Skocz do zawartości

Filtr Baader Solar Continuum (540nm)


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Ma mały problem badzo interesuje sie aktywnością SŁONCA i jego przemianam. Bardzo chciałbym zobaczyć coś więcej, zastanawiam się nad kupnem filtra Filtr Baader Solar Continuum (540nm)

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6092bceecb33c73

Czy jest warty zachodu, co mazna nim zobaczyć do czego sie przyda.

Prosze o napisanie coś na jego temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr służy raczej do fotografowania fotosfery niż obserwacji wizualnych. Ma rażący zielony kolor w porównaniu z sama folią. Jeśli tylko obserwujesz, to filtr jest zbędnym dodatkiem.

 

Nie zgodze sie z Tobą. Przy obserwacjach nie jest zbędnym dodatkiem bo przy dobrych warunkach naprawde sie przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie z Tobą. Przy obserwacjach nie jest zbędnym dodatkiem bo przy dobrych warunkach naprawde sie przydaje.

Mam ten filtr już ponad rok i mogę potwierdzić że jedynie diagnoza LEMARCA jest prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze sie z Tobą. Przy obserwacjach nie jest zbędnym dodatkiem bo przy dobrych warunkach naprawde sie przydaje.
Zapewne nie zobaczy się więcej plam, jeśli juz ktoś zajmuje sie ich zliczaniem w ramach TOS, lub SOS PTMA, natomiast liczeniem granunalacji nie zajmuje się nikt. Chcę przez to powiedziedź że do wizualnych obserwacji jest to zbędny gadżet.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zaczynać nowego wątku, bo moje pytanko jest niejako powiązane. Zastanawaim się na zakupem filtru H-alfa. Chiałbym go użyć w obserwacjach wizualnych Słońca. W tym wypadku potrzebna jest mi chyba folia Baadera 3,8 a nie 5-tka, mimo, że chcę to do wizuala, prawda?

 

Do tej H-alfy mam jeszcze jedno pytanie: jak spisuje się ten filtr przy DS'ach? Bo chciałbym dwie pieczenie na jednym ogniu upiec: obserwacje Słońca i DS'y -oczywiście nie w tym samym czasie... :szczerbaty:

 

Czy w ogóle jest sens taki filtr kupować do Newtona 175/1000?

 

Jeśli nie H-alfa to może chociaż Baadera UHC lub mgławicowy Antares ALP do tych nieszczęsnych DS'ów? :huh:

 

Poradźcie, proszę.

 

:Salut:

 

P.S. I jeszcze (byłbym zapomniał) jedno pytanie: gdzie dostać H-alfę 1,25"?!? Bo w DO jest tylko 2"! W AK nie ma jej w ogóle!

Edytowane przez maor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten H-alpha jest szerokopasmowym filtrem do astrofoto mgławic, w obserwacjach wizualnych Słońca nie zobaczysz protuberancji, tylko wszystko w czerwonej barwie.

 

a w innym temacie...

 

Obserwacje Słońca w H-alpha poszerzone są o całkowicie inny obszar, ponad fotosferę – chromosferę. Jest to strefa między fotosferą a słoneczną koroną. Coraz więcej słoneczni obserwatorzy przykładają wagę do obserwacji procesów na Słońcu przy użyciu filtrów H-alpha. Filtry te ukazują wysoką jakość obrazów Słońca.

[...]

Filtry Ha pozwalają na obserwację takich tworów na Słońcu jak spicule- widoczne jako ciemne sieci kolcy, jasne przejściowe punkty (ellerman bomb), EFR – obszarów na Słońcu gdzie magnetyczne dipole produkują dwubiegunową plamę słoneczną, fibrils – małe włókna o ciemniejszych cechach, włókna – długie wąskie ciemne chorągwie lub rozproszone ciemne obszary, granulacje – małe struktury przypominające swą strukturą ziarna ryżu, protuberancje, pory – drobne ciemniejsze miejsca o krótkim czasie życia, słoneczne rozbłyski – bardzo jasne miejsca na powierzchni Słońca o dużej przejściowej emisji. Rozbłysk szybko i gwałtownie wypuszcza energię w chromosferze z powodu ekstremalnych nacisków pól magnetycznych i powoduje uwolnienie masy koronalnej.

 

To komu wierzyć?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr H-alpha do obserwacji Słońca jest inny niż ten z DO. Jesli chcesz widzieć Słońce takie jak opisuje Sunexplorer potrzebny Ci bedzie filtr H-alhpa np taki jak tu http://www.coronadofilters.com/cgi/display...alog.cgi?w=1280

No tak, to jest prawdziwe H-alfa. Za "drobną" opłatą.

 

Właśnie rozważam przykręcenie słynnego Janpol-Color-a do teleskopu i będzie... filtr przestrajany!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn? :unsure:

To miał być dowcip. Ale kto nie widział Janpola - nie miał szans zajarzyć.

 

JanpolColor to był rewelacyjny polski wynalazek do fotografii kolorowej.

Obiektyw powiększalnikowy z wbudowanymi dwoma parami filtrów wprowadzanych w sposób regulowany do układu optycznego obiektywu (w pobliżu jego płaszczyzny głównej). Filtrem żółtym i purpurowym w jednej parze, filtrem żółtym i niebieskozielonym w drugiej parze. Pozwalało to regulować skład spektralny światła poprzez dodawanie odpowiedniej ilości składowej żółtej, niebieskozielonej albo purpurowej lub też równocześnie dwu z trzech wymienionych

Zastosowanie takiego obiektywu w standardowym powiększalniku pozwalało obejść się bez filtrów korelcyjnych wkładanych do szuflady i bez skomplikowanej głowicy o regulowanej barwie światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.