Jump to content

Statyw typu zrób to sam

Guest
 Share

Recommended Posts

Po długich namysłach postanowiłem zamiast kupować statyw z montażem, po prostu zrobić je od podstaw.

Kilka dni ciężkiej pracy i statyw gotowy. Jeszcze "tylko" montaż. ;D ;D ;D

Statyw wydaje się być bardzo stabilny (przynajmniej w porównaniu z poprzednim paralaktykiem od U5), waga 23 kg i co ważne jest składany i łatwo mieści się w bagażniku. Projekt Leszka Marcinka, za który mu serdecznie dziękuję.

statyw.jpg

"Na oko" bardzo pierwszoklaśnie się prezentuje! ;)

Ale jeśli ma byc często przewożony, to może warto pomyśleć o nakrętkach motylkowych, żeby z kluczem po ciemku nie ganiać?

Witam Kolegów

Leszek ma świetne pomysły, a w połączeniu z odpowiednim wykonaniem efekt murowany.

Gratuluję wykonania i dalszych publikacji po całkowitym wykonaniu statywu z mechanizmem obrotowym, aby kolegów zachęcić do majsterkowania. Wszak każdy męższczyzna powinien w swym życiu coś zbudować.

pozdrawiam Andrzej z Opola

Kilka dni ciężkiej pracy i statyw gotowy.

Oj, chyba nie do końca gotowy. Brakuje jednej śrubki ;D

A poważnie, to zawsze mam duze uznanie dla ludzi, którzy sami coś robią. Tak trzymać!

Ale jeśli ma byc często przewożony, to może warto pomyśleć o nakrętkach motylkowych, żeby z kluczem po ciemku nie ganiać?

Piotrko odbieramy chyba na tych samych falach. Ładny statyw. A jeszcze tylko się spytam czy zakończenie nózek to wkręcane bolce?

Guest Janusz_P.

Czy ten statyw jest z prętów prostokątnych czy z rur po szokuje mnie trochę jego masa :o

Użycie rur kwadratowych o większym przekroju np 50x50 z cienka ścianka 2-3 mm znacznie podnosi sztywność a nie wiele zwiększa masę statywu lub ją nawet zmniejsza jeśli jest z pełnych prętów stalowych 8)

Zresztą ten na fotce i tak jest pewnie sztywny jak skała ???

Więc już odpowiadam:

Oj, chyba nie do końca gotowy. Brakuje jednej śrubki 

Szczególiki ;D

A jeszcze tylko się spytam czy zakończenie nózek to wkręcane bolce?

Z podporami mam pewne trudności. Statyw dość łatwo się przesówa gdy popchnę go nogą. Będzie to szczególnie mi utrudniać nastawianie na biegun pn. bo gdy już wszystko cacy nastawię to jeden nieroztropny ruch i cała praca na marne. Czy ktoś ma jakieś pomysły jak łatwo przytwierdzać go do podłoża, żeby mi się nie przesówał?

W projekcie był profil zmknięty 4/6 cm, tu jakby coś

przyciężki on jest. Czyżby to nie ten zalecany materiał?

Ja użyłem profilu zamkniętego 4/5 cm. o grubości ścianki ok. 2.5 mm. Nie wiem co jest powodem jego dużej wagi. Może głowica, którą wykonałem ze stalowego wałka, a nie rury jak zakładał projekt.

Guest Janusz_P.

Powinien jak statywy geodezyjne mieć nogi zakończone szpicami z poprzeczką do wbijania nogą w glebę i po problemie ::)

Profil 4x5cm spokojnie wystarczy 8)

Oj ten wał potrzeba by wybrać i masa znacznie spadnie a sztywność nie ucierpi :-)

Żeby Ci się nie przesuwał po podłożu, musisz w podstawkach pod nogi umocować po trzy kołki blisko krawędzi, np.

wkręcił po trzy zaostrzone na końcach śruby M8, takiej długości, żeby wystawały na ok 1.5 - 2 cm. Przy zgrubnym ustawianiu, na gruncie (nie betonie itp) podkładasz kolejno każdą z nich pod śrubę nastawczą każdej podpory statywu i dociskasz nogami wchodząc na poprzeczki. Ja tak robię i to działa idealnie. Trzeba tylko uważać żeby śruby nóg trafiały dokładnie w rowki podstawek. Jeśli używać chcesz na twardym podłożu, to można to robić bez postawek. Trzeba tylko zrobić w podłozu rowki podobnie jak w podstawkach.

Jeszcze uwaga do postawek. Powinny być zrobione ze stali, lub innego metalu, o grubości minimum 10 mm. żeby nie uginały się przy wciskaniu ich w glebę.

Oj ten wał potrzeba by wybrać i masa znacznie spadnie a sztywność nie ucierpi :-)

Nie ma sprawy, już zabieram ;D ;D ;D

Jeszcze uwaga do postawek. Powinny być zrobione ze stali, lub innego metalu, o grubości minimum 10 mm. żeby nie uginały się przy wciskaniu ich w glebę.

A 7mm. ze stali wystarczy? :-

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.