Skocz do zawartości

Brak chmur to nie wszystko?


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Z obserwacji widze że jak mam śnieg za oknem a pomimo bezchmunej pogody gwiazdki słabiutko widać. Mam wrażenie że śnieg strasznie mocno odbija światło od latarni i takich innych i rozjaśnia wszystko przez nie widać wiele. Dobrze mi się zdaje? Kiedy śniegu nie ma i chmur też obserwacje są cudowne gwiazd 5 mag widać normalnie, a np. dzisiaj wyszedłem leży śnieg niebo czyste ale ledwo widać miecz oriona :/ dobrze mi się zdaje? Co jeszcze wpływa na obserwacje poza pogodą/śniegiem jak mi sie zdaje/ i światłem w pobliżu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys mieszkal w okolicach elektrowni na wegiel brunatny to odbicia swiatla od sniegu prawie by nie bylo . Przynajmniej po czeskiej stronie . Z 10 lat temu jechalem tamtedy jak padal snieg . Duze brazowe platy , caly czas brazowy a sypalo mocno . Lezacy snieg tez byl brazowy . Tak jak mocniejsza kawa z mlekiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze myślałem że śnieg albo nie przeszkadza w obserwacjach albo w minimalny stopniu ale po ostatnich kilku wypadach różnica jest ogromna naprawde : / Pawel_Maksym no tak zgadzam się ma duże albedo bo jest biały : P co jeszcze w tak dużym stopniu może wplywać na obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszkadzał? Po 12 już był pewno przy horyzoncie a co dopiero o 12 wczoraj :P

 

jakoś o 12 to u mnie był na 15 stopniach i swiecił mi tam gdzie nie chciałem zeby świecił :/ już nie mowiąc o świeceniu na biały śnieg

 

ogolnie to warunki były do du.... a ja się tak napaliłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieg faktycznie mocno przeszkadza. Widać to bardzo ładnie gdy niebo jest pokryte warstwą chmur. Zauważyłem, że w mieście zimą są one o wiele bardziej czerwone niż w analogicznej sytuacji bez śniegu.

 

Co do Księżyca.. teraz jest przecież w takiej pięknej fazie. Jeśli wam przeszkadza że świeci to nie obserwujcie DS tylko Księżyc właśnie. I po problenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba ja czasem mam wrażenie że po 11 niebo jest pomarańczowe i ogólnie wszystko dobrze widać jak jest śnieg, a jak nie ma śniegu to jak ide obserwować gwiazdy nad Odrę na wał to musze uważać żeby sie nie zabić jak czegoś szukam na ziemi to nie da sie znaleść, jak jest śnieg to całą "podłogę" widać bardzo dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak chmur to rzeczywiście nie wszystko.

Wczoraj koło godziny 22 poszedłem po kumpla i mieliśmy iść na obserwację. Gdy wyszliśmy na dwór okazało się, że zastała nas bardzo gęsta mgła (chociaż było -15 st. C). Ech, tyle czekania na ładną pogodę i w końcu i tak nic nie obejrzeliśmy :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.