Skocz do zawartości

Jak przerobic skyluxa do obserwacji Slonca


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam sie w ogole na metodach , warunkach obserwacji Slonca . Do tego tez nie woem jak najlepiej na stale przerobic skyluxa do obserwacji Slonca. Moze jakies wlasne rozwiazania, sugestie

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zrobić mu filtr z folii i już. Ot cała przeróbka. Ja przypilam do mojego filtr foliowy z MTO. Trochę za duży, ale nie chce mi się do każdej rurki osobnego filtra robić.

Nie radzę w Skyluxie kombinować z rzutowaniem na ekran. Tam jest za dużo plastiku w rurkach, coś by się mogło przyfajczyć.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zrobić mu filtr z folii i już. Ot cała przeróbka. Ja przypilam do mojego filtr foliowy z MTO. Trochę za duży, ale nie chce mi się do każdej rurki osobnego filtra robić.

Nie radzę w Skyluxie kombinować z rzutowaniem na ekran. Tam jest za dużo plastiku w rurkach, coś by się mogło przyfajczyć.

 

Foliowy czy szklany?.Zresztą i ntak nie mam MTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze wyciag jest lichy szczegolnie jak mocno go wysuniemy do naziemnych obserwacji .

Jak komus przeszkadza mozna wymienic . Natomiast obiektyw czyli to najwazniejsze to kwestia przypadku jak poskladali w fabryce i od razu mozna trafic na dobry . Mozna tez, tak Jak Cygnus opisywal samemu poprawic przekrecajac wzgledem siebie soczewki obiektywu az spasi . Jest F10 , aberacji chromatycznej razacej nie ma . Uwazam, ze do Slonca jak najlepiej sie sprawdzi . Kwestia okularow , filtrow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba? Kawal tworzywa sztucznego + wyciag ;)

 

Nie to kawal tworzywa sztucznego + cos co udaje wyciag (choc jak nad tym czyms popracowac to udaje lepiej) + kawalek czegos co udaje szukacz (i tu juz niewiele mozna popracowac) + cela obiektywu, ktora (patrz perypetie Cygnusa) bywa niemila.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. I nie probuj mi udowodnic, ze mechanika skyluxa jest OK. bo posiadalem ten wynalazek i wiem jak go zgnebic. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to kawal tworzywa sztucznego + cos co udaje wyciag (choc jak nad tym czyms popracowac to udaje lepiej) + kawalek czegos co udaje szukacz (i tu juz niewiele mozna popracowac) + cela obiektywu, ktora (patrz perypetie Cygnusa) bywa niemila.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. I nie probuj mi udowodnic, ze mechanika skyluxa jest OK. bo posiadalem ten wynalazek i wiem jak go zgnebic. :szczerbaty:

 

Chyba trafilem szczegolnie dobrze, bo obiektyw jest osadzony idealnie i nie wykazuje oznak zlej kolimacji.

Szukacza nie uzywam bo z PL32mm sam SkyLux staje sie szukaczem :szczerbaty:

Co do wyciagu to ugina sie lekko przy ciezszych okularach, ale da sie wytrzymac.

 

Nie bede udowadnial :szczerbaty:

Przy sprzecie o takim rozrzucie jakosciowym nie zaryzykuje ;)

 

Natomiast osobiscie bardzo lubie ten refraktorek i czesto go uzywam do szybkich obserwacji, kiedy nie mam mozliwosci lub czasu schlodzenia Maka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze wyciag jest lichy szczegolnie jak mocno go wysuniemy do naziemnych obserwacji .

Jak komus przeszkadza mozna wymienic . Natomiast obiektyw czyli to najwazniejsze to kwestia przypadku jak poskladali w fabryce i od razu mozna trafic na dobry . Mozna tez, tak Jak Cygnus opisywal samemu poprawic przekrecajac wzgledem siebie soczewki obiektywu az spasi . Jest F10 , aberacji chromatycznej razacej nie ma . Uwazam, ze do Slonca jak najlepiej sie sprawdzi . Kwestia okularow , filtrow .

 

Zbig, co do filtrow to ekonomiczna wersja jest folia Baadera. Przy ostroznym uzywaniu starczy na dlugo.

Drozej wyjdzie kupno filtra szklanego, ale masz na wiecznosc.

 

Co do okularow musialbys poprobowac w przedziale 32mm - 25mm - 15mm i zobaczyc co Ci najbardziej bedzie odpowiadac.

Bo to do wizuala, wzglednie focenia w projekcji.

 

Do np. 300D nie potrzebujesz okularow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.