Skocz do zawartości

ISS shooting


Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że założyłeś osobnego wąciora.

Po jedenastej obgadamy sprawę dokładnie. Teraz jestem przed zebraniem.

Dla mnie najważniejsza sprawa to zasilanie laptopa, który ma wyczerpaną baterię na 14,4 V, a zasilacz na 19 V. Nie wiem czy pociągnąłby na lidlowym Power Station (12 V)? Rozwiązaniem dla mnie może być podłączenie się do gniazdka 230 V, gdzieś przy jakimś barze, stacji benzynowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jakem pisał - mam moduł zasilający dający nam 12V i 1,3 A

całkowicie mobilny

mały zgrabny i cudowny

(cudowny bo mój i do mojego przyszłego GoTo :ha: )

jak puszczałem silniczki od Autostara - chodziły 1,5 dnia

potem mi się znudziło słuchanie ich odgłosów :blink::ha: a pewnie mogłyby i dłużej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 2 sprzęty minimum

1. PST plus kamerka - tu się boję o ostrość a co najważniejsze o fragment tarczy który będziemy śledzić

2. MTO plus cyfrówka i walimy ile wlezie tu nie mamy dylematu

albo zamiast MTO - mojego Soligora plus Canona syfrzaka bez Barlowa aby cała tarcza była

 

proponuję jutro o którejś godzinie - zaleznie od pogody zrobić testy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a więc ustawione. Tylko trzeba miejsce na próbę ustalić. Sprawdzam jeszcze pogodę na ICM-ie.

Najlepiej jakby próbę zrobić na miejscu docelowym, ale jak pisałem mam problem z laptopem. Bez 230V nie ruszy. A więc próby PST z kamerką możemy zrobić w bardziej cywilizowanych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że rozwiązałem sprawę zasilania laptopa. Znalazłem kabel do gniazda zapalniczkowego i laptop działa nawet na 12 woltach z gniazda zapalniczki lub z lidlowego Power Station. Może długo nie pociągnie, ale do przelotu ISS wystarczy. Żeby nam tylko pogoda sprzyjała. :unsure:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam uaktualnione dane na jutro z propozycją pozycji do strzału (łamana linia do centrum pasa cienia). Nie wiem tylko czy tam wolno wjechać (poligon wojskowy) i czy po przebudowie ślimaka na poligonówkę fizycznie da się tam dojechać. W ostateczności możemy podjechać do pasa tak samo, jak w październiku tylko dojeżdżając drogą maksymalnie aż do linii kolejowej lub, jeśli się da, kawałek dalej na północ. Skrzyżowanie asfaltowej drogi leśnej, na której ostatnio byliśmy rozstawieni i linii kolejowej jest około 1 km od centrum cienia (pas będzie szerokości około 4,68 km). Ewentualnie możemy ustawić się w okolicach baru dla TIR-ów przed zjazdem z 10-ki na 15-kę (500 m na północ od środka pasa cienia).

Szczegóły do pokazania w Google Earth w pliku:

tmp4093483821174.zip

pozycja_do_strzału.jpg

PS. ISS będzie miał zaledwie 38", a więc tylko 1/50 część tarczy Słońca.

Wrzucam jeszcze symulację tranzytu z Calsky. Nie wiem na ile orientacja się zgadza, ale z mapy w googlach wynika, że chyba mniej więcej. Przelot będzie z zachodu na wschód, a więc z prawej do lewej.

ISS.png

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic z tego. Nie było cienia nadziei. Nawet nie wystawiliśmy artylerii. Tadeo widział jakąś dziurkę w chmurach wcześnie rano, ale potem było coraz gorzej. Teraz leje jak z cebra.

Nic to, czekamy na następną okazję do strzału. :Beer:

Przy okazji zacząłem szperać w calsky i znalazłem informację, że dzisiaj był tranzyt ISS na tle Wenus. Pas widoczności zjawiska 50 m, czas trwania 0,01 s. To dopiero hardcore. :banan:

ISS na tle Słońca jeszcze dorwiemy. Nie ma strachu. Fajnie by było zrobić to przy pomocy PST. Nie widziałem jeszcze takiego zdjęcia w necie. Nie wiem nawet, czy to możliwe, biorąc pod uwagę czasy naświetlania? Czy fantom ISS-a nie będzie rozmazany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus była koło 8 rano, ale gdzieś bliżej Piły chyba (saywiehu :helo: ). Technicznie dałoby się ją złapać. Obserwować od wczesnego poranka i prowadzić jakimś teleskopem z dobrym prowadzeniem i ofkors poprawiać ręcznie aż do ósmej. :gitara: Tylko ta 1/100 sekundy i 50 metrów pasa. To jest dopiero ból. To by trzeba było filmować jakąś szybką kamerą w stylu tych, co rejestrują rozbijające się krople deszczu. :Boink:

No dobra, może skupmy się na Słońcu w h-alfa. Toż to piwko z pianką w porównaniu z Wenus.

PS. Co do GoTo, czekam na paczkę z Niemiec z nowiutkim ETX-em. Powinna być w ciągu tygodnia-dwóch. :Beer:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam jeszcze raz Lampka że dzwoniłem w srodku nocy :ha:

Obudziłem się o ósmej i jak zobaczyłem, co się za oknem dzieje postanowiłem "przeczekać w łóżku". Może to i środek nocy był jak zadzwoniłeś, ale byłem już gotowy rzeczowo o pogodzie dyskutować. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.