Skocz do zawartości

Gromada Virgo..


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

A dokładniej jej część znana pod nazwą Łańcucha Markariana (The Markarian's Chain) - jak szaleć to szaleć :D

 

Fotka wykonana w poniedziałek przy dobrej przejrzystości. Powstała efektem zestackowania 170x15sek ISO400 dla luminacji (koloru nie dałem rady). Robione jak zawsze kompaktem - Canon PS A60 + Soligor 18mmED + Tair 4,5/300

 

Starałem się wykadrować tak aby złapać kilka jasnych galaktyk obok, co zresztą nie było łatwe bo wizualnie to tu była pustka :) Na fotce doliczyłem się aż 23 galaktyk (poraziło mnie :) ) z czego najsłabsza ma chyba 13mag - NGC4436 (to cięzko ocenić bo katalogi różnie podają). Najsłabsze gwiazdki to rząd 14.1 mag.

 

Tutaj jest resize na potrzeby forum:

 

markarian2m0uk.jpg

 

A tu zamieściłem pełna klatkę - dopiero wtedy widać ile tam tego jest, polecam :)

 

http://img490.imageshack.us/img490/6794/markarian08su.jpg

 

Tu jeszcze pobawiłem się w indentyfikacje obiektów i je oznaczyłem:

 

http://img235.imageshack.us/img235/4440/markarian13yg.jpg

 

Najbardziej podobaja mi sie kształty niektórych galaktyk, zwłaszcza tych "edge-on" jak np NGC4388. Mam nadzieje ze fotka nie za ciemna i coś bedzie widać  ;)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fociłem od siebie z balkonu w bloku - mam dobre niebo na wschód, dość ciemne (czesto widać Droge Mleczną). Seeing tu raczej nie miał żadnego wpływu ale widoczność była dobra a nawet bardzo dobra.

Zdjęcia musiałem zacząć gdy panna była jeszcze nisko bo potem ucieka na południe a tam nie sięgam - godzina ok 22-24. Wizualnie w tym miejscu nic nie widziałem ale lookałem przez 67 mm apertury przez które potem fociłem więc może stąd. Synty akurat nie było ze mna bo bym spróbował.

 

P.s. ale nie spodziewaj się super widoku - pownieneś dojrzeć tylko kilka najjaśniejszych galaktyk. Na pewno mniej niż na fotce niemniej jednak warto spróbowac :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fociłem od siebie z balkonu w bloku - mam dobre niebo na wschód, dość ciemne (czesto widać Droge Mleczną). Seeing tu raczej nie miał żadnego wpływu ale widoczność była dobra a nawet bardzo dobra.

Zdjęcia musiałem zacząć gdy panna była jeszcze nisko bo potem ucieka na południe a tam nie sięgam - godzina ok 22-24. Wizualnie w tym miejscu nic nie widziałem ale lookałem przez 67 mm apertury przez które potem fociłem więc może stąd. Synty akurat nie było ze mna bo bym spróbował.

 

P.s. ale nie spodziewaj się super widoku - pownieneś dojrzeć tylko kilka najjaśniejszych galaktyk. Na pewno mniej niż na fotce niemniej jednak warto spróbowac :)

 

jasne ze warto !!

 

ja sie troche wyciagne poza chate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.