Skocz do zawartości

Kolejny Mars 17.08.2003


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

O to co mi wyszło dzisiejszej nocki. :D

 

mars4_17082003_normal.jpgmars4_17082003_200bell.jpg

mars4_17082003_200bell133klatki.jpgmars5_17082003_300bell200klatki.jpg

 

Noc fajna, trochę chłodno, o 1:00 przyszły chmury.

Oczywiście księżyc świecił, ale nie bede zwalał na księżyc....

 

Próbowałem także przy Barlow 3x i 4x, ale totalnie rozmyte było wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem bardziej pokolorowac na czerwono ale kredek mi brakło :)

Ale następnym razem postaram się lepiej.

A co do robienia zdjęć choćby zenkiem to nie da rady na tym stawie z U. Każdy kto choćby widzial ten statyw, wie że sprężyny nie są najlepszym rozwiązaniem do mikroruchów. Gorzej niż trzęsienie ziemi .... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

podobają mi się zdięcia Pepcia. Piszę o tym dlatego, ze kolega "Zayzik" Darek z Opola i ja z czwartku na piątek we Wróblinie też oglądaliśmy między innymi obiektami Marsa na dwa teleskopy i też widzieliśmy Marsa jak u Pepa na pierwszym zdięciu z tą dużą plamą w środku, początkowo gdy pojawił się nad horyzontwm to był horror cały "pływał". Dopiero z upływem czasu pokazał swoje oblicze.

Oglądaliśmy kilka błysków Irydium gołym okiem, udało się rozdzielić Lutnię na dwie poziome i dwie pinowe gwiazdki. Lojalnie pisze , że Darkowym U-150/900? fajnie się ogląda obiekty, różne ogniskowe i jasność nieznacznie je od siebie różniły.

pozdrawiam Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że po raz pierwszy to co uzyskałem po obróbce było widoczne lepiej niż gołym okiem :o. Powodów było kilka, ale najważniejsze moim zdaniem było to, że przy pow. 120x Mars był oślepiająco jasny i trudno te wszystkie detale dostrzec bez wnikliwej obserwacji. Muszę pomyśleć o jakiejś diafragmie przed obiektywem na Kudłacze ;D

 

PS Zazdroszczę Wam braku aberracji chromatycznej, niestety to paskudna dolegliwość :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Zazdroszczę Wam braku aberracji chromatycznej, niestety to paskudna dolegliwość :(

 

Ale przy pomocy filtra i diafragmy można ją zlikwidować, a ostrość refraktora jednak przewyższa newtony i jakoś milej się patrzy. Mam porównanie Marsa z Syriusza i Tała 100RS. Obraz naprawdę jest podobny, a poza tym nic nie faluje przy dużym powiększeniu, jak w newtonie.

 

PS. Telementor jest za...sty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.