Skocz do zawartości

Jaka cyfrówka kompaktowa?


deeking

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem swiezym astroamatorem, ktory poszukuje dobrej cyfrowki kompaktowej. Widzialem u jednego uzytkownika forum (qbanos) aparat Sony DSC-S90 czy warto zakupic ten model do astroforografii? a moze jakis inny model w podobnym przedziale cenowym?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz odpowiem Ci tutaj :P

 

To zalezy do fotografowania czego chcialbys uzywać tego kompakta. Jesli planujesz DS'y to potrzeba jakiegos z dlugimi czasami, najlepiej powyzej 30s ale z kolei za tym idzie juz lepszy montaz ktory to uprowadzi. Jesli chodzi o Ksiezyc itp to najlepiej aby aparat mial jak najwiecej Mpixeli. Natomiast ogolnie aparat powinien miec w miare maly obiektyw aby dobrze nadawal sie do projekcji okularowej.

 

Jesli chodzi o S90 to nie jest on zly ale gdybym mial teraz wybierac to bym go nie kupil. Ma dosc spora kome sam w sobie co w projekcji jeszcze sie poteguje. Takze z aberracja jest cienko, po prostu slaba optyka i tyle. Za to ma niezla matryce i male szumy no a ponad wszystko 30 sek naswietlania.

 

Jesli chodzi o mocowanie to stosuje ten uchwyt:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...548a92bc807e784

 

w projekcji z obiektywem Tair i jestem zadowolony :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie polecam cyfrówki Nikona (jest jakaś mała, kompaktowa seria, ale nie pamiętam nazwy) - są poręczne, bez problemu przykręcisz je do w/w Adaptera Baadera i mieszczą się w kieszeni (łatwiej je ogrzewać w zimie :D ) Matryce sięgają nawet 7-8 megapixeli, więc jeśli tylko CCD jest wystarczająco duże, szum nie powinien być bardzo widoczny przy długim naświetlaniu.

 

Sam mam natomiast Konicę Minoltę z serii Dimage. Aparat nawet sympatyczny, ale jest tak wielki i ciężki, że żadna fabryczna przystawka go nie obejmuje :unsure: zaletą jest duży zoom (który jednak nie przyda Ci się w astrofoto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za powyższy post, deeking - teraz przypomniałem sobie, że chodziło o serię Nikonów Coolpix :D . Jeżeli masz możliwość zakupu takiego aparatu, to doradzam Ci takie rozwiązanie - Nikony są małych rozmiarów, a zdjęcia wychodzą z nich dobrej jakości. Mój przyjaciel ma Nikona 5600 - nie wiem, czym i jak bardzo różni się od 4500, ale w astrofoto sprawdza się znakomicie. Więc myślę, że 4500 też poradzi sobie bez problemów.

 

Pamiętaj - jeżeli już zakupisz aparat, napisz na forum lub PM jakie zdjęcia Ci wychodzą i prześlij kilka najfajniejszych :Salut:

 

/edit - korekta "forum pub PM" na "forum lub PM"/

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon Coolpix 4500 bedzie dobry. ma czasy bulb do 5min chyba, mały obiektyw, nada sie do projekcji. Pytanie tylko czy masz na czym uprowadzić takie czasy?? Jak chcesz w ogóle focić? W projekcji czy samym aparatem?

 

P.s. najlepszy byłby jakiś DSLR :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój przyjaciel ma Nikona 5600..., ale w astrofoto sprawdza się znakomicie.

 

TO jakieś totalne niezrozumienie tematu. Herezja totalna! matryca RGB, bez ŻADNEGO manuala i tylko 4sek naswietlania. AstroBZDURA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje astro-hobby rozpoczalem od "Synta/Sky-Watcher" MAK102 EQ2, dlatego go wybralem poniewaz sprzet mial byc mobilny, latwy w przenoszeniu i w instalacji, problem bede mial tylko w ustawieniu mechanizmu paralaktycznego. Obserwacjami przez MAK102 jestem bardzo zadowolony, teraz jestem tylko ciekaw jak mi wyjda pierwsze fotki :D Jak tylko cos bede posiadal zaraz przesle na forum:) Dzieki za wszystkie odpowiedzi. Jezeli ktos chce polecic jakis inny kompakt cyfrowy to jestem nadal bardzo zainteresowany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO jakieś totalne niezrozumienie tematu. Herezja totalna! matryca RGB, bez ŻADNEGO manuala i tylko 4sek naswietlania. AstroBZDURA.

Mylisz się - ma tryb priorytetów przesłony, naświetlania oraz manualny. Czas naświetlania można regulować w zakresie chyba do 30 s. max (nie pamiętam). A to dzięki wgraniu innego firmware'u i zapewniam Cię, że zdjęcia astro wychodzą DOBRZE (nie bardzo dobrze, ale całkiem dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o tych lustrzankach cyfrowych?:

 

Nikon D50

Canon 300D

Canon 350D

 

ktory bylby bajlepszy do astrofotografii i nie tylko ;) czy moze lepiej pozostac przy Nikon 4500?

 

Ja bym wybrał Cannona 350D ew. używaną 300-tkę (wyjdzie taniej). Z tego co czytam w sieci, ludzie są z nich raczej zadowoleni... no i pasuje do nich wiele różnych (często starych ale b.dobrych jakościowo) obiektywów (to jesli chodzi o foto). Jesli chodzi o astro-foto to też chyba wiele osób ma cannony - takie przynajmniej mam wrażenie jak przeglądam to forum i astro4u, no ale może się mylę. Też chciałbym sobie kupić jakiś dobry aparat. Ale na razie nie mam jeszcze nawet sprzętu do prowadzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o tych lustrzankach cyfrowych?:

 

Nikon D50

Canon 300D

Canon 350D

 

ktory bylby bajlepszy do astrofotografii i nie tylko ;) czy moze lepiej pozostac przy Nikon 4500?

 

Weź ty sie zdecyduj, albo chcesz lustrzanke albo kompakta!

Przeciez wiadomo że nie ma porównania i DSLR jest o niebo lepszy niż kompakt i focenie w projekcji!!

 

W ogóle to wyglada mi to na jakąś prowokację :D

Jest taka opcja szukaj, wklep 300D albo 350D i znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał kasę to brałbym lustrzankę, ale nie do astro tylko do przyrody a jak bym kupował aparat to tylko Nikona obecnie mam kompakt Coolpix 3700 i jestem z niego bardzo zadowolony zrobiłem już około trzech tysięcy zdjęć a jeszcze rok nie minął zastanawiam się ile ten aparacik jeszcze wytrzyma dbam o niego bardziej niż o siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to: ma Iso 800, i w media markt jest za 777 zł?

http://www2.olympus.pl/consumer/29_SP-320_Specifications.htm

 

Kurka dobry ten olympus! ma bulb do 8 min, ISo800 i RAWa !! :blink: no i mały obiektyw, do projeckji bedzie odpowiedni. Jesli rzeczywiście tylko tyle kosztuje to sam się chyba zastanowie nad kupnem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei

Wypatrzyłem go pare dni temu, na stronie media markt, reklamują go na rozkładówce, ja też go chyba wezmę oczywiście na raty, bo na eosa już przestałem dawno zbierać, nie na moją kieszeń,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to: ma Iso 800, i w media markt jest za 777 zł?

http://www2.olympus.pl/consumer/29_SP-320_Specifications.htm

Jestem za, a nawet przeciw :D a tak na poważnie, aparat powinien nadawać się do astrofotografii.

 

Ma 7.1 Mpix na matrycy 1/1.8", więc szumy choć pewnie będą, nie powinny szczególnie wpływać na zdjęcia. Tryby ISO OK, naświetlanie w B do ośmiu minut to też coś. Jeżeli rzeczywiście jest za 777 zł w MM, to możesz poważnie zastanowić się nad kupnem.

 

Niemniej pro forma sprawdź inne modele, inne marki, wreszcie inne sklepy. Czasem zdarzają się naprawdę interesujące okazje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się - ma tryb priorytetów przesłony, naświetlania oraz manualny. Czas naświetlania można regulować w zakresie chyba do 30 s. max (nie pamiętam). A to dzięki wgraniu innego firmware'u i zapewniam Cię, że zdjęcia astro wychodzą DOBRZE (nie bardzo dobrze, ale całkiem dobrze).

WIĘC TO NIE JEST NIKON 5600 JAK NAPISAŁEŚ!!!

 

Więć co to jest? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.