Skocz do zawartości

Wężyk spustowy 300D IR programowany


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Wykonałem prosty układ elektorniczny sterujący wyzwalaczem 300D. Nie jest on może tak wypasiony jak michała_w, ale prosty zakres mi wystarczy – włączanie/wyłączanie, programy wykonujące w kółko ekspozycje o predefiniowanych czasach.

Płytka elektroniczna jest banalnie prosta. Wszystko polutowane na płytce uniwersalnej. Układ właściwie nie ma klawiatury. Jako klawiatura służy mu pilot uniwersalny do telewizora URC22B (można go kupić za parę złoty na Allegro lub w MediaMarkcie za trochę więcej). A po małej rekonfiguracji kodów w programie można zadaptować prawie każdy pilot z jakiegoś starego tv/vcra/sat/audio.... Pilot jest skonfigurowany w szeroko rozpowszechnionym standardzie RC5 Phillipsa. Ma to tę zaletę, że oszczędza kupę roboty z lutowaniem przycisków klawiatury, a i ogranicza znacząco pałętające się kable. Pod obudowę przykleiłem parę magnesików. Można go doczepić do czegoś metalowego. Można go wykorzystać i w dzień i w nocy.

URC22B pozwala na wybór urządzenia, co pozwala sterować z jednego pilota wiele urządzeń pod scopem.

 

Czasy skonfigurowane zakładają 3 sekundowe opóźnienie związane z podnoszeniem lustra – musi być więc wgrany Wasia, ale kto go nie ma. Nie bawiłem się w opoźnianie sygnałów dla autofocusa, bo w nocy i tak go nie używa się – wiec oba wejścia w 300D są zwierane równocześnie. Z całością można zmieścić się w cenie 30-40 PLN ( atmega8 7PLN, SFH506 5PLN, uniwersalna płytka drukowana z 6PLN + trochę rupiecia, pilot ).

 

Sercem całości układu jest mikrokontroler Atmela ATMega8 ( można go zrobić na czymś mniejszym jak ATTiny12). Z układu wykorzystujemy 3 wyjścia i 1 wejście.

Na wejściu (INT1 – przerwanie zewn.) jest podłączony odbiornik podczerwieni SFH506 . Układ ten dokonuje demodulacji sygnału IR z częstotliwości podnośnej 36-38kHz.

 

Sygnał z demodulatora trafia do mikrokontrolera. Mikrokontroler interpretuje rozkazy w kodzie RC5. Na ich podstawie wykonuje proste operacje.

- włącz migawkę

- wyłącz migawkę

- uruchom program (czas wł/wył w sekundach) i kręci sie w kółko (aż padnie bateria)

15/15, 30/15, 45/15, 60/15, 120/15, 240/15, ,480/15, 20h/15 (bulb)

Przyjęte polecenie jest potwierdzane pojedynczym mrugnięciem diody, odrzuceniem potrójnym krótkim.

Mikrokontroler jest zasilany z baterii płaskiej. Jemu wystarczy nawet para paluszków, ale SFH506 musi mieć 4V do działania – stąd 3 paluszki (mogą być chyba także 3 pastylki). Dla uproszczenia układu nie jest on taktowany z kwarca, lecz z wewnętrznego oscylatora. Konfiguracja dla wyzwalacza jest taka, że jest użyta domyślna częstotliwość tego wewnętrznego oscylatora F=1MHz. Odpada konieczność przeprogramowania fuse’ów (?zworek?). Takie uproszczenie odbija się na stabilności układu. Skonfigurowane czasy mogą różnic się od rzeczywistych do 3% (u mnie 1% w temp. pokoj.). W płytce przeze mnie zlutowanej można siędopatrzyć kwarca co prawda. Nie jest on wykorzystywany, ot wynik reusingu płytki.

 

Program steruje dwoma tranzystorami kluczujacymi z bazami podpiętymi do wu pinów portu C. Ich wysterowanie (podanie napięcia > 0.7V) powoduje przepływ prądu między kolektorem a emiterem czyli de facto zwarcie do masy sygnałów wyzwalacza i uruchomienie migawki. Prawie identyczne rozwiązanie można znaleźć od DSLRFocusa, z tym że tam sterowanie jest zapodawane z LPTa, więc trzeba mieć kompa

 

Do przygotowanie kodu użyłem środowiska AVRStudio. Czemu w ogóle w assemblerze? To wynik tego, że dekoder IR oprogramowałem pod napęd platformy w asmie, bo narzuty na obsługę przerwań z poziomu C są zbyt duże i powodowały błędy prowadzenia. Kod został, to go wykorzystałem do czegoś innego. Do Basiców mam natomiast uprzedzenie, wolę kontrolować, co program robi .... Po instalacji AVRStudio należy założyć projekt (wybrać po drodze ATMega8) i skompilować (F7). Wynikiem jest plik hex – postać binarna kodu.

 

Układ można bardzo łatwo programować. Właściwie na płytce mam gniazdo z 4 wyprowadzeniami, które są podpięte do LPTa w kompie. Osobiście używam programu TwinAVR ze stron http://www.rowalt.de/mc/avr/progd.htm(w wersji zainstalowanej help jest po angielsku). Co do wykonania programatora AVR (ISP), to ja radzę nie czerpać zasilania z portu LPT, jak jest napisane na tej stronie, bo LPT może nie unieść takiego obciążenia. Lepiej z dwu paluszków. Trzeba zlutować sobie wtyczkę DB25 z wersji SP12. Rezystory tylko dwa tj. 220Ohm na linie MOSI i SCK. Z wtyczki DB25 powinno wychodzić 5 przewodów ( nie ma zasilania Vcc). Z drugiej strony do kabla należy przygotować jakąś wtyczkę do wtknięcia płytkę zgodnie ze schematem.

 

 

Czasy programu można przekonfigurować w kodzie. Wystarczy odnaleźć etykietę programy: i zmienić czasy w odpowiednim wierszu.

 

Na chwilę obecną pilot działa w trybie TV2 z ustawionym programem 022 (muszę to sprawdzić). Przekłada się to na kod RC5 o adresie urządzenia 2 i zmapowanych przyciskach numerów programów. Podstawowy kod w trybie TV1 (program 027 w pilocie) symuluje pełen zestaw przycisków RC5. Można więc sobie stworzyć więcej programów wyzwalania lub zrobić je bardziej rozbudowane.

 

Przy odrobinie fantazji można połaczyć ten układzik także z LPTem i sterować z DSLRFocusa tym samym układem.

 

Spis elementów ( bez programatora):

R1 - 470 Ohm (regulacja jasności świecenia diody LED)

R2 - 10kOhm

R3,R4 - 680Ohm

C1 - 100nF

C2 - 10-100mikroF

T1,T2 - BC547 (dowolny inny mały npn będzie OK)

SFH506 częstotliwość 36-38kHz

LED - czerwona dioda ( u mnie na zdjeciu tylko przez przypadek jest zielona:) )

 

rupiecie ->

płytka uniwersalna,

gniazdo do programatora (dowolne, byleby pasowała do niego jakas wtyczka (4 styki)),

kabelki

mini jack 2.5 mm ( lepiej z jakąś soldniejsza odgietką)

bateria 4.5 lub koszyk na 3 paluszki

obudowa

 

 

Pozdr

th

wyzwalacz_schema.gif

wyzwalacz_zdjecie.jpg

wyzwalacz___0.1.zip

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilota ćwiczyłem w pokoju, więc 5 metrów, ale może być tego wiecej. To zależy jeszcze baterii.

 

Wartośc 15 sek jest przygotowana pod zrzucanie zdjęć na kartę. W programie na samym końcu jest tablica konfiguracyjna. Można wpisać inne wartosci od 0 - 65536 sek.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre. Zredaguje PDF'a i trafi do download. Jako HowTo by Teha - shutter release.

 

Kurde ostatnio neka mnie idea nazywania noglowkow w download w jezyku angielskim. Plusem jest to, ze ktos nie-polskojezyczny, kopiacy siec za konkretnym podrecznikiem trafi gdzie trzeba, gdy w naszym downloadzie trafi na "manual" albo "HowTo" (a we wnetrzu dokumentu i tak juz jest po angielsku, albo po polsku za to z dokladnymi schematami i fotkami wiec da sie uzyc). Z drugiej strony "shutter release" moze byc kompletnie nie do skojarzenia przez nie-anglojezycznego autochtona... Aby opisy robic dwujezyczne, nie bardzo jest miejsce... Cholera.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.