Skocz do zawartości

Mars 20.07


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki.

Na lepszy seeing na wysokości, na jakiej znajduje się obecnie Mars, chyba nie mamy co liczyć, no moze przy odrobinie szczęścia.

Ja liczę na większą liczbę szczegółów po zakupie Barlowa 4x, i muszę się bardziej przyłożyć do obróbki.

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero dzisiaj doznałem olśnienia, na temat wyżczości projekcji przez okular, niż przez telekonwerter (czyli barlowa) Obrazy są dużo jaśniejsze przy porównywalnej skali, więc można tę skalę zwiększyć do pewnego stopnia i na tym się zyskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czy możesz Leszku rozwinąć temat bo ja mam akurat odwrotne doświadczenia z astrofoto planet metodą klasyczna na kliszy a obecne fotki cyfrowe cykam przez okulary bo nie mam jeszcze własnej złaczki do CP-4500 łączącej aparat z konwerterem , jak zwykle szewc bez butów chodzi :-[

 

Ps.chi chi ale jestem roztargniony, w tym aparacie z niewymiennym obiektywem nie mam możliwości współpracy z klasycznym tele konwerterem, musi być ani chybi okular do projekcji przez obiektyw aparatu, cóż? sila przyzwyczajenia z wielu lat użytkowania Prakticy z wymienną optyką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że w projekcji dodatniej z okularem f=20mm, jasność i kontrast obrazu jest większa niż w ujemnej, co pozwoliło mi na większą skalę projekcji, oraz ustawienie migawki na 1/30 sek. oraz korekcję gamma. Tak to działa z webkamem. Doświadczenie z kliszowym aparatem tym się różnii od webkama, że dysponujesz czasem "B".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja próbowałem co nieco przez okno, komary mało mnie nie zeżarły - myślałem, że w zamian za to coś z tego będzie, a tu wynik marny, no ale wszystko pływało niemiłosiernie... chociaż na małym powiękzeniu można sobie było poobserwować :-

 

mars2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero dzisiaj doznałem olśnienia, na temat wyżczości projekcji przez okular, niż przez telekonwerter (czyli barlowa) Obrazy są dużo jaśniejsze przy porównywalnej skali, więc można tę skalę zwiększyć do pewnego stopnia i na tym się zyskuje.

 

A to niejest poprostu z definicji, że Światłosiła układu optycznego jest większa za okularem niż bez niego?

 

Śakoś tak?

 

ognisko_okular.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldkowe zdjęcia Marsa są super. Ja miałem szczęście oglądać to na żywo podczas zlotu IV Teleskopy.pl w Jeziorach. Kto nie był niech żałuje !!!

 

Waldek, oczywiście jedziesz ze sprzętem na Kudłacze ??? :D

 

Jak nie ,to pożycz nam Takahashi ! ! ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Okular to nie wzmacniacz światła McArti i nie zwiększy nam średnicy wejściowej instrumentu niestety.

W Leszka przypadku mamy chyba do czynienia z źle dobranym telekonwerterem do korekcji własnej SCT ???

Leszku czy możesz zrobić fotki z jednej nocy w obu konfiguracjach z okularem i konwerterem tuż po sobie w porównywalnych warunkach ??? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular to nie wzmacniacz światła McArti i nie zwiększy nam średnicy wejściowej instrumentu niestety.

W Leszka przypadku mamy chyba do czynienia z źle dobranym telekonwerterem do korekcji własnej SCT ???

Leszku czy możesz zrobić fotki z jednej nocy w obu konfiguracjach z okularem i konwerterem tuż po sobie w porównywalnych warunkach ??? 8)

Zrobi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniutko, ale zawsze coś:

mars5b.jpg

Obiektyw 63/840 w ognisku głównym, 74 klatki z Vesta Pro, 21.07.03 godz. 00:02, centrum Torunia, balkon. Registax S&A, resampling x2 + lekki wavelet. Jeśli będzie lepsza pogoda spróbuję z barlowem x2, powinno być ciekawiej, nagrzane powietrze od dachów pobliskich kamienic niestety mocno psuje obraz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular to nie wzmacniacz światła McArti i nie zwiększy nam średnicy wejściowej instrumentu niestety.

W Leszka przypadku mamy chyba do czynienia z źle dobranym telekonwerterem do korekcji własnej SCT ???

Leszku czy możesz zrobić fotki z jednej nocy w obu konfiguracjach z okularem i konwerterem tuż po sobie w porównywalnych warunkach ??? 8)

Zrobi się.

http://pbase.com/image/19412905

Po dokładniejszym sprawdzeniu parametrów, okazuje się że różnica wynika z innej skali projekcji. Z okularem jest nieco mniejsza, stąd migawkę dało się podciągnąć do 1/30 sek. z telekonwerterem kamerka pracowała na 1/15 sek i gain bardziej rozjaśniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniutko, ale zawsze coś:

mars5b.jpg

Obiektyw 63/840 w ognisku głównym, 74 klatki z Vesta Pro, 21.07.03 godz. 00:02, centrum Torunia, balkon. Registax S&A, resampling x2 + lekki wavelet. Jeśli będzie lepsza pogoda spróbuję z barlowem x2, powinno być ciekawiej, nagrzane powietrze od dachów pobliskich kamienic niestety mocno psuje obraz :(

 

Michał, ten Telementor nigdy nie przestanie mnie zdziwiać :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, żę mogę wycisnąć więcej. Przy 120x, w okularze ilość szczegółów i ich wyrazistość jest znacznie większa. Muszę tylko zabrać się ze sprzętem gdzieś poza miasto, z dala od tego piekarnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota z LX90 czy MTO??? bo nie napisałeś ???

Jaki konwerter czy projekcja, jaki okular???

 

Januszu, czytaj uważniej :(

 

zdjecie z 19.07 widocznosc 5/10 pojedyncza klatka, mars wyciety z rozdzielczosci 2560X1920 okular DCL52 60mm 2" i LX90

LX90, z okularem William-Optics DCL52, apart Sony DSC-F707.

Czyli wg Twojej nomenklatury projekcja okularowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.