Skocz do zawartości

Zjawiska astronomiczne 2006


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

A na poważnie :

 

29.III - całkowite zaćmienie słońca - Afryka, Europa, północna Azja

22.IX - obrączkowe zaćmienie słońca - Ameryka Południowa, Zachodnia Afryka, Antarktyka

 

14.III - półcieniowe zaćmienie księżyca - Ameryka Północna i Południowa, Europa, Afryka, Azja

07.IX - częściowe zaćmienie księżyca - Europa, Afryka, Azja, Australia

 

08.11 - tranzyt Merkurego przez Słońce - Ameryka Płn, Płd, Australia

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe :] komety sa fascynujące :> pamietam jak mnie rodzice wyciągneli na komete Hale-Bopp'a w 1997 wtedy nie fascynowała mnie ale teraz chetnie bym zobaczył ! Pamietacie jaką może miała jasność wtedy? Kiedy znowu bedzie tak jasna kometa jak ta? w przeciągu najblższych 50 lat?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe :] komety sa fascynujące :> pamietam jak mnie rodzice wyciągneli na komete Hale-Bopp'a w 1997 wtedy nie fascynowała mnie ale teraz chetnie bym zobaczył ! Pamietacie jaką może miała jasność wtedy? Kiedy znowu bedzie tak jasna kometa jak ta? w przeciągu najblższych 50 lat?;)

 

Z moich obserwacji wynika że na początku marca 1997 roku miała jasność około 0,3-0,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jejku jaki ja byłem wtedy nie kumaty ;] wiesz może kiedy można sie spodziewać komety poniżej 6 magnitudo?;) czyli widzialnej gołym okiem?;)

 

a na związując do tematu, jest jakaś szera lista zjawisk na 2006? Juz bardzo wcześnie widać saturna a za nie długo mozna sie pokusić na Jowisza :)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hale Bopp w maksimum blasku miał jasność w niktórych ocenach nawet -3mag / -3,5mag

byli i tacy, którym wychodziły oceny i -5, 5magale to była skrajość choc nic nie można wykluczyć.

Pozdrawiam

Paweł.

 

PS

Miałem dodać opracowany niedawno z Edem Goffinem wykaz zakryć asteroidalnych dla Polski ale widzę, że już poszedł w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hale Bopp w maksimum blasku miał jasność w niktórych ocenach nawet -3mag / -3,5mag

byli i tacy, którym wychodziły oceny i -5, 5magale to była skrajość choc nic nie można wykluczyć.

Pozdrawiam

Paweł.

 

PS

Miałem dodać opracowany niedawno z Edem Goffinem wykaz zakryć asteroidalnych dla Polski ale widzę, że już poszedł w tym wątku.

Panowie a kalendarz astronomiczny na 2006 rok? Tam tych zjawisk wykazano co niemiara.

Pogoga teraz jest jak każdy widzi, więc można na spokojnie sobie przejrzeć i "zaplanować".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pamiętajcie, że w tym kalendarzu część danych co do swego wystapienia czy ewentualnej nazwijmy to spektakularności jest oparta na modelach teoretycznych. Moge na pewno powiedzieć, że zakrycia asteroidalne są nie do końca dobrze policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.