Skocz do zawartości

nowy adapter M42/EOS


damian.j.

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.allegro.pl/item109745041_nowosc...z_ostrosci.html

Czy to w ogóle działa a jeśli tak to jak??

wydaje mi się ze to może jest sprawa zwarcia odpowiednich styków, może ktoś wie których?

No i pozostaje jeszcze pytanie jak takie potwierdzenie ostrości ma się do powiedzenia ostrości uzyskanego klinami i mikrorastrem.

 

pozdrówka

damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś jedynym sposobem na potwierdzenie ostrości w obiektywach manual, było kupienie uszkodzonego obiektywu od eosa i podpięcie z niego elektroniki do obiektywu M42, teraz mozna już kupić sam moduł: http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...item=7625872502

 

natomiast jego "wynalazcą" jest Viktor Lushnikov: http://filmprocess.ru/oduvanchik/index.html

 

 

oduvanchik1.jpg kalibr.jpg

 

tylko jest jeden ból, mianowicie potwierdzanie ostrości działa do przesłony 5,6, powyżej niej czujnik już nie łapie, więc zaleca się ostrzenie na max. otwartej przesłonie i dopiero po wyostrzeniu, jej przymknięcie, (a wogóle podobno, aparat "myśli" że ma otwór 1,4 i są przez to jakieś problemy z GO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jest jeden ból, mianowicie potwierdzanie ostrości działa do przesłony 5,6, powyżej niej czujnik już nie łapie, więc zaleca się ostrzenie na max. otwartej przesłonie i dopiero po wyostrzeniu, jej przymknięcie, (a wogóle podobno, aparat "myśli" że ma otwór 1,4 i są przez to jakieś problemy z GO)

Czyli do jaśniejszego Rubinara może dałoby radę, ale do MTO nie ma mowy. :icon_cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do jaśniejszego Rubinara może dałoby radę, ale do MTO nie ma mowy. :icon_cry:

 

Mam ten adapter z elektronika wersje v.2.0 udajaca obiektywy f1.4. Kupilem go jakis miesiac temu u zrodla ale jeszcze nie testowalem dokladnie... Potwierdzenie dziala to pewne ale jak jest z dokladnoscia ciezko powiedziec, nie mam czasu na dokladne testy. Z testow moich znajomych wynika ze im lepszy model Canona tym potwierdzenie AF bardziej skuteczne, bo w sumie AF siedzi w puszce a ta elektronika tylko go odpala.

 

Co do skutecznosci klina na matowce to z tego co wiem AF jest mniej skuteczny...

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
tylko jest jeden ból, mianowicie potwierdzanie ostrości działa do przesłony 5,6, powyżej niej czujnik już nie łapie, więc zaleca się ostrzenie na max. otwartej przesłonie i dopiero po wyostrzeniu, jej przymknięcie, (a w ogóle podobno, aparat "myśli" że ma otwór 1,4 i są przez to jakieś problemy z GO)

 

Widzę ogłoszenia, z adapterem bez tego ograniczenia, np.:

 

http://www.allegro.pl/item444230354_adapte..._fv_poznan.html

Jest to adapter w wersji DELUXE. Zlikwidowany został problem braku potwierdzenia ostrości przy wyższych wartościach przysłony (powyżej f/5.6), (...)

 

http://www.allegro.pl/item445553897_chip_d..._ef_eos%5D.html

Potwierdzenie ostrości działa w zakresie f/1.2 do f/8 (powyżej tej wartości nie ma fizycznej możliwości, aby działało - konstrukcja AF Canona na to nie pozwala)

 

Czy ktoś wie ile jest w tym prawdy i jak to działa w warunkach rzeczywistych (ma, widział, testował).

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brakuje mi w twoim poście odpowiedzi, bo nie do końca rozumiem jak to co napisałeś ma się do adaptera M42/EOS i moich pytań.

Jedyne co mogę zrobic to pokusić sie o wolną interpretacje, czyli - nowy chip w starych Canonach pozwala na używanie potwierdzenia do f/8, wcześniejszy do f/5.6 ( a może jedynie do f/5.6 tak jak piszesz i to ogłoszenie na allegro to bzura) ze wzgledu na ograniczenie autofocusera. W nowych z Live View - bez ograniczeń(?) W takim przypadku czy w nowych (Live View) potrzebujemy w ogóle tego chipa?

 

Osobiście interesuje mnie Canon 20d lub 30d czyli stary, ale oczywiście można to uściślić na całą serie, wtedy przyda się wiekszej liczbie ludzi.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brakuje mi w twoim poście odpowiedzi, bo nie do końca rozumiem jak to co napisałeś ma się do adaptera M42/EOS i moich pytań.

Jedyne co mogę zrobic to pokusić sie o wolną interpretacje, czyli - nowy chip w starych Canonach pozwala na używanie potwierdzenia do f/8, wcześniejszy do f/5.6 ( a może jedynie do f/5.6 tak jak piszesz i to ogłoszenie na allegro to bzura) ze wzgledu na ograniczenie autofocusera. W nowych z Live View - bez ograniczeń(?) W takim przypadku czy w nowych (Live View) potrzebujemy w ogóle tego chipa?

 

Osobiście interesuje mnie Canon 20d lub 30d czyli stary, ale oczywiście można to uściślić na całą serie, wtedy przyda się wiekszej liczbie ludzi.

Ja mam tę starszą wersję (kwie 2006), i rzeczywiście nie potwierdza ostrości powyżej f/5,6 (ani w 350D ani w 40D).

Jeżeli chodzi o nowy chip (aug 2007) to autor projketu na swojej stronie (podanej zresztą przez sumas'a) twierdzi, że możliwe jest w zależności od warunków potwierdzenie ostrości przy f/8... f/11 włącznie. Stąd też, tak zakładam, czerpie informacje sprzedawca z allegro. Oczywiście też to mógł sprawdzić. Żadnych warunków co do modelu aparatu autor nie stawia, więc powinno być tak samo w 30D, 20D czy jakim-kolwiek innym.

Troche przesadzone jednak jest nazywanie tej opcji ekskluzywaną :)

 

Co dotyczy ustawiania ostrości w trybie Live View, to dobrze zauważyłeś, że można tu się obejść bez jakiego-kolwiek chipa. Zresztą w 40D z żadnym obiektywem(w tym "canonowskim") nie działa ani AF ani automatyczne potwierdzanie ostrości w tym trybie, więc tym bardziej chip był by zbędny.

POzdrawiam, Maciek

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.