Skocz do zawartości

Kiedy na Ziemi rozpoczyna się Nowy Rok


Gość Benedykt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Tak więc kiedy na Ziemi naprawdę zaczyna się Nowy Rok ?

 

Będąc młodzieńcem z wielkim zapałem czytałem książki poświęcone szeroko rozumianej matematyce napisane przez Szczepana Jeleńskiego. W "Śladami Pitagorasa" poruszony został ciekawy temat "Gdzie na świecie zaczyna się Nowy Rok". Wniosek był taki, że Nowy Rok zaczyna się na Ziemi na linii zmiany daty, następnie początek Nowego Roku przemieszcza się przez Australię, Azję, Europę i Afrykę, aby dotrzeć do obu Ameryk.

 

Wywód ten ma jednak poważną wadę: Nowy Rok rozumiany jest przeze mnie jako ponowne osiągnięcie pewnego (pewnie umownego) punktu orbity Ziemi. Rozpoczęcie Nowego Roku to jedena chwila, nie jest przecież tak, że Ziemia zatrzymuje się w obiegu dookoła Słońca, okręca się o 360*, aby dać wszystkim Nowy Rok i rusza dalej. :D

 

Stąd pytanie jak w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doba czasu strefowego też nie zaczyna się zawsze w momencie dołowania Słońca. Kalendarz "cywilny" rządzi się swoimi prawami i dlatego początek roku "przesuwa się po powierzchni Ziemi" w ciągu całej doby. Nie wiem czy jest coś takiego jak "początek astronomicznego roku" przez analogię do astronomicznych pór roku? Zresztą jaki to miałby być ten "punkt orbity Ziemi", przez co wyznaczony? Nie ma takiego miejsca na ekliptyce, od którego zaczyna się następny rok. A właściwie jest, ale każdego roku i dla każdej długości geograficznej może być trochę inny. Kalendarz jest oparty i maksymalnie dopasowywany do zjawisk astronomicznych, ale nie jest przez te zjawiska na bieżąco i automatycznie regulowany.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są moje argumenty, to rzeczywistość cywilno-prawna. Zresztą z dziejów cywilizacji wiadomo, że nie zawsze początek roku był w tym samym "miejscu na orbicie" co teraz (np - kalendarz juliański - gregoriański). No i podział na miesiące, godziny to również kwestia umowy. Nawet podział na dzień i noc bywa całkiem umowny (tak przynajmniej twierdzą niedźwiedzie polarne).

Zresztą o umowności momentu początku roku i zmiany daty świadczy sama idea wyznaczenia linii zmiany daty, umownej przecież linii i do tego wcale nie takiej prostej.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.