Skocz do zawartości

Matowki do DSLR z potwierdzeniem ostrosci dla manualnych obiektywow...


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesiecy pracowalem nad pewnym projektem, ktory udalo mi sie sfinalizowac z dobrym efektem :D (sie zrymowalo)

 

Produktem koncowym sa matowki z klinem i mikropryzmatami ulatwiajace ostrzenie w aparatach DSLR. Pierwsza seria przeznaczona jest dla posiadaczy aparatow Eos 350D.

 

Oto matowka w wersji prototypowej:

 

prototyp2.jpg

 

Jak dziala, pewnie starzy wyjadacze wiedza.

 

Matowki beda dostepne praktycznie dla kazdego systemu fotograficznego obecnego na rynku i kazdego modelu aparatu. W najblizszych planach identyczne matowki z punktami potwierdzenia ostrosci AF (prototypy juz dzialaja). Mam nadzieje ze zainteresuje to zarowno astro jak i standardowych fotografow.

 

Nie chcialbym aby temat stal sie komercyjnym wiec wszelkie pytania prosze kierowac na priv.

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz dziala to tak ze obraz wyswietlany na standardowej matowce nie pozwala na uzyskanie potwierdzenia ostrosci z obiektywami manualnymi w tym M42.

 

Obrazy uzyskiwane na moich matowkach roznia sie diametralnie od tych uzyskiwanych na standardowych. Jezeli nie zlapiemy poprawnie ostrosci to obraz w kregu zewnetrznym ktory stanowia mikropryzmaty jest rozmyty a w centrum czyli kregu klina jest podzielony. W momencie zlapania punktu ostrosci obraz sie klaruje a rozdzielone obrazy w centrum skladaja sie w calosc. Tak to z grubsza wyglada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz dziala to tak ze obraz wyswietlany na standardowej matowce nie pozwala na uzyskanie potwierdzenia ostrosci z obiektywami manualnymi w tym M42.

 

Obrazy uzyskiwane na moich matowkach roznia sie diametralnie od tych uzyskiwanych na standardowych. Jezeli nie zlapiemy poprawnie ostrosci to obraz w kregu zewnetrznym ktory stanowia mikropryzmaty jest rozmyty a w centrum czyli kregu klina jest podzielony. W momencie zlapania punktu ostrosci obraz sie klaruje a rozdzielone obrazy w centrum skladaja sie w calosc. Tak to z grubsza wyglada...

no Andee to widzę że rozwiąze się problem "ustawiaczy ostrości na manualnnych szkłach"

cóż więcej dodać :notworthy::notworthy::notworthy:

ps.czekamy na wersje do 300d

pozdrawiam i przechodze na szkła m42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna ja przeprowadzic samemu, jest to banalna sprawa i kazdy kto choc raz rozpinal biustonosz poradzi sobie z tym na 100% ;). Czas wymiany maksymalnie 3 minuty...

 

Wymiana nie narusza warunkow gwarancji, to istotna sprawa. Do kazdej matowki dodaje "manual" ze zdjeciami i opisem wymiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda obiecująco :)

strasznie jestem ciekaw jak w testach się sprawdzi

a i własnie jak wyglądaja puknty AF na niej?

i jeszcze bo znalazłem na stronie: http://www.katzeyeoptics.com/cat--Canon-DS...-cat_canon.html coś takiego: 350d_sm.gif

a i manual jak ją zmienić: https://mywebspace.wisc.edu/xythoswfs/webui/_xy-3103323_1

pozdrowienia

 

a bo wogóle, ostrzenie taką matówką wyglada tak:

 

viewk2.jpg

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesiecy pracowalem nad pewnym projektem, ktory udalo mi sie sfinalizowac z dobrym efektem :D (sie zrymowalo)

 

Produktem koncowym sa matowki z klinem i mikropryzmatami ulatwiajace ostrzenie w aparatach DSLR. Pierwsza seria przeznaczona jest dla posiadaczy aparatow Eos 350D.

Ech, piękna rzecz!

Brawo. Andy!

Kupiłem prakticę VLC żeby mieć kominek ze zmiennymi matówkami, tylko skąd brać te matówki?

Marzy mi się taka leciutko zmatowana z krzyżem lub siatką do nastawiania ostrości... bez żadnych klinów i mikrorastrów.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dawno mnie tu nie bylo ;), praca, praca i jeszcze narzeczona nie pozwalaja zbyt czesto zagladac... :(

 

Od jakiegos czasu produkuje moje matowki w wersjach do wiekszosci dostepnych na rynku DSLR, preferuje jednak Canona ze wzgledu iz takowego posiadam i sama adaptacja (przeszczep) matowki jest w Canonach najprostszy.

 

Jako ciekawostke dodam ze produkuje matowki w 2 wersjach:

 

1. Standard - klin + mikropryzmaty, matowana laserowo - pozwala ostrzyc komfortowo do f5.6-f8

 

2. Deluxe - klin, mikropryzmaty i mikroraster na calej powierzchni - pozwala na ostrzenie praktycznie w pelnym zakresie przyslon.

 

d7d.jpg

Tak wyglada dla przykladu matowka standard dla Minolty D7D

 

300D.jpg

Tak wyglada standard dla Canona 300D

 

P.S. Fotki zamieszczam bo pierwsza ktora wrzucilem (prototypu) troche straszy, wykonanie marne jak to prototypu...

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.