Skocz do zawartości

Kto potrafi wykonać duże lustro??


mario2005

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad większym teleskopem, zaczynam szukać kontaktów do osób lub instytucji które są w stanie wykonać lustra 400mm i większe.

 

Może zróbmy bazę osób lub firm które mają doswiadczenie i potrafią wykonać takie lustra,

jednym słowem szukamy najlepszych specjalistów od zwierciadeł .

 

Żyjemy w UE więc mile widziane dane osób lub firm z państw ościennych i nie tylko.

 

Ponieważ niektóre osoby mogą sobie nie życzyć zamieszczania ich pełnych danych zróbmy tak że jeśli ktoś zna kontakt do danej osoby niech zamiesci stosowne info w tym temacie.

 

W ostateczności jeśli to wielka tajemnica B) to piszcie na priv (ale naprawdę w ostatecznosci bo przecież nie tylko ja będę szukał dobrego fachowca od luster).

 

pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Mariusz

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze jeszcze, kto przyjmuje duze lustra do aluminizacji i ewentualnie parabolizacji .

Do sfery z wypolerowaniem to w/g mnie wiekszosc z nas da sobie rade po wczesniejszych zabawach z mniejszymi , choc pewnie opd dobra instrukcja to od razu mozna bawic sie w duze .

Zawsze mozna jeszcze raz z tym samym szkielkiem - to na wypadek jakby zle wyszlo .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, chodzi mi o gotowe lustra z naniesionymi powłokami lub gotowe do aluminizacji.

 

Wiadomo na sferę to można próbować jeśli są warunki i czas, ale większość dużych telepów jest o swiatłosile większej od f/6 i głównie o takie mi chodziło.

 

Napewno mój będzie miał śwatłosiłę między f/4 i f/5 czyli dokładna figuryzacja na parabolę nieodzowna.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, chodzi mi o gotowe lustra z naniesionymi powłokami lub gotowe do aluminizacji.

 

Wiadomo na sferę to można próbować jeśli są warunki i czas, ale większość dużych telepów jest o swiatłosile większej od f/6 i głównie o takie mi chodziło.

 

Napewno mój będzie miał śwatłosiłę między f/4 i f/5 czyli dokładna figuryzacja na parabolę nieodzowna.

 

 

Zapewne jest więcej osób, które są zainteresowane zleceniem takiej obróbki.

 

Ja raczej jestem zainteresowany doprowadzeniem płyty do stanu co najmniej przez aluminizacją, a może i doprowadzeniem całej sprawy do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z http://viperaglass.webpark.pl/pl/index.html mozna zobaczyc ceny szkiel przed obrobka . Praktycznie stad sa szkla na wszystkie wieksze lustra w Pl. Reczne wyszlifowanie do sfery trwa z 6 dni . Smola szewska jest dosc droga , optyczna x3 .

 

 

Masz rację zbig. Tylko że ten link jest chyba znakomitej wiekszości znany. Tymczasem my tutaj rozmawiamy o konfiguracji, szlifowaniu itd.

Może jest Ktoś kto robi takie rzeczy.

Jeżeli tak i nie che się ujawniać na forum to może odezwie się na pw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest po Polsku to się chwali chociaż zrozumienie naszych południowych sąsiadów nie jest takie trudne. :D

Wiecie może jaką dokładność luster gwarantuje ta firma.

 

Czeskie ceny x1.4-1,5 i chyba po herbacie.Poza tym reklama jest tak średnio czytelna.Trzeba kombinować czy to cena za optykę czy całość.Wole zestawienie w jednym miejscu co i zaco.Ten szukacz (mniejsza o nazwę)ze zwierciadłem to jakoś mało popularne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje z szukaczem . Ma miec duze pole widzenia , a lustro niestety przegrywa z luneta .

U nas na allegro sa lornetki z zielonkawymi soczewkami ok 58 mm srednica obiektywu i ogniskowa 240 mm po 90 zl . 5 stopni z ploslem 25 mm jest poza jakimkolwiek zasiegiem luster . Z szerokokatnym okularem to 7-8 st jest mozliwe . Akurat nad tym pracuje .

:Beer:

Ciekawe czy dostane odpowiedz o cene samych luster , dokladnosc id.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje z szukaczem . Ma miec duze pole widzenia , a lustro niestety przegrywa z luneta .

U nas na allegro sa lornetki z zielonkawymi soczewkami ok 58 mm srednica obiektywu i ogniskowa 240 mm po 90 zl . 5 stopni z ploslem 25 mm jest poza jakimkolwiek zasiegiem luster . Z szerokokatnym okularem to 7-8 st jest mozliwe . Akurat nad tym pracuje .

:Beer:

Ciekawe czy dostane odpowiedz o cene samych luster , dokladnosc id.

 

Szukacz to akurat mam z czego zrobić.Gorzej z resztą :szczerbaty: chociaż sprawa z finansami drgnęła i widać światełko w tunelu :rolleyes: .A przez coś very big dużego tak 470mm mam nadzieję pojechać looknąć na początek lata do Wodzisławia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie też bardzo interesuje. Mam nadzieję, że najdalej w przyszłym roku uda mi się zacząć budowę reflektora o jakiejś tam duuuużej apreturze. Nie widzę siebie w roli szlifierza zwierciadła B)

Za to mam warsztacik, w którym resztę całą spoko zrobię. Jakby co mogę też pomóc innym, nie chodzi o zarobek. Nie mam zamiaru zostać producentem telepów :D

No - kto w końcu sensowne zwierciadełko w sensownej cenie zrobi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cennik podaje ceny za całość, same lustra oscylują w okolicy połowy podanych cen.

 

Szukacze lustrzane np 100-150mm stosuje się do większych teleskopów jako alternatywę dla drogich i cieżkich refraktorów.

 

Kurde a dinozaury polskiego ATM, czy nikt w Polsce nie potrafi wyszlifować dużego lustra??

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze podam cennik z Czech :

 

400mm f 1/5 - 21.500,- Kč,

400mm f 1/4 - 26.800,- Kč,

 

500mm f 1/5 - 48.500,- Kč,

500mm f 1/4 - 58.000,- Kč.

Dokladnosc 1/8 lamda .

Zapytalem sie o znizki jak kilka luster :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.