Skocz do zawartości

ISS shooting


Rekomendowane odpowiedzi

6 czerwca 2006 roku jest przejście ISS na tle tarczy Wenus. Niestety będzie ponad godzinę po wschodzie Słońca. Pas szerokości 60 metrów, czas trwania 0,02 s. Będzie dosyć blisko Torunia, z zachodu na wschód od centrum Bydgoszczy po północny skraj jeziora Kamionkowskiego. Wenus jest trzydzieści parę stopni od Słońca, może nastawiając widok na Wenus przed wschodem i śledząc planetę dało by się to zaobserwoować lub nawet zarejestrować. Tadeo, co ty na to? Jest to do zrobienia? Wenus będzie miała -4.0 mag i prawie 14", a ISS 21".

Mapa poniżej.

Wenus_i_ISS.jpg

Rano rozstawiamy sprzęt na jedynce przed zjazdem do Chełmży, strzelamy do ISS i jeszcze do roboty grzecznie pojedziemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to w ogóle jest wykonalne. Nie ma co chyba zakładać osobnego wątku, bo pewnie i tak by się nie udało (zaobserwować a nie założyć). Nie wiem nawet, czy możliwe jest obserwowanie Wenus jeszcze ponad godzinę po wschodzie Słońca. A nawet gdyby, to chyba tylko można by zaobserwować "mrugnięcie" Wenus na ułamek sekundy, bo przecież samego ISS-a nie będzie za dnia można zaobserwować (1,9 mag). Na rejestrację zaś, trzeba by mieć kamerkę na sprzęcie, który pozwoli swobodnie oglądać tarczę Wenus i jednocześnie prowadzić przez co najmniej godzinę. Gdybym miał zmechanizowane MTO pewnie zrobiłbym przez niego. A tak, to mogę (przynajmniej teoretycznie) śledzić Wenus przez ETX (do ewentualnego wizuala) i ręcznie nastawiać MTO z kamerką do rejestracji. To ostatnie może być skrajnie trudne wobec braku szukacza i moim niepewnym mocowaniu MTO do montażu. Ewentualnie kamerkę wcisnąć można do ETX, ale obraz tarczy będzie niewielki, a tło bardzo jasne.

Pozostaje jeszcze problem bardzo wąskiego pasa, którego przebieg nie uwzględnia chyba lokalnej urody Ziemi Chełmżyńskiej, tj. jej wysokości n.p.m. Przy szerokości 60 m, niestety łatwo będzie nie trafić.

Trzeba chyba sobie odpuścić i poczekać na jakiś nocny tranzyt, np. przez Jowisza. Wczoraj wieczorem mało co nie spadłem z balkonu, jak podczas obserwacji Jowisza przez sam środek tarczy przeleciał mi satelita.

PS. Jeszcze co do namierzenia pozycji środka pasa cienia. Trzeba by wyznaczyć miejsce obserwacji koniecznie w oparciu o dokładniejsze obrazy satelitarne z google. W tym przypadku odpada więc trasa jedynki. Lepsza by była 15-ka przed Kowalewem. Ale jak trudne może być złapanie miejsca niech świadczy poniższe zdjęcie z naniesionym pasem szerokości 60 m. Jeden sąsiad łapie się, a drugi po drugiej stronie szosy już nie. W grę wchodzi zaledwie 160 metrów wzdłuż drogi nr 15.

Kowalewo_ISS.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.