Skocz do zawartości

M27x3 z Puszczykowa


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wszyscy strzelają z M27 to i mój EDek też przecie nie będzie leżał w szafkie...

Prubuję nim doskoczyć większym telepom, ale to tylko 80mm i nie ma bata... za to guidować można dość długo.

Fotka z wczorajszej dość cirrusowej nocki spod mojej chaty:

C80ED (600mm) + 300D/ISO800/26x240s

 

06,07,26-M27-600-01net.jpg

 

Wcześniej robiłem eksperyment z Barlowem Soligor x2, czyli z ogniskową 1200mm. Udało mi się tak ustawić guidowanie, że pociągnąłem pojedyńczą fotkę 10minut... :)

Ale wylazło winietowanie, które powinno się usunąć po odjęciu flata... i tu mały zonk, bo mi się to niestety nie robi... Próbowałem kilka flatów składkowych w tej samej konfiguracji optycznej na dość jasnym i równomiernym niebie, fotki niedoświetlone, ale niestety w IP nie daje to efektu...

Jeszcze trochę z tym powalczę, narazie pokażę jaki wyszedł efekt i proszę na winietkę przymróżyć oko... :-*

 

C80ED+BARLOW SOLIGORx2 (1200mm) + 300D/ISO800/9x600s

 

06,07,25-M27-1200-01net.jpg

 

 

i jeszcze kropik:

 

06,07,25-M27-1200-02net.jpg

 

Chyba przypalę ją jeszcze w tej konfiguracji pod ciemnym niebem w Jeziorach bo to robiłem spod chaty.

 

Pozdro - przecz ze snem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie ;] : czy 600(albo 240 ;d) sekundowa klatka jest choćby troche czarna :> ? I jak dużo bylo trzeba sie meczyc na kompie by tak fajne zdjecie otrzymac? Ja, wprawdze przy warszawskim niebie, robilem 30s ekspozycje i tak to wygląda : link ... . Mam nadzieje ze gdy tylko wyjade poza Warszawe, jakoś lepiej to bedzie wyglądać ^^.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno pytanie ;] : czy 600(albo 240 ;d) sekundowa klatka jest choćby troche czarna :> ? I jak dużo bylo trzeba sie meczyc na kompie by tak fajne zdjecie otrzymac? Ja, wprawdze przy warszawskim niebie, robilem 30s ekspozycje i tak to wygląda : link ... . Mam nadzieje ze gdy tylko wyjade poza Warszawe, jakoś lepiej to bedzie wyglądać ^^.

Pozdrawiam.

600sekund jest z aperurą 80mm i ogniskową 1200mm czarniutkie nawet pod moim niebem, ale 240sek z ogniskową 600mm dość mocno tonie w buraczanym sosiku. Aby to usunąć zazwyczaj robimy darki odejmując szumy, składamy i regulujemy resztę w PeSie curvsami i balansami.

Warto, oj po stokroć warto jechać pod ciemne niebo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużenie ogniskowej przez dodanie barlowa poprawia rozdzielczość, a zatem i zasięg, jeśli odpowiednio wydłużymy czas ekspozycji. Potwierdza to moje nadzieje z tym związane, że mniejsza światłosiła z barlowem nie jest problemem dla cyfry, choć była dla kliszy. Trzeba będzie to samo przeteścić z Sonnarem 300/4 pod ciemnym niebem. Nie spodziewałem się że ten skromny EDek ma takie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką jasność powinna mieć gwiazda prowadzenie przy guidowaniu przez SBIGA? Nie masz problemu ze znalezieniem odpowiedniej gwiazdy do guidowania?

Problem jest, ale zawsze coś się znajdzie, oczywiście im jasniejsza tym lepiej prowadzi, ale są sposoby aby uprowadzić ST4 nawet na bardzo słabej gwiazdce. Przykładowo, gwiazdka przy Veilu ma jasność wskazaną na około 40 jednostek, a wczoraj prowadziłem Orła na gwiazdce o jasności 2... Będę w artykule sukcesywnie dopisywał jak to się robi wg mojego doświadczenia, ale teraz całkowicie jestem pochłonięty robieniem zdjęć. Takich nocy nie wolno przepuścić! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.