Skocz do zawartości

MTO ogniskowa pytanie praktyczne.


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szulkam po sieci i pytam , ale nie mam jeszcze pelnej odpowiedzi.

Chodzi o ogniskowa MTO. Wiadomo bo to juz 100 razy opisywane ze:

"Przy pracy ze zlaczka 90*1,25" wypadkowa ogniskowa to 1250mm"

Wiadomo takze ze jak za duzo wkrecimy menisk to "grozi" aberracja sferyczna i inne

niekorzystne zjawiska sie pojawia.

Ale pytanie jest inne nie "czy i co spowoduje" tylko dlaczego.

 

1. Droga optyczna w zlaczce jest okolo 6cm a jej przykrecenie do MTO powoduje ze

aby zlapac ostrosc musimy wkrecic wiecej menisck. Po takim

przeogniskowaniu ogniskowa wzrasta do 1250 ,a przeciez powinno byc

1000 + 60mm ktore jest potrzebne na dlugosc optyczna zlaczki ???

2. Jak policzyc o ile wzrosnie ogniskowa MTO na kazdy dodatkowy

centymetr drogi swiatla dodanej z tylu obiektywu?

3. jak wysuniete jest ognisko w "nieruszonym" MTO do pracy z np. Zenithem ? 40mm ?

(o tyle oddalona jest powierzchnia kliszy od krawedzi zlaczki m42...

 

Pozdrawiam.

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytanie jest inne nie "czy i co spowoduje" tylko dlaczego.

mto to cassagren z lustrem sferycznym i aberracją sferyczną skorygowaną meniskiem. gdy ruszasz lustrem menisk nie zmienia swoich właściwości więc aberracja sferyczna na brzegach nieco sie zmienia.

 

1. Droga optyczna w zlaczce jest okolo 6cm a jej przykrecenie do MTO powoduje ze

aby zlapac ostrosc musimy wkrecic wiecej menisck. Po takim

przeogniskowaniu ogniskowa wzrasta do 1250 ,a przeciez powinno byc

1000 + 60mm ktore jest potrzebne na dlugosc optyczna zlaczki ???

zauważ, że lusterko wtórne nie jest płaskie tylko wklęsłe (rozpraszające) więc "robi za barlowa" im bliżej jest lustra głównego tym bardziej zwiększa ogniskową. efekt jak przedłużki U które przesuwają barlowa bliżej lustra głównego i dalej od okularu i tym samym zwiąkszają krotność barlowa.

 

2. Jak policzyc o ile wzrosnie ogniskowa MTO na kazdy dodatkowy

centymetr drogi swiatla dodanej z tylu obiektywu?

dobre pytanie. połowe królestwa(którego niemam) za zależność teoretyczną.

 

3. jak wysuniete jest ognisko w "nieruszonym" MTO do pracy z np. Zenithem ? 40mm ?

(o tyle oddalona jest powierzchnia kliszy od krawedzi zlaczki m42...

ponoć 45,3mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre pytanie. połowe królestwa(którego niemam) za zależność teoretyczną.

ponoć 45,3mm

 

Dzieki za odpowiedz i garsc konkretow. Czyli tak mysle sobie jezeli ognisko jest okolo 43 mm

za wylotem a zlaczka dokladnie zmierzona ma 60 mm to znaczy ze do wkrecajac menisk poza

normalne polozenie przesuwamy punkt ogniska o 20 mm (bo juz 40 mamy) A jednoczesnie ogniskowa calego MTO wzrasta do 1250 mm . Czyli jakby 10x . Jezeli to bylaby prawda to faktycznie kazdy centymetr to 100mm ogniskowej wiecej i dodatkowe spaskudzenie wlasnosci obiektywu.

To faktycznie albo zlaczka albo wyciag.

Ciekawy jestem ilu praktykow mialo by chwile i zmierzylo jakie maja "przedluzenie" poza

wylot z MTO (zlaczka + ew. wyciag , mieszek itp) tak dla porownania i ew. przedstawilo swoje

subiektywne uwagi i gdzie lezy kompromis miedzy wygoda ustawiania ostrosci, obserwacja, a jakoscia obrazu.

 

Pozdrawiam.

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, że kąt wiązki wychodzącej z obiektywu zmienia się jak przy zmianie ogniskowej, ale ognisko nie przesuwa się o tyle, o ile wzrasta ogniskowa, gdyż dzieje się to na innej zasadzie niż zwykłym obiektywie. W położeniu średnim, gdzie promienie odbite na skaraju lustra gł. trafiają na skraj wtórnego, ogniskowa wynosi 1000 mm. po rozsunięciu zwierciadeł wiązka z lustra gł. jest mniejsza co do średnicy niż lusterko w tórne, więc promienie padają i odbijają się w innych strefach i pod innym kątem. Przy zbliżeniu luster sytuacja jest odwrotna do poprzedniej.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mto to cassagren (...)

zauważ, że lusterko wtórne nie jest płaskie tylko wklęsłe (rozpraszające) więc "robi za barlowa"

Ja, jak zwykle, "dla porządku", nic nie ujmując merytorycznej treści wyjaśnień:

Lusterko wtórne jest WYPUKŁE a nie wklęsłe, dlatego "robi za barlowa" i wyprowadza ognisko główne poza płaszczyznę zwierciadła głównego. Lusterko wtórne wklęsłe skracałoby ogniskową i ognisko wypadałoby w środku obiektywu.

:Salut:

Zastanawiam się, czy dobrze to zrozumiałem: jeśli fotogtrafuję Prakticą przez MTO (czy Rubinara) to nic nie zmieniam, bo ognisko jest zachowane w płaszczyźnie błony.

Jeśli stosuję adapter do Canona EOS to też nic nie kombinuję.

Ale jeśli zakładam złączkę dla obserwacji wizualnych albo kamerki to muszę przemieścić menisk (właściwie chodzi o przemieszczenie lusterka wtórnego ale nie ma jak tego uczynić inaczej, niż przemieszczeniem meniska), w celu odsunięcia płaszczyzny ogniskowej na niezbędną dla wyostrzenia odległość. Dobrze to zczaiłem? Ale jeśli tak, to czy przemieszczenie meniska w stronę lustra głównego faktycznie zwiększa ogniskową? Ogniskowa chyba liczy się od lustra do ogniska więc właściwie - nie jest dla mnie oczywiste że ogniskowa się zmienia.

 

Przy zmianie odleglości meniska od zwierciadła głównego korekcja optyczna musi się popsuć. Czy to jest wizualnie uciążliwe? Być może w Rubinarze sprawa jest bardziej skomplikowana, ze względu na obecność korektora optycznego na strumieniu wtórnym, tam więcej odległości ulega zmianie i z natury rzeczy bardziej może to psować obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt " Ogniskowa chyba liczy się od lustra do ogniska więc właściwie - nie jest dla mnie oczywiste że ogniskowa się zmienia. "

Nie do konca jest to prawda w ukladach z barlowem . Ogniskowa jest liczona z wielkosci powiekszenia . Tak przynajmniej wydaje mi sie. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzacz jasna "wklęsłe" zaczyło, że wypukłe :ha:

 

cygnus masz etat mojego tłumacza :blink::lol::szczerbaty:

 

cygnus mam 127/1500 ognisko mam za tubą 10cm a tubę długą 38cm

 

38+38+10=86<150

 

tak jak pisał lemarc stożek z jasnego lustra głównego inaczej atakuje lusterko gdy jest ono bliżej niż gdy jest dalej. wtedy lusterko wtórne ma inną krotność. stożek odbity trafia do ogniska dalej (efekt ostrzenia) ale z większą ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzacz jasna "wklęsłe" zaczyło, że wypukłe :ha:

 

No sie choinka czlowiek uczy cale zycie ;)

To juz drugo MTO w moich rekach (poprzedni byl "stary" 1000) a nigdy nie bralem

tego lusterka wtornego jako rozpraszajacego mimo jego jednoznacznego ksztaltu...

raczej stawialem ze "za barlowa" robia soczewki na wyjsciu (ktore sa podobno korektorem pola)

i bez nich MTO ma 750mm ale optyka sie kaszani.

 

No to pozostaje tylko praktyczne sprawdzenie lub uwagi uzywajacych ile da sie tam powiesic

zlaczek itp aby jeszcze dalo sie powiedziec ze uklad dziala dobrze.

Mam na ukonczeniu "wyciag" robiony z obiektywu od Zenitha (Heliosa) wydluzy droge o pare cm

i nie wiem czy da sie podczepiac zlaczke jeszcze, czy tylko obserwacje na wprost beda akceptowalne

jakosciowo. Ale juz wiem ze mieszek to bylaby chyba przesada :(

 

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to narysowałem dwie sytuacje uff.

Gdybym powiedział że kapuję, co to za promienie, moglibiście mnie nazwać kłamcą! :)

 

Ale dzięki za rysunek, wykonałeś tu jakąś grandioznuju rabotu! :Salut:

Zmienianie odległości zmienia ogniskową, nic wielkiego, po prostu mamy ZOOM! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym powiedział że kapuję, co to za promienie, moglibiście mnie nazwać kłamcą! :)

no tak niemoże być!

 

czerwone to promienie skupiane przez lustro główne i odbite od wtórnego. ognisko punktu ze środka pola. na dolnym przypadku lusterko wtórne bardziej odsunięte, tworzy się mniejszy krążek światła (4,33), zatem promienie są odbijane od bardziej pionowej stycznej lusterka, więc promienie odbija ne są pod większym kątem, więc ognisko tworzy się bliżej.

 

zielona linia pokazuje promień z innego kierunku (inna część pola widzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.