Skocz do zawartości

Prośba o podpowiedź Lightbridge 8"


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, jestem "U WAS" ("U NAS") nowy, więc na początku się przedstawię: mam na imię Paweł i mieszkam w Łodzi. Przymierzam się do zakupu telepa na Dobsonie. Czytałem Wasze opinie, sugestie i recenzje, więc mam już jakieś pojęcie...

Zwracam się z zapytaniem co sądzicie o Lightbridge 8", jeśli ktoś go w ogóle testował w warunkach nocnych. Czytałem recenzję 12", jednak moje fundusze pozwolą mi na 8" wersja standard. Domyślam się, że w odpowiedzi przeczytam kup Syntę! Jednak zdaję sobie sprawę, że różnica pomiędzy LB, a Syntą Pyrex to około 400 zł (koszt lepszego wyciągu). Ważna jest dla mnie mobilność, której kryterium nie koniecznie jest masa lecz gabaryty. Nurtuje mnie pytanie, czy obydwa telepy są na porównywalnym poziomie optycznym, abstrachując od ceny i konstrukcji kratownicy, która według niektórych forumowiczów jest kontrowersyjna?

Przy okazji, aby nie mnożyć wątków jakie jest teoretyczne użyteczne pole widzenia typowego Newtona 8" f6, czy jest realne wykorzystanie 82* pola widzenia okularów dających power np 38x (przeszło 2*)? :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Możesz mieć kłopot z rzetelną recenzją. Nie przypominam sobie, żeby ktoś na forum chwalił sie tym teleskopem. I tu pewno masz rację, że sensowniej jest polecić sprawdzoną Syntę. Wyjaśnij jednak, co oznacza dla ciebie "mobilność". Synciara do autka w sam raz się nadaje, a rozłożona na tubę i mont jest całkiem łatwa do przenoszenia dla przeciętnego faceta. W wersji bardziej hardcorowej były juz na forum posty o zakupie transportowych worków z demobilu (takich na ramię/plecy) do noszenia tuby. Ja nie brałbym LB z dwóch powodów: po pierwsze primo jest droższy, po drugie primo - to jednak trochę kupowanie "kota w worku". Ale przecież nie jestem wyrocznią- konstrukcje kratownicowe tysz mają wzięcie :) a i Meade to nie jest firma - krzak!

 

P.S. Także samo nie brałbym droższej Synty z Pyrexem... bo niepotrzebnie droższa :szczerbaty: , co juz w FC oznacza 600 zł różnicy- a to 1-2 niezłe okularki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do konstrukcji kratownicowej jest jak najbardziej ok, niewiem co można jej zażucić chyba tylko to że teleskop wymaga częstej kolimacji. Ale za to jaka mobilność takiego teleskopu. Mój taurus, 38cm lustra po złożeniu zajmuje jedno miejsce pasażera w samochodzie z Made będzie podobnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za odpowiedź. Co do mobilności to jak pisałem wyżej ważne są dla mnie gabaryty telepa po złożeniu, masa ma drugoplanowe znaczenie. Osobiście też nic nie mam przeciwko trussowym konstrukcjom i "dizajnersko" Lightbridge jest dla mnie ok! Tylko jedno pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi: co z jakością obrazów? Jednocześnie ponawiam pytanie o użyteczne pole widzenia (patrz wyżej), może użytkownicy poczciwej Synty 200/1200, którzy testowali ją na długoogniskowych okularkach z dużym polem mogliby coś napisać.

Pozdrawiam serdecznie!!! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem od pewnego czasu posiadaczem lb 12" i co powiem - wymiata;)takze polecam ten sprzecik:)

 

Dzięki pierzi czytałem Twój test LB12", min. po Twojej opinii przypadł mi do gustu ten telep (8"-bo na taki jeszcze mnie stać <_< ). Właśnie na głos takich jak Ty, czyli użytkowników LB z niecierpliwością liczyłem :Beer:

Pozdrawiam!!!

p.s. życze udanych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzetelna recka moze byc problem a to ze wzgledu na mala ilosc tych teleskopow w kraju (a ze mnie za duzy amator zeby przekazac wszystkie zalety i wady tego Lb'ka).

 

Zwroc prosze uwage na ostrosc w okularze dodanym do kompletu - jak pisalem w recenzjii byly z tym problemy - ale firma w ktorej sprzet zostal zakupiony stanela na wysokosci zadania (za co im chwala:) ) i przyslala 35mm extension tube ktory rozwiazuje problemy:)

wczoraj korzystajac z pieknego nieba wytargalem tego klamota na ogrodek i przez dobra godzine gapilem sie na zmaine na m57 i hantelki :) szczegolnie ten drugi wymiata;) dzisiaj jak dobrze pojdzie to smigam za miasto;)

 

Tobie rownierz pogodnego nieba :):Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rzetelna recka moze byc problem a to ze wzgledu na mala ilosc tych teleskopow w kraju (a ze mnie za duzy amator zeby przekazac wszystkie zalety i wady tego Lb'ka).

 

Zwroc prosze uwage na ostrosc w okularze dodanym do kompletu - jak pisalem w recenzjii byly z tym problemy - ale firma w ktorej sprzet zostal zakupiony stanela na wysokosci zadania (za co im chwala:) ) i przyslala 35mm extension tube ktory rozwiazuje problemy:)

wczoraj korzystajac z pieknego nieba wytargalem tego klamota na ogrodek i przez dobra godzine gapilem sie na zmaine na m57 i hantelki :) szczegolnie ten drugi wymiata;) dzisiaj jak dobrze pojdzie to smigam za miasto;)

 

Tobie rownierz pogodnego nieba :):Beer:

 

Pytanie do pierzi, czy udało Ci się wyrwać za miasto? Co widziałeś swoim wymiataczem, mam nadzieję, że pogoda dopisała :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.