Skocz do zawartości

Jaki zestaw okularow do refraktora f15


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dawno mnie tu nie bylo oficjalnie ale teraz pewnie zaczne bywac czesciej, bo roboty troche mniej a i "nowy" sprzet na stanie wiec i na obserwacje czas sie znajdzie... :szczerbaty:

 

Teraz do sedna przejdzmy.

 

Udalo mi sie kupic refraktorek semiapo Zeissa AS 80/1200 f15, sprzet ma kilkadziesiat lat ale sadze ze jak to Zeiss potrafi pokazac rogi.

 

Niestety do dobrych sklepow astro mam daleko i nie moge wyprobowac sprzetu przed zakupem, stad pytania:

 

1. Jak sadzicie, jakie okulary moge kupic do tego refraktora, czy zakup okularu LV 5mm do planet bedzie dobrym rozwiazaniem, czy ta optyka da rade przy powiekszeniach rzedu 240x?

 

2. Jakie inne 2 okulary wybralibyscie posiadajac taki sprzet? Moze zoom 8-24 Vixena byl by dobrym rozwiazaniem i zalatwil sprawe?

 

Z gory dzieki za porady :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powkladaj okulary jakie masz i sprawdz. W/g mnie najwyzej ksiezyc na 240x luneta o 80 mm obiektywie cos ostrego pokaze. Przy F15 to tanie okulary pokaza pazurki

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andee

240x dla tego refraktorka to juz za duzo. 200x bedzie zupelnym maksimum. Wszystko ponad to bedzie juz tylko powiekszaniem tej samej rozmazanej plamy. Refraktory Apo 80mm wyciagaja najwyzej 200x. Chociaz jest to semi-apo to jednak Zeiss i dlatego wlasnie mysle, ze 200x to maksimum. Przy 200x jednak obraz bedzie bardzo ciemny. Sam mam 80mm refraktor i zadko zapuszczam sie na 200x. Zazwyczaj 160x daje mi najlepsze obrazy.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andee

240x dla tego refraktorka to juz za duzo. 200x bedzie zupelnym maksimum. Wszystko ponad to bedzie juz tylko powiekszaniem tej samej rozmazanej plamy. Refraktory Apo 80mm wyciagaja najwyzej 200x. Chociaz jest to semi-apo to jednak Zeiss i dlatego wlasnie mysle, ze 200x to maksimum. Przy 200x jednak obraz bedzie bardzo ciemny. Sam mam 80mm refraktor i zadko zapuszczam sie na 200x. Zazwyczaj 160x daje mi najlepsze obrazy.

Pozdrawiam

Maciek

 

Potwierdzam...160x to maksymalne uzyteczne powiekszenie. Nie ma sensu probowac więcej.

To jest mała średnica, więc telep zbiera mało światła. Celowałbym w okulary z małą ilością soczewek (Plossl lub Ortho).

Sprawdź jakość kątówki. Może się okazać, że jest matowa ze starosci.

Co prawda, zawsze możesz patrzeć bez kątówki, choć komfort obserwacji jest niski (dosłownie i w przenośni).

Jak dobrze wszytko zgrasz, to planetki i ciasne układy podwójne będą wspaniale wyglądać..

 

ciemnego i pogodnego nieba

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Ciekawe jak z powlokami tego szkielka? To dosc wiekowy sprzet.

 

Mysle, ze 240x to za duzo. I na polski seeing (z chlubnymi wyjatkami!!!) i szczegolnie na 80mm.

 

EDIT: zreszta duze powiekszenie bedzie tylko na Ksiezyc i Saturna, bo Jowisz od Wagi po Strzelca i Koziorozca nadaje sie na 120-150x.

Kup to co bedziesz czesto uzywal, a nie to co incydentalnie :-)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.