarne Dziury paruja :) wiadomo tez ze wciagaja obiekty i skupiaja je w punkcie w ktorym jest niewyobrazalna gestosc dzieje sie tak dzieki rozszalalej grawitacji jak rozumiem :) ciekawy jestem ile taka czarna dziura w okresie swojego zywota potrafi "zjesc" materii i co sie stanie kiedy jej masa w wyniku parowania spadnie do takich wartosci ze nie bedzie w stanie juz wciagac materii :)..zastanawia mnie fakt czy wtedy bedzie wielkie BUM ! ..albo Wielki Wybuch czy cos w tym stylu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to i tak niz przy tym co sie dzieje w nas i nad nami :)

 

Ja dochodze do identycznych wnioskow.Te maybachy w garazach ze zlota to namiastka w porownaniu do bogactwa Wszechswiata.........

 

 

Tak swoja droga zastanawiam sie nad jedna rzecza. :)

 

Wiadomo ze Czarne Dziury paruja :)

 

 

..albo Wielki Wybuch czy cos w tym stylu ;)

 

Nie wiadomo ze paruja :D Bezposredniego dowodu na razie nie ma................,ale nauka nad tym pracuje, czy cos w tym stylu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze Czarne Dziury paruja :)

Zgodnie ze wzorem Hawkinga czarna dziura zachowuje sie jak tzw. cialo doskonale czarne o temperaturze ok. T = 6,2 *10^-8 Ms/M [K] (Ms to Masa Slonca, a M masa czarnej dziury).

 

ciekawy jestem ile taka czarna dziura w okresie swojego zywota potrafi "zjesc" materii

Z Twojego punktu widzenia czarna dziura nie "zje" niczego :). Poprostu czas spadania obiektu na czarna dziure wedlug odleglego obserwatora jest nieskonczony. Mozna zadac pytanie co sie dzieje z punktu widzenia czarnej dziury, ale tu odpowiedz jest jeszcze bardziej zawila, bo nie wiadomo wg. ktorego punktu czasoprzestrzeni wewnatrz horyzontu zdarzen wykonywac pomiar. A punkt o "nieskonczonej" gestosci materii (energii) jest osobliwoscia teorii i w zwiazku z tym jego czas wlasny jest nieokreslony

 

co sie stanie kiedy jej masa w wyniku parowania spadnie do takich wartosci ze nie bedzie w stanie juz wciagac materii :)..zastanawia mnie fakt czy wtedy bedzie wielkie BUM ! ..albo Wielki Wybuch czy cos w tym stylu ;)

Do slusznej uwagi Elwiry dodam, ze:

1. Na upartego mozna to obliczyc z podanego wyzej wzoru Hawkinga i prawa Stefana-Bolzmanna (moc promieniowana przez metr kwadratowy = 6.5 *10^-8 * T^4). Byloby to sporo energii, ale do Wielkiego Wybuchu jeszcze daleko :).

2. Generalnie takie wyparowywanie czarnej dziury odbywa sie w warunkach (odleglosc, temperatura, czas), o ktorych wiadomo, ze wspolczesnie zanane teorie (OTW i mechanika kwantowa) nie dzialaja zbyt dobrze. Tak wiec na to pytanie w pelni odpowiedz da jakas nowa fundamentalna teoria zwana popularnie kwantawa grawitacja.

3. Z OTW wynika, ze czarna dziura nie moze zniknac! Co najwyzej kilka czarnych dziur moze zlac sie w jedna.

 

ps.

OTW = Ogolna Teroria Wzglednosci

Jesli sie myle prosze o poprawki. Jak juz pisalem nie jestem specjalista w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W Twoim towarzystwie chetnie wychylila bym kufel piwa :Beer:

Tylko ze ja czesto miewam "inne zdanie", wiec moze zaprosimy tez Cygnusa jako sedziego...no i Zbiga jako ostoje ducha :D

 

Oczywiscie reszta wysmienitego towarzystwa tez milo widziana :Salut:

Ha ha ha!!!

 

Dzięki za zaproszenie :Beer: , jestem SĘDZIĄ DYPLOMOWANYM i to MIEDZYNARODOWYM!

 

- Miłek

 

P.S. naprawdę :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha ha!!!

 

Dzięki za zaproszenie :Beer: , jestem SĘDZIĄ DYPLOMOWANYM i to MIEDZYNARODOWYM!

 

- Miłek

 

P.S. naprawdę :banan:

 

Witam, witam Wysoki Sedzio :Beer:

Ps.Ciesze sie ze jestes, bo ja sie wlasnie szkole na ksiazce pana Michio Kaku:banan:

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym parowaniem jest dosyć... mętnie.

 

Polega to z grubsza na tym, że jeśli na granicy strefy Schwartschidla powstanie wirtualna para cząstka - antycząstka to jedna może "wpaść do dziury" a druga ocaleć, zanim upłynie czas relaksacji. W ten sposób na zewnątrz może pozostać cząsta a do dziury wpadnie antycząstka która z czymś anihiluje czyli we wnętrzu dziury przybędzie energii a na zewnątrz materii... ha ha... właściwie co za różnica? Może też cząstka wpaść a antycząstka ocaleć... hm... co za różnica? Długo nie pożyje! :)

 

Troszkę to mało termodynamiczne a do tego... nieskończeeennnnnnnnnniiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee pppppppppppppppppppppooooowwwwwwwwwwwwwwwwwwwoooooooooooooooooooolllllllllllllll

lllllllllllllllllllllllllnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeee

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ppppppppppppppppppppppaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrooo

oooooooooooooooooooooooowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiieeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!

 

Ciekawe czy występuje też WRZENIE czarnych dziur!

 

Przepraszam, jeśli kogoś oburzy mój żartobliwy ton!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.