Skocz do zawartości

Dzisiejsze Słońce


DOMINO 32

Rekomendowane odpowiedzi

Zachwyca :Beer: , chyba kupie wreszcie folie , choc korci mnie cos z skyluxem na stale zrobic do obserwacji slonca , tylko nie wiem co i jak. :Boink: Moze plytke spawalnicza szlifowana i polerowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do słoneczka mam MTO 11CA. Stoi sobie na stałe na moncie Skyluksa. :D

A jak go przymocowałeś? Ja mam ten sam duet na froncie i mam swój patent, ale niestety dosyć na razie prowizoryczny. Wrzuć jakąś fotkę jeśli można. Przepraszam, że tworzę tu OT, ale odzywam się jako te nożyce.

PS. Słońce śliczne. Dopiero co oglądałem przez Skyluxa. A jestem wyposzczony, bo przez trzy dni siedziałem na konferencji w Zakopanem bez teleskopu i bez internetu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Słońce śliczne. Dopiero co oglądałem przez Skyluxa. A jestem wyposzczony, bo przez trzy dni siedziałem na konferencji w Zakopanem bez teleskopu i bez internetu.

 

Kurcze, ja też tam siedziałem ostatnie trzy dni. Ale to chyba nie była ta sama konferencja, bo na mojej był internet i nawet pewna gwiazdka szóstej jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ja też tam siedziałem ostatnie trzy dni. Ale to chyba nie była ta sama konferencja, bo na mojej był internet i nawet pewna gwiazdka szóstej jasności.

No dostęp u mnie też był, ale czasu nie miałem. A moja konferencja to była Konferencja Konserwatorstwa Archeologicznego. Odbywała się w Rzemieślniku na Makuszyńskiego. Były świetne referaty na temat archeologii lotniczej.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie mam proste. Patrząc od strony MTO. Oryginalne mocowanie MTO do niego obiema śrubami kwartatowego przekroju pręt z alu, pręt przykręcony do dovetaila ze Syluksa a ten zamocowany w moncie ze skyluksa. Sam Skyluks czeka na jakieś wykorzystanie w kątku. :D

Do drugiego mocowania za pomocą blaszki pośredniej mam przykręcony szukacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwyca :Beer: , chyba kupie wreszcie folie , choc korci mnie cos z skyluxem na stale zrobic do obserwacji slonca , tylko nie wiem co i jak. :Boink: Moze plytke spawalnicza szlifowana i polerowana ?

Zrobienie płaskiej płytki filtrującej jest o wiele trudniejsze niż wykonanie zwierciadła parabolicznego, moim zdaniem - nie jest to warte zachodu jeśli nie masz na względzie jakichś szczególnych rezultatów ze specjalnego szkła. Kup folię za parę złotych i porządnie opraw, satysfakcja z obserwacji gwarantowana, chociaż teraz plam jest najczęściej niewiele albo wcale!

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce zarabiste! Właśnie wróciłem z obserwacji, na zdjęciu nie widze ale pojawiła sie 3 grupa plam na przeciw tej mniejszej gdzie widać tylko zarysy dwóch jest ich aktualnie o wiele więcej. Mam rysunki namalowane bo niestety aparatu nie mam :D Ale naprawde słoneczko plamiste bardzo piękne :]

 

link jeszcze do soho:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/mdi_igr/512/

 

i jeszcze ps jedno :D u mnie szacunka liczba Wolfa to R=42k (k nie znam niestety..) + - 2

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocowanie folii dorzuce swoje 3 grosze:

Naj sam pierw zdjąłem plastikową obręcz z teleskopu (Optisan 76/700 :) ), wywierciłem 3 dziutki na obwodzie i wkręciłem 3 śrubki w taki sposó, żeby lekko wystawały na zewnątrz.

 

 

Następnie uczialem 2 kwadraty 15x15cm z kawalkow paneli podlogowych i otwornica dziury okolo 12,5cm. machnalem lakierem na czarno. Teraz przydaly sie lepy takie jak sie uzywa do przyklejenia dywanu do parkietu (kleja z 2 stron). Nakleilem je z jednej strony na obie deski. Folie przykleilem do jednego i przykrylem drugim. Ostatnim elementem bylo wygiecie cienkiej blachy, ktora wlozylem do srodka otworow w deskach i wyciecie 3 dziurek tak zeby nachodzily na srubki. Po nalozeniu wystarczy tylko dokrecic i filtr trzyma sie jak diabel sołtysa.

s_2.jpg

 

Ostatecznie wygląda to tak:

 

 

 

Zrobibilem jeszcze pod cyfraka takie trzymanko na filtr z opakowanie na plyte dvd:

 

sc_1.jpg

 

Słoneczko przez teleskop widać elegancko! Poniżej jeszcze tylko kilka fotek Sońca przez cyfraka. Ta mniej wyrazna zostala zrobiona na zoomie cyfrowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocowanie folii dorzuce swoje 3 grosze:

Naj sam pierw zdjąłem plastikową obręcz z teleskopu (Optisan 76/700 :) ), wywierciłem 3 dziutki na obwodzie i wkręciłem 3 śrubki w taki sposó, żeby lekko wystawały na zewnątrz.

s_3.jpg

 

Następnie uczialem 2 kwadraty 15x15cm z kawalkow paneli podlogowych i otwornica dziury okolo 12,5cm. machnalem lakierem na czarno. Teraz przydaly sie lepy takie jak sie uzywa do przyklejenia dywanu do parkietu (kleja z 2 stron). Nakleilem je z jednej strony na obie deski. Folie przykleilem do jednego i przykrylem drugim. Ostatnim elementem bylo wygiecie cienkiej blachy, ktora wlozylem do srodka otworow w deskach i wyciecie 3 dziurek tak zeby nachodzily na srubki. Po nalozeniu wystarczy tylko dokrecic i filtr trzyma sie jak diabel sołtysa.

s_2.jpg

 

Ostatecznie wygląda to tak:

s_1.jpg

 

 

Zrobibilem jeszcze pod cyfraka takie trzymanko na filtr z opakowanie na plyte dvd:

sc_1.jpg

 

 

Słoneczko przez teleskop widać elegancko! Poniżej jeszcze tylko kilka fotek Sońca z dzisiaj przez cyfraka. Ta mniej wyrazna zostala zrobiona na zoomie cyfrowym.

sun_1.jpg

sun_2.jpg

sun_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja bardzo fajna niestety zdjęcia średnio dzisiaj jak obserwowałem to słońce było lepiej widać niż na zdjęciach widać było cienie półcienie plam wszystko idealnie! A zdjecia powinny być jeszcze ładniejsze prawda? Chyba żę tak cieżko zrobić zdjęcie ładniejsze niż normalnie widać :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam wczorajsze zdjęcia grupki 0865, robione przez MTO + ToUcam + szyba okienna + nieliczne dziury w chmurach. Stacki z około 50 klatek. O dziwo przez MTO lepiej wychodziło przez szybę, niż przez Skyluxa bez szyby.

mto1.png mto2.png mto3.png

 

No no Lampka czyżby Tadeoho miało pod bokiem konkurencję... :szczerbaty:

 

pozdrawiam serdecznie

 

ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocowanie folii dorzuce swoje 3 grosze:

Naj sam pierw zdjąłem plastikową obręcz z teleskopu (Optisan 76/700 :) ), wywierciłem 3 dziutki na obwodzie i wkręciłem 3 śrubki w taki sposó, żeby lekko wystawały na zewnątrz.

 

 

Następnie uczialem 2 kwadraty 15x15cm z kawalkow paneli podlogowych i otwornica dziury okolo 12,5cm. machnalem lakierem na czarno. Teraz przydaly sie lepy takie jak sie uzywa do przyklejenia dywanu do parkietu (kleja z 2 stron). Nakleilem je z jednej strony na obie deski. Folie przykleilem do jednego i przykrylem drugim. Ostatnim elementem bylo wygiecie cienkiej blachy, ktora wlozylem do srodka otworow w deskach i wyciecie 3 dziurek tak zeby nachodzily na srubki. Po nalozeniu wystarczy tylko dokrecic i filtr trzyma sie jak diabel sołtysa.

remi..Twoja pomysłowość jest zadziwiająca....

 

zdjęcia super!!!!

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poczułem dziś nieodpartą pokusę wykonania moich pierwszych zdjęć słońca. Oto one:

 

Jak zwykle w ruch poszedł kiepski aparat cyfrowy i skylux.

słonko.jpg

słonko1.jpg

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.