Skocz do zawartości

newton114 czy luneta80 z allegro???


przemho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prosze o waszą opinie na temat tych sprzetów z allegro

teleskop_optisan_900114ii 350zł

teleskop_meade_114eq_dh_z_usa z napedem elektrycznym 290zł

teleskop_celestron_powerseeker_80eq_refraktor 500zł

 

Czytałem juz sporo na forum i mysle ze najlepszym wyborem byłby refraktor, jednak on najwiecej kosztuje ale jest nówka. Z kolei pozostałe newtony nie są chyba złe i maja atrakcyjna cene, szczegolnie ten Meade z napedem elektrycznym.

Dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że 80mm refraktor i 114 reflektor, jeśli chodzi o ilość zebranego światła to mniej więcej to samo, przy czym refraktor jest mniej upierdliwy w używaniu i mniej wymagający w utrzymaniu.

Wybrałbym 80eq.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Jul 4 2006, 17:47)

Można powiedzieć, że 80mm refraktor i 114 reflektor, jeśli chodzi o ilość zebranego światła to mniej więcej to samo, przy czym refraktor jest mniej upierdliwy w używaniu i mniej wymagający w utrzymaniu.

Wybrałbym 80eq.

Pozdro

 

Biorąc pod uwage Twoja stopkę nie jest dziwne, że proponujesz refraktor! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)--><div class='quotetop'>(Piotr B @ Jul 4 2006, 17:47) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

Można powiedzieć, że 80mm refraktor i 114 reflektor, jeśli chodzi o ilość zebranego światła to mniej więcej to samo, przy czym refraktor jest mniej upierdliwy w używaniu i mniej wymagający w utrzymaniu.

Wybrałbym 80eq.

Pozdro

Biorąc pod uwage Twoja stopkę nie jest dziwne, że proponujesz refraktor! :D

 

No ale tak jest!!! Chociaż kiedyś McArti o mało co nie pogryzł mnie za takie stwierdzenie na Chacie ;)

A zęby ma mocarne!! Ilość swiatła jest podobna, bo trzeba jesce uwzględnić obstrukcje lusterka i mocowanie.

Wybrałbym refrakator, wiem bo mam taki :). To przyjemny sprzecik, nie oczekuj cudów, ale jak saturn powroci to Cassiniego zaliczysz, a epsilonki roździelisz bez problemu :)

 

pogodnego i ciemnego nieba

 

ps. ukulary są do niczego, szczególnie ten krótki (4mm) a barlow na kieliszek się nada. Radzę dokupic jakiegoś 9-10mm plossla (np.Vixena) i już.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Chyba tak własnie wybiore.

Powiedzcie mi jeszcze co daje długosc ogniskowej w tych okularach bo są bardzo rozne od 6mm do 40 mm.

Jaka jest praktyczna róznica miedzy nimi i co daje zastosowanie ich w tej lunecie? Czy wszystkie sie nadają??

Czy zmieniają wtedy powiekszenie?? Wiekszosc z was proponuje 9mm.

Prosze o wyjasnienie i jeszcze raz dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbys chcial achromatyczny to najtaniej lustro wychodzi .

114 mm lustro to socjalne minimum. duzo lepiej 130 mm itd .

Dozbieraj do 200/1200 za 1000 zl . To chyba najuzyteczniejsze minimum takze w relacji mozliwosci /cena.

 

ogniskowa okularu jest sprawa konstrukcyjna okularu. Jak podzielisz ogniskowa teleskopu przez ogniskowa okularu uzyskasz powiekszenie telepa z tym okularem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem ze okulary i barlow są do bani w tym zestawie. Mam zamiar dokupic 9mm vixena i tutaj nie wiem może jeszcze 4/6 vixena czy lepiej 2x barlowa. Który da mi lepszy obraz. Na barlowie w sumie wieksze powiekszenie ale obraz pewnie bedzie nieostry. Jakie jest wasze zdanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 mm to za duze powiekszenie da aby cos dobrze zobaczyc tym sprzetem, do tego ostatnio atmosfera pozwala mniejsze powiekszenia .

Tani barlow duzo gorzej sie zachowuje niz tani okular.

Dolicz sobie cene 2 okularow co chcesz kupic i juz za to moglbys troche lepszy telep kupic co ma 2 uzyteczne okulary w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli juz, to PL vixen 32mm, ale bedzie Ci strasznie winietował :(

 

W zestawie masz kelner'a 20mm, całkiem przyzwoity, więc bedziesz miał 9mm, 20mm, i to ci wystarczy na poczatek, uwierz mi :)

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig masz troche racji. Moze Synta SK1149EQ2 za 599 lub SK1309EQ2 za 699. Wiem ze jestes zwolennikiem luster. Obawiam sie jednak problemów z kolimacją, konserwacją które mogą sie pojawic po pewnym czasie i nie pasuje mi to ze czasem trzeba długo czekac na wystudzenie zwierciadła. Poza tym chciałbym prowadzic takze obserwacje naziemne. Z drugiej strony szkoda mi bardzo obiekktow DS mglawic i galaktyk ktore znaczenie lepiej widac w lustrze. Juz sam nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze 130 lusto jest duzo lepsze z racji swej srednicy. Przy dolnych srednicach kazdy centymetr bardzo mocno wplywa na lepszy obraz. Moze wydawac sie smieszne ale obraz widocznie jasniejszy jest w 130 niz 114.

Lustrem tez mozna obserwacje naziemne prowadzic. Obraz bedzie nieodwrocony jak zastosujesz nasadke prostujaca obraz, zwykle jest powiekszajaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Zbig masz troche racji. Moze Synta SK1149EQ2 za 599 lub SK1309EQ2 za 699. Wiem ze jestes zwolennikiem luster. Obawiam sie jednak problemów z kolimacją, konserwacją które mogą sie pojawic po pewnym czasie i nie pasuje mi to ze czasem trzeba długo czekac na wystudzenie zwierciadła. Poza tym chciałbym prowadzic takze obserwacje naziemne. Z drugiej strony szkoda mi bardzo obiekktow DS mglawic i galaktyk ktore znaczenie lepiej widac w lustrze. Juz sam nie wiem...

No to tak:

- nie ma sprzętu "bezobsługowego"- konserwacja dotyczy wszystkich rodzajów sprzętu, zwłaszcza "po pewnym czasie";

- najmniej zabiegów konserwacyjnych wymaga ... reflektor na montażu Dobsona- jeśli nie jest przewożony;

- kolimacja mojej Synty nie jest zabiegiem przeraźliwym i czasochłonnym... zresztą rzadko ją robię, bo telep jest prawie cały czas na "pozycji bojowej";

- na wystudzenie refraktora, czy jakiego inkszego sprzęciora... tysz się czeka... często dłużej niż na wystygnięcie otwartego lustra;

- obserwacje naziemne możesz prowadzić przy użyciu dowolnego sprzętu;

- kupowanie lustra 114 jest bezsensem jeśli można odłożyć na 130;

- kupowanie lustra 130 za 699 jest bezsensem przy tysiącu za 200 mm;

- Synta 8" to sprzęt uniwersalny- i do DSO, i planet, i- jak chcesz - sąsiadek;

- Dobson jest "przyjazny", "intuicyjny".

No to tyle :D

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tyle pieniedzy. Teleskop woziłbym dosyć czesto i dlatego obawiam sie o jego trwałość. Jestem juz na 95% zdecydowany na refraktor 80mm i do niego okular 9mm. Całosc za 579zł. I jescze pytanie z innej beczki. Ojciec ma cyfrówke panasonic dmc-fx7, oraz starsze lustrzanki praktice i zenita. Czy mozna to jakoc połączyc??

Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig masz troche racji. Moze Synta SK1149EQ2 za 599 lub SK1309EQ2 za 699. Wiem ze jestes zwolennikiem luster. Obawiam sie jednak problemów z kolimacją, konserwacją które mogą sie pojawic po pewnym czasie i nie pasuje mi to ze czasem trzeba długo czekac na wystudzenie zwierciadła. Poza tym chciałbym prowadzic takze obserwacje naziemne. Z drugiej strony szkoda mi bardzo obiekktow DS mglawic i galaktyk ktore znaczenie lepiej widac w lustrze. Juz sam nie wiem...

 

kolimacja jest bardzo prosta ..przypomina mi ustawianie kierownicy w rowerze (kiedys byly takie rowery w ktorych kierownice sie przekrecay ;)) ...to naprawde prosta czynnosc

 

wystudzanie luster rzedu 130 mm czy 114 mm to tez nie jest wielki problem ....20 - 30 min i powinno byc dobrze ...jak nie mniej ...nie wiem jak z konserwacja ale ja przynajmniej jeszcze sporo czasu nie zamierzam wyciagac lustra glownego :)

 

 

Mam podobne zdanie do Zbiga (zreszta nie pierwszy raz chyba) sprzet za pieniadze w granicach 600 zl to SK1309 EQ2 jest optymalnym rozwiazaniem jesli nie da sie dociagnac do tysiaca zlotych .

 

jesli zas mialbym stawiac ze soba 114 mm lustro i 80 ref. to chyba refraktor bym wybral...

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twojej sytuacji wolałbym "sączyć rozkosz" wejścia w posiadanie własnego sprzętu astro, poczekał i dozbierał do najpopularniejszej rzeczy na świecie, czyli 20-centymetrowego dobsona SYNTA :]

 

Pozdro

Rad Radish

P.S. Kto zgadnie z jakiego filmu pochodzi wzięty w cudzysłów fragment? "D

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.