Skocz do zawartości

Lornetka z Allegro


ciernioo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio wylicytowałem sobie na Allegro lornetkę 7x50 - "Activ Sport 7x50". Na fotkach wyglądała całkiem zachęcająco, niczym nie przypominała tych wszystkich gumowo-rubinowych g..... których jak wiemy jest na allegro bardzo bardzo dużo. Choć sprzedawca nie potrafił zbyt dużo powiedzieć o sprzęcie który sprzedaje (też jest to częste zjawisko na Allegro jak wiemy :D ), postanowiłem zaryzykować i zalicytować 50PLN. Lornetka dotarła do mnie po ok 2 tyg. (ponieważ moja ukochana Poczta Polska postanowiła zajumać mi już trzecią paczkę jaka do mnie szła, sprzedawca elegancko wysłał mi niezwłocznie drugi egzemplarz ).

 

Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem sie niczego niezwykłego po tym sprzęcie. Bardziej liczyłem na to że albo przyda się w domu jako taka "awaryjna" lorneteczka do oglądania ptaków, do zabrania na pieszą wycieczkę, lub po prostu na części do szukacza. Po rozpakowaniu paczuszki ukazał się ładny kartonik, w środku steropianowe pudełeczko, a wewnątrz: lornetka, futerał, pasek, dekle i ściereczka. Na początku zwróciłem uwagę na odrobinę "plastikowy" wygląd, ale szybko wyjęłem lornetkę i spojrzałem przez okno. Pierwsze wrażenie muszę przynać było (o dziwo) naprawdę pozytywne! obraz był bardzo jasny i ostry, lornetka była bardzo dobrze skolimowana. Przystąpiłem do prostych testów porównawczych z moim Kronosem BPWC2 10x50. Z tego co się orientuję Kronos ten jest dość dobrą lornetką szerokokątną (w instrukcji pole deklarowane było jako 7st 48` ) i stanowi przyzwoity sprzęt odniesienia.Po paru dniach testów stwierdziłem że moja nowa lornetka wypada naprawde całkiem przyzwoicie przy Kronosie. Zdecydowanie ma o niebo lepsze odwzorowanie bieli - prosiłem o opinię kilka osób i każdy stwierdził że obraz wydaje się jaśniejszy w 7x50 niż w Kronosie. Szczególnie patrząc np. na białą ścianę widać wyraźnie różnicę - w 7x50 jest biała, w Kronosie jednak lekko kremowa. Porównywałem pole w obu lornetkach i okazuje się że tak na "oko"... że jest praktycznie identyczne, choć na opakowaniu 7x50 jest deklarowane znacznie mniejsze (na pudełku - 124/1000, a na korpusie ...... o dziwo jeszcze mniejsze - 119/1000 :unsure: ). Tak to jest z polem widzenia samej lornetki, okuary to już jednak inna sprawa - w Kronosie pole okularów jest olbrzymie i obserwator niemal nie widzi brzegów pola widzenia, w 7x50 pole okularów jest o wiele mniejsze. Ciężko mi stwierdzić ile może wynosić, ale strzelam że tak ponad 50st - pokrywa się praktycznie z polem widzenia okularu Soligor PE-25 mm. Mniejsze pole okularów daje w efekcie wrażenie obserwacji "z dna studni" :) jednak nie jest to aż tak bardzo uciążliwe czy nieprzyjemne. Dodatkowo stwierdziłem jeszcze że ta 7x50 ma dość niewielkie rozmycie przy brzegach pola - nawet mniejsze niż Kronos (może ze względu na pole okularów właśnie). Zasięg w nocy praktycznie taki sam, trudno było stwierdzić przewagę jednej lub drugiej lornetki. Czasem miałem jedynie wrażenie że przez kronosa miałem ciemniejsze tło i dzięki temu widziałem nieco wyraźniej np. M13, może to przez powiększenie, trudno mi stwierdzić jednoznacznie.

 

Załączam kilka fotek sprzętu, jednocześnie bardzo proszę o Waszą opinię, co sądzicie (tak chociaż po wyglądzie) o tej lornetce. Czy może ktoś miał styczność z tą marką, lub coś o niej wie ? Z tego co się da wywnioskować z opakowania i strzępków informacji w internecie, Euro Activ to jakaś duża sieć sklepów foto-video-optycznych. Jednak niczego nie mogłem znaleźć szukając np. po nazwach sklepów wymienionych na opakowaniu, znalazłem tylko ofertę w PDFie jednego sklepu gdzie był model 10x50 w cenie 50euro (lecz absolutnie żadnych technicznych informacji, tylko takie reklamowe blebleble :( ).

 

 

 

Na jednej z fotek próbowałem sfotografować źrenicę wyjściową, zdaje się że pryzmaty to jednak Bk7, gdyż na brzegach widać pociemnienia (dwa z jednej strony widać od razu na wprost, dwa z drugiej strony dopiero po spojrzeniu z boku). Proszę o Waszą opinię.

 

Może mógłbym wykonać w swoim zakresie jeszcze jakieś proste testy, które dały by więcej informacji?

 

Czyżbym miał farta i kupiłem przzwoitą lornetkę za nieduże pieniądze ? Czy może jednak naprawde kiepsko się znam na sprzęcie :szczerbaty:

 

Pozdrawiam / Michał

 

 

 

 

 

post-1700-1150882041_thumb.jpgpost-1700-1150882083_thumb.jpgpost-1700-1150882116_thumb.jpgpost-1700-1150882135_thumb.jpgpost-1700-1150882178_thumb.jpgm51_thumb.jpgpost-1700-1150882248_thumb.jpgpost-1700-1150882273_thumb.jpg[attachmen

t=14073:attachment]

post-1700-1150882211_thumb.jpg

post-1700-1150882293_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.