Skocz do zawartości

Porada dla astroamatora ;-) Wybór teleskopu.


marcink86

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Postanowiłem ostatnio spełnić moje marzenia z dzieciństwa i chcę kupić teleskop. Astronomią się interesuję, ale nie miałem nawet jeszcze okazji, aby popatrzeć w niebo przez teleskop:)

Znalazłem w ofercie dwa bardzo ciekawe teleskopy, a mianowicie Firstscope 114EQ (nie short!) i PowerSeeker 144EQ. Niestety, ale nie teleskop nie mogę wydać więcej niż 700zł :( Z tymi dwoma teleskopami jest tylko taka sprawa, że ten pierwszy był po 699 w promocji, jednak zapasy się skończyły i nie wiadomo czy będzie jeszcze po takiej, niżeszj cenie.

Przeglądałem różne artykuły, fora, czytałem recenzje, ale nigdzie nie mogłem znaleźć sensownego wytłumaczenia który z tych dwóch wymienionych byłby najbardziej odpowiedni. Napisałem posta na www.teleskopy.pl, ale nikt mi nie odpisuje:(

Do czego miałby dokładnie służyć teleskop? Właściwie to bym był zadowolony, gdyby był w miarę uniwersalny. Chciałbym pooglądać Jowisza, pierścienia Saturna, ale i również galaktyki bądź dalsze gwiazdy. No ten sprzęt raczej nie pozwoli chyba na oglądanie obiektów głębokiego nieba, ale chodzi o to by na pewien początek zapoznać się z klimatem, dowiedzieć się więcej no i by oderwać się od nauki i posiedzieć na świeżym powietrzu i pogapić się w niebo ;-)

 

Bardzo, ale to bardzo będę wdzięczy za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownaj dlugosc ciengien , montazu do dlugosci tuby . Nie ma 1000 mm , moze max 600 .

Tak samo jest F9 a gdyby byl 900 mm to bylby F8 . Ten barlow ma za zadanie poprawic fakt braku parabolizacji lustra F5 czy podobnie . Jakby byl 114/600 to bylby uzyteczniejszy niz 114/1000 z barlowem .

Ten korektor przyciemnia obraz dajac swoje znieksztalcenia i straty . Planety beda gorsze niz 114/900 . Reszta tez .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcink86, zbig ma na myśli TEN teleskop, on ma wbudowanego barlowa w wyciągu a tego się raczej niepoleca. Może Tobie chodziło o to, czy w zestawie jest barlow? :banan:

 

Jeżeli chodzi o TEGO Firstscopa to jego parametry to 114/900, dane w tabelce są nieprawdziwe (takie tabelki sa w opisie kilku teleskopow :szczerbaty: )

Przed zakupem lepiej się upewnić czy to ten ze zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie - dlugosc tuby musi byc podobna do ogniskowej . Jak ma ok. jej polowy to nie kupuj bo w srodku barlow . :Beer:

Tansze teleskopy maja tansze okulary , barlowa , montaz itd . Pozniej po kolei wymieniamy .na troche lepsze okulary, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o FirstScope 114EQ długą wersję, o tym shorcie to słyszałem same złe opinie. Czyli jak to jest? Ten teleskop ze strony o ten ;-) ma błąd i tam powinna być ogniskowa 900mm zamiast 1000, tak?

 

 

Aaaa..juz widze, tam musi byc blad jakis... pod tabelka jest jeszcze raz wspomniana ogniskowa... ;-) Czyli ogolnie ten teleskop (dluga wersja) jest przez Was polecany? :)

Edytowane przez marcink86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop 114/900 to minimum. Nie wiem jaki jest ten z linka , tabelka pokazuje 1000 mm ogniskowa , opis nizej 900 mm ale w tym opisie pisza takze jasnosc f9 co przy 114 mm lustrze musi byc zwiazane z 1000 mm ogniskowa , jakby pisalo f8 to z 900 mm .

Nie wiem co kupisz , opisy sa pomylone . Moze to byc 900mm i tak samo moze to byc 1000 mm . Kaz im zmierzyc w cm dlugosc tuby tego co sprzedaja inaczej nic nie wiadomo .

Zobacz http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/3378

http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/3379 tak dla porownania

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce były błędy. Rzeczywista długość ogniskowej to 900mm. Zdecydowałem się na ten teleskop. Udało mi się jeszcze dodzwonić do znajomego ojca, który również się interesuje astronomią i teleskopami. Powiedział, że do tej ceny to najlepszy wybór ;-)

Dzięki za pomoc i porady :-) Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.