Skocz do zawartości

Poprawa optyki w MTO


pki1234

Rekomendowane odpowiedzi

MTO to jeszcze epoka "szkła łupanego".

Telep PCV to epoka "szkła skrobanego, nierzadko ręcznie".

A taki Mak Artiego to juz epoka "szkieł przyszłości szlifowanych przez komputery, estetycznie opakowanych" - poprostu sprzęt z klasą.

MTO może być świetnym teleskopem. Co udowodnili nieraz jego właściciele. Zdjęcia Lemarca i Gregorego przez MTO to mistrzostwo świata. Szczególnie rewelacyjne, jak dla mnie, są zdjęcia Słońca i zbliżenia plam słonecznych. MTO potrafi być naprawdę świetny. Ma jednak poważną wadę. Brak powtarzalności jakości poszczególnych egzemplarzy.

Po części wynika to z faktu, że wiele sztuk w Polsce, to składaki robione przez pracowników zakładów produkujących MTO. Takie składaki trafiają na bazary w Polsce i na aukcje na allegro. I niestety psują bardzo średnią. Poza tym MTO jest dosyć łatwo rozkręcić i coś można przy okazji zepsuć. A to za mocno dokręcić lustro, a to zepsuc gwint. Ale i tak jest to solidna konstrukcja z solidną metalową i sztywną obudową. No i do fotografi ma coś, czego nie mają w takim stopniu inne porównywalne Maki - ma duże płaskie pole ostrości.

No, ale jak się trafi felernego, to kicha.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Poniewaz klisza czeka na wywołanie dołączę, zdjątka nieco później. Będzie jakieś porównanie.....

 

doczekałem się wywołania i scanu.

Scan robiony na szybko przez zakład foto.

Mam kilka podobnych zdjątek na róznych czasach, z czego 3 są porównywalne do tego pod względem ustawienia ostrości. Inne są gorsze więc nie załączam.

 

moon_quarter_1.JPG

Chcialem załączyc pełny scan ale był za duży :huh: więc pomniejszyłem.

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz moze jakies zdjecie z kliszy o podobnym powiekszeniu jak zdjecia z 1 postu?

 

niestety nie. <_<

może spóbuję przy najbliższej okazji, albo jak już w końcu przesiądę się na cyfrę :rolleyes:

.. póki co będę walczył dalej.

 

Wiem, że ciężko porównywać te dwa zdjęcia ale nie robiłem innego na kliszy bo jak kiedyś próbowałem to wyszła kiszka maksymalna. Nie mogłem jakoś trafić z czasem naświetlania i postanowiłem spróbować z kamerką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Chciałbym pozytywnie zakończyć ten wątek i pokazać poprawę rezultatów po Waszych uwagach.

Załączam próbną mozaikę zrobioną na szybko.

 

Zbig - miałeś rację - w głównej mierze zniekształcenia powodował sposób zamocowania całości do montażu.

Wstyd sie przyznać, ale jak teraz o tym sobie pomyśle to sam się sobie dziwię <_< .

 

Na zdjątku załączony poniżej MTO było przymocowane do montażu tylko jedną śrubą statywową. Cała reszta (mieszek i kątówka) trochę drgała, więc musze sie zastanowić jak to poprawić, ale to juz inne zmartwienie.

 

Poprzednio mocowałem jeszcze mieszek inną śrubą i prawdopodobnie właśnie to powodowało naciski i rozjazd osi.

 

Niemniej jednak dziekuje również Lampce i Lemarcowi. Po ich radach rozłożyłem ten "teleskop z epoki kamienia" :D na części pierwsze w poszukiwaniu różnych pyłków, zadziorów, wyrzucając niepotrzebne części i trzęsącymi się rękoma skręcając całość do kupy :szczerbaty:. Jak widać na zdjęciu poniżej - teleskopem nadal można oglądać i robić jakieś zdjęcia :helo: .

Dziekuje jeszcze raz wszystkim za rady

:Beer:

Pozdrawiam

Piotrek

 

moon_mosaic_06.05.2006_1.jpg

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Chciałbym pozytywnie zakończyć ten wątek...

 

a to kolejny proba na to ze to poprzednie zdjecie to nie przypadek... :Boink: (tylko moje nieuctwo)

tym razem srpóbowalem na saturnie w ognisku MTO

 

saturn_11.05_600kl.jpg

 

Jakby sie uparł to by Cassiniego dojrzał :P

Koncze ten wątek teraz juz na poważnie.

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.