Skocz do zawartości

Soligor MT-800 vs. Messier N-203


Stasiu_1986

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos moze powiedziec roznice miedzy tymi telepkami. . . Czy ktos juz uzywal Messier N-203??? Z tego co wiem to Soligor MT-800 ma kilku uzytkownikow AF i slyszalem same pozytywne opinie. . . Jednak kiedy zobaczylem 203 to cos mnie tknelo i postanowilem skleic ten watek. . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest wlasnie jej problem.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Spytaj Janusza czy ktos to juz od niego kupil. Byc moze tak, byc moze ta osoba nie bedzie miec nic przeciwko temu aby ja pomeczyc pytaniami, byc moze bedzie w stanie obiektywnie cos o tym telepie powiedziec. MT800 ma zalety (DSy, pole) ale i wady (statyw, jakosc planetek, wyciag 1,25") Jego konkurent ma jedna wade, nic o nim nie wiadomo, nikt slowa o nim nie pisnal. Hmm.. moze by zrobic jakis test porownawczy?

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest wlasnie jej problem.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Spytaj Janusza czy ktos to juz od niego kupil. Byc moze tak, byc moze ta osoba nie bedzie miec nic przeciwko temu aby ja pomeczyc pytaniami, byc moze bedzie w stanie obiektywnie cos o tym telepie powiedziec. MT800 ma zalety (DSy, pole) ale i wady (statyw, jakosc planetek, wyciag 1,25") Jego konkurent ma jedna wade, nic o nim nie wiadomo, nikt slowa o nim nie pisnal. Hmm.. moze by zrobic jakis test porownawczy?

Soligor miał wycią 1,25 kilka lat temu. Teraz ma zajefajny wyciąg crayforda, dużo lepszy od tego co jest w messierze :rolleyes: To ten wyciąg: http://cgi.ebay.com/2-ULTRA-SMOOTH-CRAYFOR...1QQcmdZViewItemDorównuje chyba badeerowi i WO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze jesli sie tak dobrze przyjzec to w pudelku z Soligorem dostane montaz EQ-2 lub 3... Przy zakupie Meade dostaje EQ-5... Tutaj jednak powstaje kolejne pytanie czy jest mozliwosc ze kupie kota w worku, oraz czy za okolo 200 plnow dostane lunetke biegunowa z podswietleniem ... A moze zamiast lunetki zaszalec i zamontowac sobie "miecz Jedi" :ha: A tak na powaznie... Moim skromnym i niezbyt doswiadczonym w praktyke zdaniem 3 mm to w optyce robi duza roznice :szczerbaty:

P.S Dziekuje za ozywienie sie tematu... Widzialem ze juz sa szykowane testy-Jestescie THE BEST!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MT800 ma zalety (DSy, pole) ale i wady (statyw, jakosc planetek, wyciag 1,25")

Ma same zalety. :angry:

Wyciąg 1,25" mają stare modele ale łatwo przerobić (łatwo powiedzieć -trudniej zrobić z braku czasu- dlatego sprzedaję :D )

A planetki zawsze były wyśmienite ,oczywiście w zależności od seeingu.

Gdy jakaś planetka miała zbyt dużą jasność zawsze można było założyć przesłonę na tubę.

Co prawda ETX bije dwie klasy jakością planet ale to inny typ sprzętu.

Przy idealnej kolimacji te newtony są porównywalne w planetkach ( Synta, Soligor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma same zalety. :angry:

Wyciąg 1,25" mają stare modele ale łatwo przerobić (łatwo powiedzieć -trudniej zrobić z braku czasu- dlatego sprzedaję :D )

 

Upss, moja wina, nie widzialem jeszcze MT800 z 2" wyciagiem i nawet mi do glowy nie przyszlo sprawdzic zmian w specyfikacji.

 

A planetki zawsze były wyśmienite ,oczywiście w zależności od seeingu.

Gdy jakaś planetka miała zbyt dużą jasność zawsze można było założyć przesłonę na tubę.

(...)

 

Darku, sorry, Musisz miec wyjatkowa tube albo ja trafilem na trzy felerne. Planety z egzemplazy MT800 ktorymi obserwowalem byly porownywalne lub slabsze niz z mojego 6" F4. (DS'y byly bardzo dobre).

 

Pozdrawiam.

 

PS.

 

"Qrcze jesli sie tak dobrze przyjzec to w pudelku z Soligorem dostane montaz EQ-2 lub 3... "

 

Nie prawda. Jest tam glowica EQ3-2 calkiem przezwoita z MT800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak chyba EQ 3-2 jest "gorszym" modelem niz 5... A tak wlasciwie... "5" od "3-2" chyba nie wiele sie rozni poza tym ze ma (chyba) wiekszy "udzwig" :unsure: No i oczywiscie cena... :szczerbaty:

 

Tak. EQ3-2 jest od EQ5 mniejsze. Ma mniejszy udzwig i jest lzejsze. Ale ma mozliwosc zaladowania polar finderka analogicznie do EQ5. Takze napedy do EQ3-2 sa nieco tansze niz do EQ5.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilka... To drozszy model EQ5 jest gorszy niz jego tanszy brat 3-2??? Teraz juz totalnie zglupialem... Czy ktos moze mi podac jakiegos linka do testu montazy...??? google mowi ze mnie nie lubi i nic nie znajduje... :unsure:

 

A kto Ci tak naopowiadal???

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mt800 i planety to = porażka totalna... To sprzęt do DeSów a zakładanie przesłony drastycznie zmniejsza aperture i jeżeli ETX bije go na głowę to sorry... C8N (też jasny sprzęt) masakruje planetki, a przy dobrym seeingu powala z nóg - mozna o tym przeczytać na astronocach... Test porównawczy to dobry pomysł i może coś uda się zrobić w tym temacie... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne obiektywny test rozwieje nasze różnice zdań.

Synta z uwagi na światłosiłę zapewne pokaże o kilka % lepiej planety ale mówienie o porażce to .... porażka.

Porównywałem w czasie wielu zlotów obrazy z różnych modeli obu marek i nigdy nie powiedziałbym że mają totalnie różną jakość.

Jeśli patrzyłeś przez felerne egzemplarze to ..... sorry.

ps.

Np. Etx nie jest do desów ,ale spytaj Marvaza jak widać M42 (niestety tylko tyle zdążył zobaczyć w Jodłowie). :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Emde`u mi zależy wyłącznie na obiektywności. :D

Z chęcią wysłałbym swój egzemplarz do testów ,tylko to tak daleko.

Może w soligorach był większy rozrzut jakości luster niż w innych markach?

Gdybym był niezadowolony to... już dawno bym się go pozbył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.