Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje - Firstscope 114 eq


Jarez

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!!

 

Nadszedł wiekopomny dzien, czyste niebo 0 chmurek mmmmm... Dzwonie po kolege i idziemy na obserwacje.

 

Rozstawilem sprzęt..., od razu celuje w jowisza...i...... jedno wielkie g.... :D... ciemnosc .

 

nastawiam na gwiazdke i tez ciemno... hmmm mysle sobie ze cos nie tak z moim star-pointerem, wykancypowalem ze mialem go zle ustawionego, udalo mi sie go nastawic na pobliskim bloku.

 

wszystko gra, celujemy w jowisza (okular 20mm) XD... Yupii mam kuleczke i 5 innych kropek nice .

 

zmieniam na okular 10 mm, mam juz większą kuleczke i 5 mniejszych kuleczek :) jednak nie moglem nastawic ostrosci. troszke rozmazany był.

(obserwaacje przeprowadzalem w miescie, to chyba dlatego. )

 

ok. teraz czas na cos trudniejszego. gromada kulista w herkulesie.

 

20 min szukalem z tym star-pointerem, ma za mocne światlo... i nawet jak zmniejsze natęzenie to i tak mocno daje, ale udalo sie nastawic. widze "chmurke gwiazdek" , wkladam okular 10mm, chmurka większa choc i tak wciąz mala.

 

A teraz pora na pytania:

 

1) jak szukacie obiektow uzywając star-pointera?

oko macie blisko szkielka czy daleko? patrzycie jednym okiem czy dwoma? jak patrze na gwiazkde normalnie to jest nice swieci sie i jest ok, a jak patrze przez szukacz to juz jest ciemniejsza i trudno ją znaleźc..

 

2) czy da rady do tego teleskopu zamontowac inny szukacz? jakis "normalny", z tego co mi wiadaomo to celestron nie ma w ofercie jako takich szukaczy. czy jak kupie szukacz z sky-watchera to będzie pasowal?

a jak nie z tej firmy to z ktorej?

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...88532f715ecbee5

 

jak patrze przez ten star-pointer to trudno cokolwiek zrobic, bez chocby najmniejszego powiększenia mozna sie dlugo bawic.

 

3) chyba wiecznie zadawane pytanie... jakie mozna dokupic okulary do tego telesopu?

czy oplaca sie kupowac soczewke barlowa? jak tak to jaką?

 

jak widze jakie male mam te gromady kuliste, to co dopiero z mglawicami czy z galaktykami... ja ich po prostu nie zobacze... :(

 

 

to tyle na dzisiaj. poczekam na następne czyste niebo. moze dokupie do niego troche sprzętu, choc nie chcę wyrzucac kasy w bloto :) dlatego proszę o waszą pomoc ..

 

z góry thx.

 

do zobaczenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1) jak szukacie obiektow uzywając star-pointera?

oko macie blisko szkielka czy daleko? patrzycie jednym okiem czy dwoma? jak patrze na gwiazkde normalnie to jest nice swieci sie i jest ok, a jak patrze przez szukacz to juz jest ciemniejsza i trudno ją znaleźc..

 

2) czy da rady do tego teleskopu zamontowac inny szukacz? jakis "normalny", z tego co mi wiadaomo to celestron nie ma w ofercie jako takich szukaczy. czy jak kupie szukacz z sky-watchera to będzie pasowal?

a jak nie z tej firmy to z ktorej?

(...)

jak patrze przez ten star-pointer to trudno cokolwiek zrobic, bez chocby najmniejszego powiększenia mozna sie dlugo bawic.

 

3) chyba wiecznie zadawane pytanie... jakie mozna dokupic okulary do tego telesopu?

czy oplaca sie kupowac soczewke barlowa? jak tak to jaką?

 

jak widze jakie male mam te gromady kuliste, to co dopiero z mglawicami czy z galaktykami... ja ich po prostu nie zobacze... :(

to tyle na dzisiaj. poczekam na następne czyste niebo. moze dokupie do niego troche sprzętu, choc nie chcę wyrzucac kasy w bloto :) dlatego proszę o waszą pomoc ..

 

z góry thx.

 

do zobaczenia !

 

ad1. - Jednym okiem, ok. 10-15 cm od pointera.

ad2. - odpusc sobie szukacz, pointery sa najlepsze i najszybsze do wyszukiwania obiektow. (ale to trzeba sie pomeczyc z szukaczem aby docenic :) )

ad3. - A jakie okulary tam masz? A jaki wyciag? A ile chcesz wydac?

 

A co do tego co da sie zobaczyc, to wiele zalezy od warunkow (zaswietlenia, przejrzystosci, wilgotnosci, seeingu, stanu wychlodzenia lustra, zaladowanego okularu itp. itd.)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak dobrze wypadlo. Jak wiecej wprawy uzyskasz tym lepiej bedziesz wiedzial co chcesz.

Narazie pocwicz . Sadze, ze msz apetyt na wiecej i za chwile bedziesz np. synta 200/1200 kupowal .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) ja używam troszke inaczej od hansa - oboma oczami, lewe 15 cm od starpontera, prawe w przestrzeń. dzieki temu kropka nakłada mi się na to co widzę prawym okiem czyli zasięg jest ~6m. co prawda teraz nie używam nic, bo mi się w bieszczadach bezpowrotnie rozwalił. (sam z siebie) i wystarcza mi plosl 32mm..

 

3) mam ten sam telep od roku, i proponuję jakiegoś plossla 32mm. naprzykład vixena, bo to świetna sprawa. najlepszy z plossli. pole ponad 1 stopień, hihoty mieszczą się z rezerwą. Z pewnością musisz też wymienić te kellnery zestawowe na plossle conajmniej. to to co tobie dali to gówno jest i nie pozwala za bardzo na oddzielanie gwiazdek w M13 w Herkulesie. za to plossl 10 mm już bez problemu sobie radzi. Do tego te kellnerki mają koszmarnie małe pole.

 

... A jakie okulary tam masz? A jaki wyciag? ...

 

okulary: 10mm i 20 mm - kellnery, pole 10mm malusieńkie. z 20mm lepiej troszkę, Abera książkowa.

wyciąg:

a) wady : średnica : 1,25'' ; w zimie trzeba używać kombinerek

B ) zalety : jeszcze działa... :Boink:

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi!

 

Dzisiaj jeszcze jest czyste niebo, to sobie pooglądam. Z tymi okularami to racja są takie sobie ale co ja moge mowic mam telepa od paru dni dopiero.

 

Z szukaczem to juz mnie przekonaliscie..., ile sie naczytalem o wadach tych normalnych szukaczy to juz zrozumiałem :D

 

Ogolnie to chcę zamowić zestaw okularow celestrona:

 

taki:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ffc1dbc3a104abc

 

albo taki:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ffc1dbc3a104abc

 

 

bardziej ten pierwszy na początek bo widze ze sie juz rzucam z armatą na muche... a to niedobrze... XD

 

jak wczoraj oglądałem jowisza to był bardzo jasny.. prawie bialy.. ledwo bylo widac jego kolor. wydawalo mi sie ze widzialem brązowawy pas... jednak nie jestem pewien.

 

mam jeszcze takie pytanie:

 

jezeli okulary o dlugich ogniskowych dobre są do DS'ow to jak wy to widzicie? przeciez te okulary mają male powiększenia... tam te galaktyki czy mglawice to mini kropki chyba?

 

czy uzywając soczewki barlowa w ogole cos mi sie polepszy? mowie zarowno o planetach jak i o DS'ach.

 

:)

 

PS: pierwsze obserwacje i spisala mnie policja XD... wracamy z kolegą a tu policja do nas :"skąd ukradliscie ten sprzęt?" itp cos tam jeszcze gadali my sie tlumaczymy... ojej... spisali nas... a w czasie spisywania jeden zadal mi mase pytan co do astronomii... kiedy widoczny jest mars? a kiedy saturn? ... kurcze... koles jakis niezly bo cos jeszcze o DS'ach tez mowil... moze tez milosnik astronomii hoho

Edytowane przez Jarez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

jezeli okulary o dlugich ogniskowych dobre są do DS'ow to jak wy to widzicie? przeciez te okulary mają male powiększenia... tam te galaktyki czy mglawice to mini kropki chyba?

(...)

 

Problemem wiekszosci DSow bedacych w zasiegu amatorskiego teleskopu jest nie ich maly rozmiar, a ich mala jasnosc. Powiekszenie 20-40x to najczesciej wyk. power dla obiektow mglawicowych, gromad otwartych i galaktyk. Wieksze powerki (100-160x ) stosuje sie najczesciej do mglawic planetarnych i gromad kulistych wlasnie ze wzgledu na ich niewielkie rozmiary. Czasami poweruje sie jeszcze bardziej (160-300x) ale tylko na planetach i ukladach wielokrotnych. Tu ograniczeniem powiekszenia sa przede wszystkim warunki atmosferyczne (wilgotnosc, przejrzystosc, seeing), miejscowka obserwacyjna (zaswietlenie, lokalna termika) i apertura twojego teleskopu (max. sensowne powiekszenie to ok. 1,5-2 srednic lustra glownego / obiektywu).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.