Skocz do zawartości

nie ma to jak "stara" Supra i auto-astrograf


ntwwoit

Rekomendowane odpowiedzi

Togal! tego klamheda kupiłem u chłopców-royalowców (w sklepie foto kodaka) - zapłaciłem chyba ze 60 złociszy (Rowi)

 

jak będziesz montował takiego mebla to zwróć szczególną uwagę na dokładność ustawienia na biegun nieba - bo inaczej będzie kaszana, lub będziesz mógł focić tylko to co się kręci niedaleko od g. polarnej - np. M31, a z M42 będzie już problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. moich informacji musi to być koło (przyznam, ze nie chciało mi się tego rozpracowywać /choć wydaje się to być logiczne/ Zbigniew Kawalec twierdził, że to wycinek koła, więc i ja też: http://republika.pl/kawalec/), ale spoko, w moim koziołku w 15 min. pracy śruba wkręca się o ok. 10 mm, więc nie przesuwa się ona długo po tym łuku - w takim przypadku wystarczy jakaś prowizorka, nawet zamiast łuku można dać klin i pal to licho ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla śruby o skoku 0,8 mm oraz czasu 1 jej obrotu równym 75 sek (odległość śruba oś = 146,7 mm)

 

t [min] opóźn [sek]

 

0 0,00

3 0,04

6 0,10

9 0,22

12 0,41

15 0,65

18 0,96

21 1,32

24 1,75

27 2,23

30 2,77

33 3,37

36 4,02

39 4,72

42 5,48

45 6,29

48 7,14

51 8,05

54 9,00

57 10,00

60 11,04

 

 

jak widać łuk (nie ważne jaki) dużo nie daje przy czasach do 21 min - o wiele wiekszy błąd wyjdzie z błędów ustawienia na biegun nieba...

 

to koło to zapewne wynik uproszczeń, jeśli nie jest to prawidłowe rozwiązanie, w moim koziołku łuk pełni kilka funkcji:

1) jest pokryty blaszką, po której ładnie ślizga się śruba

2) wprowadza pewną poprawkę w przypadkach gdy działanie jest długie, lub start nastąpił nie od "zera"

 

wcześniej ślepo "zmałpowałem" pomysł od Z. Kawalca, ale teraz po przemyśleniach wydaje mi się też trochę nieprawdopodobne, że to akurat takie kółko... wydaje mi się, że powinna to być taka krzywizna, której płaszczyzna styczna w punkcie styku śruby z łukiem przy dowolnym odchyleniu ruchomego ramienia będzie zawsze prostopadła do osi śruby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie śruby wygiętej w kształcie koła. Ponieważ promień wygięcia jest dość duży nie powinno być probelmu z przesuwaniem nakrętki wzdłuż śruby. Takie rozwiązanie komplikuje mechanikę napędu ale całkowicie pozbawia ją konieczności korekty błądu. W tym rozwiązaniu należy obracać nakrętką i nad takim rozwiązaniem właśnie pracuję do mojego MTO - jak sądzę z niezłym skutkiem. W ciągu kilku najbliższych dni dostanę ostanie zamówione do testów elementy a o wynikach poinformuję kolegów. Uzyskana przekładnia pozwala mi na dokładność sterowania poniżej 1 sek łuku na jeden krok silnika w zakresie do 12 godzin prowadzenia.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin to już hardcore jak na koziołka (przecież można "cofać"), ale do teleskopu przy odpowiednim rozwiązaniu ustawiania osi byłoby super

 

myślałem też (ale tego pomysłu niestety nie pociągnęłem dalej) o dołączeniu do koziołka małej lunety, dzięki której możnaby robić korekty - w deklinacji akurat nie - bo to grozi rotacją pola, nadałoby się to w przypadku focenia teleobiektywami - denerwujące jest trochę to, że o tym czy zdjęcia se udały pod względem prowadzenia dowiaduję się dopiero w sklepie foto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. No to ja skromnie pokaze moja M31 zgrywana bez prowadzenie (kamera na stale zamocowana) tylko w czasie przesuwania sie przed kadr.

normal_M31k.jpg

ToUCam SC2 + Zenith 2/58 18f po 8sek.

na stronie www bitmapy z obrobki (duza.rozdz.)

Mozna bez "koziolka" ale to w sumie jasny obiekt i dlatego.

 

Andy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W listopadzie zeszłego roku również skonstruowałem astrokoziołka. Nie jestem z matematycznych obliczeń najmocniejszy, ale sądzę że korzystając ze wzorów pomagających obliczyć odległości w tym urządzeniu na podanych stronach, nie uwzględniono poprawki na dobę gwiazdową która jak wiadomo jest krótsza od słonecznej prawie o 4 minuty. W przypadku prowadzenia 30 minut daje to błąd 5 sekund.

Jeśli to co napisałem nie jest prawdą, to proszę o sprostowanie. Niestety mój koziołek wciąż jest na korbkę co w konsekwencji powoduje znaczne pogrubienie gwiazd. Dodam że w miarę precyzyjne ustawienie na biegun zajmuje mi blisko godzinę. W praktyce taka astrofotografia daje dobre rezultaty obiektywami do 200 mm, a po założeniu silnika pewnie można wyciągnąć do 500 mm, choć klasyczna konstrukcja astrokoziołka nie pozwala na korekty w trakcie naświetlania.

Pozdrawiam: Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kiedyś o tym ale temat wtedy przeszedł bez echa. Poruszę go więc ponownie. Istnieje możliwość aby do sterowania silnika krokowego koziołka zastosować mojego AstroPilota. Ponieważ układ sterowania AstroPilota jest oparty na mikrokontrolerze dość łatwo jest modyfikować program jego działania co wywaoła automatyczną, 'on line' zmianę prędkości silnika w trakcie przesuwania montażu wzdłuż śruby napędowej zgodnie z charakterystyką błędu. Charakterystyka napędu - śruby bez korekcji jest dość dobrze znana - jest to prosta funkcja trygonometrycza i uwzględnienie tego faktu w programie dla koziołka nie powinno być problemem. Układ działałby poprawnie pod warunkiem startu zawsze od tej samej pozycji !. Wadą tego rozwiązania jest konieczność dopasowania zaprogramowanej charakterystyki śruby napędowej do każdego koziołka oddzielnie. Gdyby znalazł się chętny, do pociągnięcia dalej sprawy, posiadacz koziołka z silnikiem krokowym to deklaruję ze swojej strony, że mogę zająć się też poważniej adaptacją AstroPilota do tego rozwiązania.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s.

Dodam jeszcze, że AstroPilot umożliwia dość łatwo korektę prędkości w trakcie działania programu automatycznego w zakresie ok. +- 10% wartości prędkości nominalnej. Ale działa to oczywiście dla jednej osi.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.