Jump to content

21 lipca miną 34 lata


xpiox
 Share

Recommended Posts

Miną od czasu postawienia małego kroku człowieka a wielkiego kroku ludzkości (chyba mniej więcej tak to powiedział Neil Armstrong). :)

A gdy już mowa o lotach na księżyc to czy telewizja polska transmitowała doświadczenie przeprowadzone na księżycu z młotkiem i piórkiem?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem o co chodzi z tym młotkiem i piórkiem ale telewizja polska jako jedyna w obozie sowieckim transmitowała pierwszy krok na Księzycu jak to się mówi na żywo. Miałem wtedy 5 lat i mieliśmy juz w domu telewizor ale nie było mi dane tego oglądać na żywo. Musze spytać moja mame dlaczego tak sie stało.

Link to comment
Share on other sites

Witam !!

 

Właśnie skończyłem przeglądać archiwalne filmy z lotów "Apollo". Eksperyment z młotkiem i piórkiem na Księżycu przeprowadzono podczas lotu "Apollo 15" - 31 lipca (lub 1 sierpnia 1971 roku - przez Davida Scotta.

W przeciwieństwie do lotu "Apollo 11", podczas którego oglądałem całą 3 godzinną transmisję z pierwszego spaceru Armstronga i Aldrina, podczas "Apollo 15" i słynnych "przejażdżek" Roverem (którego współkonstruktorem był polski inżynier Mieczysław Becker) transmisje w telewizji były sporadyczne. Podczas jednego ze spacerów, który trwał akurat podczas "Dziennika Telewizyjnego", na początku podano informację o ich "spacerze" po Księżycu i przez kilkadziesiaąt sekund pokazano Scotta i Jamesa Irwina (był gościem w PTMA w 1989 roku...), potem ponad 30 minut podawano różne wiadomości z kraju i świata, a na koniec usłyszałem "...gdy Państwo oglądali nasz Dziennik Telewizyjny, my w studio cały czas obserwujemy spacer astronautów na Księżycu..." Być może właśnie wówczas Scott pokazał, że w próżni piórko i młotek spadają na powierzchnię Księżyca jednocześnie. Podczas lądowania na Ziemi mieli przygodę - nie otworzył się jeden ze spadochronów i wodowanie było "nieco twardsze".

Ciekawostka z innego lotu - "Apollo 14". Alan Shepard (ku zaskoczeniu kontrolerów lotu na Ziemi) wyciągnął kij do golfa (który "przemycił" na Księżyc) i posłał piłkę na odległość kilkuset metrów...

 

Hermes

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

A czy trafił do dołka bo kraterów ci tam dostatek ;D ;D ;D

Rozumiem ze krepujący ruchy kombinezon dał tak marny wynik bo na Ziemi małe kilkaset metrów to normalka w dobrym golfowym towarzystwie 8)

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy próbował przeprowadzić doświadczenie z młotkiem i piórkiem Galileusz. Próbował on zrzucać je z wysokiej wieży. Jednak dopiero niedawno jego doświadczenie potwierdziło się.

Link to comment
Share on other sites

Muszę sprostować. Kamienne kule właśnie zrzucał z tych wież, ale także używał w tym doświadczeniu piórko i młotek tylko, że na mniejszych odległościach.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.