Jump to content

Wega: jak ją widzicie


Guest saywiehu
 Share

Recommended Posts

Guest saywiehu

Mam takie pytanko: co widzicie, obserwując Wegę gołym okiem?

 

Wczorajszej nocy przedstawiała się u mnie ona jako punkcik otoczony tęczowo iskrzącą się otoczką. Przez teleskop byla już "normalną gwiazdą". Czasem taki obraz dają też inne gwiazdy, ale tylko te najjaśniejsze.

Dodam, że niebo było po prostu rewelacyjne. Testem jakości obrazów są u mnie pasy Jowisza: jeśli widzę je WYRAŹNIE w standardowym okularze Alkora (56 mm lustro), to oznacza, że jest naprawdę jazda. Wczoraj, pomimo jasnego Łysego miałem te pasy bez żadnego wpatrywania się, więc była LUTA :) Szczerze mówiąc, takich obrazów nie miałem zimą przy nowiu.

 

Takie skrzące się wszystkimi kolorkami tęczy gwiazdy od czasu do czasu się zdarzają. W dyskusji na czacie odważnie broniłem takiej możliwości, no a wczoraj ... jak na zamówienie! Wyjaśnię, że ktoś spoza forum pytał, do jakiego typu widmowego one należą. Ja interpretowałem to zjawisko jako oddziaływanie naszej atmosfery, ale nikt nie poparł nawet możliwości pojawienia się takiego obrazu. Dodam, że zdarza się, że taką otoczkę prezentuje któraś z jasnych gwiazd nawet w okolicach zenitu, ale nie przypominam sobie, abym widział w ten sposób więcej niż jedną gwiazdę jednocześnie.

 

P.S. Do Skyluxa dobrym wyborem jest, jak mi się zdaje, Plossl 7,5 mm ;) Zbig :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

Wiehu, najprawdopodobniej trafiles w specyficzny stan atmosfery. Niestabilna atmosfera lubi zalamywac swiatlo gwiazd tak, ze gwiazda "mryga" kolorowo. Jest to zapowiedz niestety zalamania pogody.

Szczegolnie dobrze to zjawisko widac wlasnie na jasnych gwiazdach :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu

Ech, proste by to było, gdyby takie otoczki zdarzały się przed załamaniem pogody jedynie... Na wszelkie świętości się zaklinam, że np. latem ubr. widywałem je przy absolutnie stabilnej pogodzie!!! Otoczka znikała już przy wgapianiu się przez kitową lornetkę. Czy ma to jakiś związek z ciemnym niebem??? Nie chcę zgadywać, ale tak się prezentowały i Deneb, i Regulus chyba, a także inksze gwiazdki.

 

P.S. A ponieważ MUSZĘ zwracać uwagę na stan pogody (zawodowo), to jestem pewien swoich słów.

Link to comment
Share on other sites

Małe kryształki lodu zawieszone w wyższych warstwach atmosfery wystepują tam cały czas. Czasem tworzą chmurki wysokie, czasem specyficzną mgiełkę (wtedy mamy halo Księżycowe).

Mogły to byc kryształki lodu...

A na sam koniec... wiesz jeśli na poczatku lata - w lipcu widziałeś wieczorkiem Regulusa migającego nad horyzontem to była atmosferka ale w sierpniu nie idzie go zobaczyć... no chyba, że podczas zaćmienia...

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu

Czy te kryształki mogłyby BARDZIEJ wpływać na obrazy przy ciemnym niebie? Skoro Ori się śmieje :) to i inni pewno "tysz nie widzom". He, a tak a propos : no o chmurach, czy nawet niewielkich zagęszczeniach śmiecia różnego w atmosferze mowy być nie może, skoro TAKIE obrazy przez teleskop miałem, prawda? Jowisz przecież "śtraśnie" wysoko też nie jest...

No i pisałem, że dotyczy to także samo gwiazd w pobliżu zenitu. Pawle - jestem zodiakalnym Lwem, to i wiem gdzie mój gwiazdozbiór ;) No ale hmmm... lato to dla mnie pojęcie względne - już trwa :D Tzn. sorki - myślałem o tzw. sezonie wodnym. Co nie wpływa na fakt, że Regulusa też tak widziałem.

Na czacie padło określenie, gdzie ta skrząca gwiazda się znajduje: (cyt.) "na uboczu nieba". To precyzyjne określenie :D sugeruje, że mogła być to Wega. Ale co sądzić wobec tego o takim "halo" przy idealnej widzialności b. daleko od "ubocza"???

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli widziałeś tę kolorową otoczkę gołym okiem, natomiast znikała ona gdy patrzyłeś przez lornetkę, to przyczyny należałoby upatrywać raczej w Twoich oczach, a nie w stanie atmosfery.

 

PS Gwiazdy często migają na kolorowo gdy są niewysoko nad horyzontem, ale nie ma to kształtu otoczki, i gołym okiem rzadko jest wyraźnie widoczne.

Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu

Radku, cenię sobie mój wzrok! Zaręczam, że jest z nim wszystko OK. I nie tylko ja jeden takie cuś widziałem. Latem często robimy sobie wieczorne (powiedzmy :) ) nasiadówki z fajną ekipą ratowników wodnych. A nocą to wszyscy chętnie się gapią w niebo, do tego nie trzeba zaproszenia przecież. Hmmm... bywały noce, kiedy takie zjawisko wszyscy komentowali. Qrcze nie mogę sobie przypomnieć konkretów, pamiętam tylko, że czasem naprawdę trzeba było zadzierać głowę, aby popatrzeć na taką skrzącą się gwiazdę...

 

P.S. Podwójnie też się zdarzało :D

Ale nie o tym piszę !!!

 

Przy okazji, żeby nie walić posta za postem zadam pytanie nawiązujące też do poniższej wypowiedzi Polarisa.

Czy jeśli jedni śmieją się, a drudzy WIDZĄ: to czy może mieć to związek z ciemnym niebem??? Jeśli tak, to może tu jest klucz do tego CO WIDZĘ.

 

I jeszcze raz: mam naprawdę OK wzrok! W tzw. młodości miałem nadwzroczność (krótkowidz i dalekowidz jednocześnie), przechodziłem pewne testy na rozróżnianie barw, takie "deczko wysublimowane" nawet powiedziałbym.

Edited by saywiehu
Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

Wiehu, podstawowym faktem jest, ze planety widac na niebie nie jako punkty tylko jako TARCZE, nawet jesli oko ma za mala rozdzielczosc by to wylapac. Planety maja pewne rozmiary na niebie, a obrazy gwiazd sa punktami ktore sa bardzo podatne na stan atmosfery.

 

I dlatego planety "swieca" na niebie spokojnym, stalym swiatlem. Ich skonczone rozmiary katowe sprawiaja, ze im stan atmosfery tak nie szkodzi.

Edited by polaris
Link to comment
Share on other sites

"Wczoraj, pomimo jasnego Łysego miałem te pasy bez żadnego wpatrywania się, więc była LUTA"

 

 

Saywiehu to ten tekst przybliżył mnie o krok to Wielkopolski!!..

 

LUTA BRACIE I To JAKA!!

 

normalnie z całej EPY poszło, no to żeś se LAJSNĄŁ GLANC SZPYCANKO , że hej..

 

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest saywiehu

Melduję: wczoraj tęczowe migotanie Wegi, a dziś - załamanie pogody. Chmurwy łokropne lezą :( Qrcze, i to z kierunku wprost od Ori. Aaaaa... pisała, że się policzymy... :D

No to zaczynam prowadzić regularne badania pt. "Wpływ tęczowej migotalności gwiazd w aspekcie zmian meteorologicznych, tudzież jeich związek z seeingiem i innymi takimi". Jak zbiorę wystarczający materiał, to opublikuję na forum.

Hehe, jak już za to tego Nobla dostanę, to na pewno beera nie postawię tym, co się śmieją (poza Ori, żeby chmur nie słała :D) i tym co wzrok mój kwestionują :D :D :D

 

A Waldixs dostanie podwójnego beera ;) Bo tu, w ty Ciance tyż barzy inakcij godajom, nawet co to bejmy, kejter i bana nie wiedzom !!! Winc normalnie giry się trzynsom, jak się słucho normalnygo jynzyka :D

Link to comment
Share on other sites

Guest polaris
Melduję: wczoraj tęczowe migotanie Wegi, a dziś - załamanie pogody. Chmurwy łokropne lezą :(

 

A NIE MOWILEM???

 

STAREMU ZEGLARZOWI SLODKOWODNEMU NIE WIERZYSZ???

:szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
No to zaczynam prowadzić regularne badania pt. "Wpływ tęczowej migotalności gwiazd w aspekcie zmian meteorologicznych, tudzież jeich związek z seeingiem i innymi takimi". Jak zbiorę wystarczający materiał, to opublikuję na forum.

 

Jednak bardziej klasyczne byly badania nad WPLYWEM PROMIENI KSIEZYCA NA ROZWOJ DOROZKARSYWA W POLSCE... <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.