Jump to content

Pomysl na idealne 2 stopnie

fomalhaut
 Share

Recommended Posts

Pomysł na idealne 2st

Teoretyzujemy, celem jest skompletowanie sprzętu (samej tuby i okularu) który umożliwi nam uzyskanie idelanego (czyt. naprawdę bardzo dobrego po same brzegi) pola widzenia o średnicy 2 stopni. Dodatkowo sprzęt musi dawać zasięg +6 do tego co w danym momencie widzimy golym okiem np. widzimy 6, sprzęt ma nam dac 12 (pamiętajcie o tym ze w mniejszym powieszeniu jest mnieszy zasięg). Aby troche urealnić nasze rozważania dajmy sobie ograniczenie finansowe, powiedzmy 5000 zł. (mimo iż nie uwzględniamy tu montażu pamietajmy ze trzeba będzie ten sprzet na czyms postawic i jakos wozić, dlatego newtony f/20, czy refraktory f/20 odpają.)

Moja propozycja

100ED (f/9) + LV 30mm (2" 60st)

taki zestaw spełni powyższe założenia, APO f/9, okular LV, lepszy od LVW, da powiekszenie 30x z polem 2st.

zasięg powinen być osiągnięty, taigą 16x80 z polowe mniejszym powiekszeniem widzalem 11.3 mag

cena zestawu (zakupy w DO)

100ED - 3399zl

LV 30 - 619zl

--------------- w sumie

4018zl

Jakie macie swoje propozycje ????

Guest zbig

Nie wiem na ile lornetki z 100 czy 80 mm obiektywem zwiekszaja zasieg .

Idealnie w calym obserowwanym polu obrazy nigdy nie beda, chyba, ze sobie przyslone dasz .

Sadze, ze lornetka uzyskasz wiecej niz zamierzasz za duzo mniejsze pieniadze.

Choc to co napisalem jest z sufitu bo nie mam takiej lornetki .

Synta 8" plus Nagler 31mm i otrzymujemy 2 stopnie przy powiekszeniu 38.7x i lustrze 200mm. Moim zdaniem calkiem niezle. Mozna by jeszcze rozwazyc Synte 10", ale Nagler 31m juz wtedy pokazuje na brzegach lekka kome. Mozna zastosowac Paracorra, ale on zwieksza ogniskowa o 15%, wiec juz mamy mniej niz poszukiwane 2 stopnie.

Maciek

Tez ciekawa propozycja

8" synta z naglerem 31

cenowo wychodzi podobnie, okolo 4000 zł

zaletą napewno będzie wiekszy zasięg takiego zestawu. Ponadto rozwiązuje sie problem montażu.

Oriętuje się ktos, który z tych zestawów (100ED i 8" synta) da obrazy blizsze idałowi (obstrukcja w newtonie, no i koma ), w takich samych warunkach

co do drugiej propozycji, to chyba jednak przekroczy kwotę 5000, ponadto obawiam się o brzeg pola (koma) !!

PS. w zestawie tym cena okularu jest trzy kronie wyższa niz cena teleskopu :) (co oczywiscie nie jest wadą zestawu)

Guest polaris
Tez ciekawa propozycja

8" synta z naglerem 31

cenowo wychodzi podobnie, okolo 4000 zł

zaletą napewno będzie wiekszy zasięg takiego zestawu. Ponadto rozwiązuje sie problem montażu.

Oriętuje się ktos, który z tych zestawów (100ED i 8" synta) da obrazy blizsze idałowi (obstrukcja w newtonie, no i koma ), w takich samych warunkach

co do drugiej propozycji, to chyba jednak przekroczy kwotę 5000, ponadto obawiam się o brzeg pola (koma) !!

PS. w zestawie tym cena okularu jest trzy kronie wyższa niz cena teleskopu :) (co oczywiscie nie jest wadą zestawu)

To bardzo osobisty wybor.

Ja np. wybralbym chyba 100ED.

To bardzo osobisty wybor.

Ja np. wybralbym chyba 100ED.

Wybor nie jest chyba jednak taki prosty. Gdyby mial to byc moj jedyny teleskop to bym bral Synte 8". 200mm zmiecie 100mm nawet Apo z powierzchni ziemi jezeli chodzi o zasieg i obrazy. To prawie 4 razy wiecej swiatla (minus obstrukcja). Poza tym 8" Synta ma F/6 i nie bedzie miala duzej komy.

Maciek

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 47 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 70 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.