Skocz do zawartości

projektor


Arcio

Rekomendowane odpowiedzi

Pod tym Adresem znalazłem pewien sposób pokazywania dla większej ilości ludzi min. Zaćmien Słońca. Mam do dyspozycji teleskop Newtona 120/900 firmy "U" na montażu paralaktycznym. I 29 marca br. chce razem z reszta klubowiczów z mego klubu zorganizować pokaz tego zjawiska. I niewiem czego użuć jako ekran do projekcji (sądze ze rozwiazanie w linku powyżej jest idealne), oraz czy po zbyt długim czasie "na słońcu" teleskopowi i nic się niestanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oraz czy po zbyt długim czasie "na słońcu" teleskopowi i nic się niestanie.

 

Ze słońcem nie ma żartów.

Mi się raz zdarzyło, że ściągnąłem filtr badeera, ale zapomniałem założyć zaślepki z przodu tubusa.

Po kilku sekundach zaczęła się tlić zaślepka od okularu....

 

Zamiast jakiegoś wiadra, proponowałbym (jeśli macie takie środki), podłączyć kamerkę i obserwować wszystko na monitorze. Wtedy nawet można rejestrować to ciekawe zjawisko.

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w newtonie to radził bym Ci jako ekran projekcyjny potraktować jakąś ścianę, albo nawet lepiej stojak z jakąś mapą szkolną one od tyłu sa chyba białe? tak jakos sobie miejsce znaleśc aby ekran był w zacienionym miejscu

wtedy nie musisz wieszać wiadra na teleskopie

a odległością ekranu regulujesz sobie wielkość i jasność obrazu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety niemamy kasy żeby kupić kamerke (taka opcja już była rozważana)

dodam jeszcze że pokaz będize sie odbywac na Placu Wolności w Białej Podlaskiej (centrum miasta) więc szukamy sposobu żeby pokazać to dla jak najwiekszej liczby osób a spokojnie będzie można robić zdięcia mamy zamiar przy tym ekarnie umiescić cyfrowy zegar żeby było wiadomo o której zdięcie było robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie w podobnym temacie.. Czy można prowadzić projekcję słońca mając założony filtr badera na teleskopie ze względów bezpieczeństwa?Czy folia nie będzie z bardzo tlumić światła? (lustro 150mm i na całym lustrze folia) Z tego co ja wiem to lepiej co jakieś 10-15 "wystudzić" teleskop od słońca bo nie warto ryzykować.

 

Edit:

Zastanawiam się czy projekcja przez C6-N w ogóle ma sens?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można prowadzić projekcję słońca mając założony filtr badera na teleskopie ze względów bezpieczeństwa?Czy folia nie będzie z bardzo tlumić światła? (lustro 150mm i na całym lustrze folia) Z tego co ja wiem to lepiej co jakieś 10-15 "wystudzić" teleskop od słońca bo nie warto ryzykować.

 

Bez sensu. Z folią Baader Planetarium nic nie zobaczysz w projekcji okularowej. Ta folia jest do obserwacji bezpośrednio przez okular.

 

Żeby prowadzić projekcję przez folię nadleży wykorzystać kamerkę w ognisku głównym i pokazywać obraz na ekranie komputera lub telewizora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz juz w projekcji okularowej na ekranie obserwowal Slonce to pilnuj aby caly czas Slonce bylo na ekranie . Jak tylko czesc bedzie widoczna to reszta w korpusie okularu sie opiera i bardzo mocno go nagrzewa . Co jakis czas sprawdzaj temp. okularu . Okular co bedziesz uzywal daj jakis badziewny bo soczewki moga sie np. rozkleic itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w newtonie to radził bym Ci jako ekran projekcyjny potraktować jakąś ścianę, albo nawet lepiej stojak z jakąś mapą szkolną one od tyłu sa chyba białe? tak jakos sobie miejsce znaleśc aby ekran był w zacienionym miejscu

wtedy nie musisz wieszać wiadra na teleskopie a odległością ekranu regulujesz sobie wielkość i jasność obrazu.

 

Niestety, kontrast będzie słaby.

 

Dawno już skonstruowałem "ekran doniczkowy" do projekcji okularowej. Niestety, doniczka za mało odcina światła bocznego więc kontrast był niezadowalający.

 

Pomysł z wiadrem jest świetny, jeśli ścianki dobrze się wyczerni i zastosuje kalkę techniczną na ekran wynik powinien być dobry!

 

Rzutowanie obrazu Słońca na byle co nie ma sensu. Zauważyłem, że nawet dobry bardzo biały papier do drukarki atramentowej jest niezbyt nadający się do obserwacji Słońca, ze względu na chropowatość powierzchni. Wizualnie przez folię Baader Planetarium dostrzegam granulację, na projekcji na papierze nie mam żadnych szans jej dostrzec. Przeszkadza zarówno mały kontrast jak i słaba ostrość, w dodatku widoczna faktura powierzchni papieru nakłada się na (słabo dostrzegalną wizualnie) granulację i już nie widać nic na powierzchni (oprócz, oczywiście, plam).

 

Wypróbuję jak najszybciej wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus pozwól jeszcze dwa pytania! Konkludując, nie ma sensu prowadzić projekcji jak jest folia. Dwa, jeśli ma być projekcja trzeba kamerke skołować pytanie tylko jaką? Jakie są dobre kamerki ogólnie własnie do tanich projekcji czy np. focenia planet? No bo domyślam się że web kamerka za 50zł nie wiele tutaj pomoże :Boink: Na normalną projekcję sobie nie pozwole ze względu na sprzęt mam 3 cenne okulary w tym 2 pożyczone i jeden jeszcze jest w drodze więc nie ma szans :unsure:

 

Znalazłem taki cytacik:

 

"Żadnych innych oprócz wskazanych Philipsów (740K, 675K, 680K, 690K, 840K) i logitechów (QC3000 i 4000) nie warto brać"

Is this true?

http://1klik.pl/sklep/c586/index.php?ord=CR&offset=30& a tutaj jeszcze coś sensowenego jest? Jeszcze jedno jak to jest z taką kamerką ją pod czas obserwacji tylko do laptopa podłączyć? Czy może na pamięć zgrywać czy może możną ją do tv podlączyć?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Rzutowanie obrazu Słońca na byle co nie ma sensu. Zauważyłem, że nawet dobry bardzo biały papier do drukarki atramentowej jest niezbyt nadający się do obserwacji Słońca, ze względu na chropowatość powierzchni.

...

 

 

tu Cygnusie, są zdjęcia Słońca w czasie pamiętnego tranzytu Wenus na byle czym :D

 

P6083920res.jpgP6083919res.jpg

zdjęcia autorstwa r65

 

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webkamerka w ognisku głównym teleskopu to nie jest dobry pamysł bo przy ogniskowej 900mm pokaże zaledwie jakąś ćwiartkę Słońca. W projekcji okularowej o której była mowa wyjdzie jeszcze dłuższa ogniskowa i jeszcze mniejsze pole widzenia.

Jeśli w ogóle do zaćmienia ma być wykorzystywana webkamerka, to najlepiej połączyć ją z obiektywem fotograficznym o ogniskowej 200 - 300 mm. Tylko trzeba dorobić odpowiednią przejściówkę.

Webkamerka daje obraz o rozdzielczości 640 x 480 (niektóre to nawet zaledwie 320 x 240) . Nie wiem czy taki obraz rzutowany na duży ekran będzie ładnie wyglądał. Może lepsze byłoby jakieś inne rozwiązanie ?

(oczywiście we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach na obiektywie musi być filtr z folii baadera !)

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jakiej wielkości chcesz mieć obraz Słońca. Im dalej od okularu ekran, tym większy. Ja na Twoim miejscu przedłużałbym raczej to wiadro u nasady jakąś mocną rurką, bedzie to lżejsze. Przecież wiazka światła wychodzaca z okularu jest dosc wąska, pełna średnicę musisz mieć tylko w poblizu ekranu. Rozmiar obrazu policzysz w przybliżeniu, znając odległośc okularu od ekranu, ogniskową okularu i ogniskowa teleskopu. Przyjmij,że średnica Słonca to 32' =0.533* Przelicz to na radiany, dzieląc mniej wiecej przez 57.3 i pomnóż przez ogniskową teleskopu -dostajesz liniowy rozmiar obrazu Słońca w ognisku głównym. Potem musisz zastosować równanie soczewki 1/f=1/x + 1/y do układu okular -ekran projekcyjny. f to bedzie ogniskowa okularu, y niech bedzie odległością ekranu od okularu. Z tego wyliczasz x, czyli 'położenie' przedmiotu, jakim jest obraz Słonca w ognisku głownym teleskopu, względem okularu. Potem wyliczasz liniowe powiększenie rzeczywistego obrazu biorąc P=y/x . Mnożysz rozmiar obrazu Słońca w ognisku głównym przez to powiększenie P i masz mniej-więcej, ile Ci wyjdzie na ekranie. Cały rachunek jest mocno przybliżony pi razy drzwi, ale do wstępnego projektowania wystarczy. Stosujemy równanie cienkiej soczewki do grubego układu, jakim jest okular. Ale przy dużej wartości y końcowe wyniki są jak najbardziej sensowne, tylko nasz x staje sie mocno wirtualnym parametrem. Ale to nie ma wiekszego znaczenia, bo ta akurat wielkosc nie ma praktycznego znaczenia.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Pomyśl raczej dobrze, z czego zrobisz ekran-matówkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do obserwacji Słońca metodą projekcyjną używam takiego oto wynalazku

IMG_3517.JPG IMG_3522.JPG

Skrzynia ta jest wykonana z kartonu. Wewnątrz wyczerniony jest czarną farbą, wszystkie łączenia zostały dodatkowo oklejone czarną tekturką a na koniec wszystko opakowane w czarny papier. Takie wyczernienie daje doskonały kontrast. Kiedy przytkniemy szczelnie głowę do otworu wykonanego w tym celu to wewnątrz robi się zupełnie ciemno. Wtedy jedynym źródłem światła jest obserwowane Słońce. Można również z powodzeniem robić zdjęcia Słońca nie posiadając przejściówek do mocowania aparatu do teleskopu.

IMG_3518.JPG IMG_3521.JPG

„Urządzenie” takie jest bardzo przydatne przy pokazach gdyż umożliwia wysoką przepustowość „oglądaczy” i jest bardzo bezpieczne bo nie da się włożyć głowy do wewnątrz skrzyni a tym samym nie da się zrobić sobie krzywdy. Można co najwyżej sparzyć się w rękę.

Metoda jest sprawdzona podczas pokazów 2 zaćmień Słońca i przejścia Wenus oraz przy zwykłych pokazach plam na Słońcu dla szerszego grona. Podczas takich pokazów każdy w sumie mógł sobie zrobić zdjęcia słońca najprostszym „kompakcikiem” byle tylko dało się wyłączyć flesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie odpala mi rysowanie w Wordzie, a nie mam czasu szukać, więc załączam prymitywny szkic w Paincie:

OT-obiektyw teleskopu

F=S0 -ognisko głowne teleskopu i zarazem położenie obrazu Słońca w tym ognisku

OK -okular teleskopu, umieszczony w wyciagu, pracuje jako projekcyjny

EK -ekran matowy, na nim końcowy obraz Słońca

ft- ogniskowa teleskopu

y- odległośc ekranu od okularu [odległość obrazowa]

x -odległość obrazu Słońca w ognisku głównym od okularu [odległość przedmiotowa]

Teoretycznie, aby powstał rzeczywisty obraz na ekranie EK, musi byc x>f, gdzie f jest ogniskowa okularu. W praktyce nie mamy możliwosci określenia x, bo tu mamy do czynienia z układem soczewek i tę odległość trzeba liczyć od płaszczyzny głownej układu. Ale to nie ma znaczenia, potraktuj to jako parametr pośredni pojawiajacy się w obliczeniach. Odległości ft i y znasz, podobnie jak f [okularu]. Odległość y oczywiście też jest zdefiniowana w przybliżeniu, ale poniewaz jest duża w porównaniu z f, nie musimy się tym przejmować, wystarczy zmierzyć odległość ekranu od soczewki okularu.

Teraz rozmiar obrazu Słonca S0 w ognisku głównym [patrz mój porzedni post]:

0.533/57.3 =0.0093 [rad]

Pod takim kątem widzimy Słonce z Ziemi. W ognisku głównym da to obraz o rozmiarach liniowych:

0.0093xft, gdzie ft -ogniskowa teleskopu dla ft =1000mm dostajemy 9.3mm

Ten obraz jest formalnie przedmiotem dla soczewki okularu. Dalej stosujemy równanie soczewki, dla okularu o ogniskowej f:

1/f = 1/x + 1/y

gdzie y bedzie odległością ekranu EK [np. 200mm lub tyle, ile Ci sie podoba, czyli długość wiadra ;-)), na który rzutujemy, a x odległoscią okularu teleskopu od obrazu Słonca w ognisku głównym. Majac dane f i y wyliczasz x:

x = 1/(1/f-1/y)

Po co? Aby skorzystać ze wzoru na powiększenie liniowe

P = y/x =h1/h0

obrazu rzeczywistego przedmiotu o średnicy ho, w tym wypadku to będzie to nasze Słońce w ognisku głownym [w przykładzie z ogniskową 1000mm h0 = 9.3mm]. Natomiast h1 to bedzie szukana średnica obrazu Słońca na ekranie EK.

Obliczenia jw. pozwolą Ci oszacowac rozmiar Słońca na ekranie, w zalezności od y -długości kamery projekcyjnej, czyli Twojego wiaderka oraz ogniskowych teleskopu ft i okularu f. Pozdrawiam

-Jarosław

projektor.bmp

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Arcio prosił mnie o jakiś rysunek mojego pudła do obserwacji Słońca. Zamieszczam je jednak na forum morze ktoś inny tez będzie chciał skorzystać. Dawno nie miałem zajęć z techniki i nie wiem czy ten rysunek jest wykonany zgodnie z zasadami ale powinien być czytelny.

1.gif IMG_3755y.jpg

 

Przepraszam za taką niska jakość jeśli coś jest nieczytelne wyślę na maila rysunek w wyższej rozdzielczości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.