Skocz do zawartości

REVUE 60/910 + głowica paralak. pomocy


abcde

Rekomendowane odpowiedzi

podobny tekst był parę lat temu i nikt nie wwiedział co to za sprzęt

ja teraz mam takie coś luneta czy teleskop ale niekompletne i poobijane a dokładniej

brak okularu końcowego a to co jest zaraz przy okulaze (załamuje swiatło 90 ') obudowa popękana

rozwiązanie szukacza jest zalerzne od lunety

w internecie nie mogę znależć zadnego opisu tej lunety - gdybym chciał dokupić okular to pojęcia niemam jaki dobrać a jestem bardzo początkującym " oglądaczem nieba'

post-2978-1154554048_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, ale czarodziejsko wyedytowałeś ten swój post :unsure::szczerbaty:

 

Nie, tak na poważnie ten opis brzmi tak jakby ciężarówka jakaś przejechała po tym telepie.

Jest to raczej sprzęt kategorii allegrowej i jego wartość bez okularów i z połamaną kątówką jest zbliżona do zera (o ile obiektyw jest w jednym kawałku...). Jeśli jednak chciałbyś próbować coś z tego wykrzesać to musisz mieć okular. Żeby wiedzieć jaki, musisz zmierzyć otwór w kątówce (jeżeli ok. ~24,4mm to jest standard 0,96 cala jeżeli ~31,7mm to 1,1/4 cala)

 

Teraz - okularu 0,96" raczej nie kupisz w sklepie, Więc pozostaje ogłoszenie w dziale astromarket, może się jakiś były posiadacz telepa tej klasy zlituje i ci za browara podeśle taki okular....

Jeżeli to jest okular 1 i 1/4" to mógłbyś szukac jakiegoś używanego, a najtańszy nowy plosl kosztuje gdzieś tyle co ten telep jest warty tak na pierwszy rzut oka i z twojego opisu.... :(

Głowica to jakieś eq1 jest?

 

Opisu w sieci nie znalazłem, na astro4u pytał się ktoś 3 lata temu o ten telep ale nikt nic nie wiedział....

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dość częste rozwiązanie w starszych japońskich refraktorkach-szukacz jest

"wbudowany" w tubus lunety. W srodku jest wysuwane lusterko, które przełączajac się

raz ustawia obiektyw na wyciąg, raz na szukacz w tubusie (a raczej na okular z tego szukacza)

 

Plus takiego rozwiązania:

- dość jasny szukacz (obiektyw 60mm)

 

Minus:

- przełączenie powoduje drgania i czesto położenie

teleskopu ulega zmianie...

 

Teleskop co masz to dość ciemne urządzenie, ogniskowa 910, obiektyw jedynie 60mm,

stosuj okulary o jak największej ogniskowej, np. 10mm daje już 91 x co jest prawie

granicznym powiększeniem dla tego teleskopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi

gwint na okular to 25 cm więc zrozumiałem ze potrzebuję

okular na gwint 25cm 0.96cala i ogniskową 10 mm

co to jest głowwica eg1 jak to sprawdzić i czy ma to wpływ na wybranie okularu

--stosując okular 10 mm jakiego - ilo krotnego powiększenia się mogę spodziewać

a przy okularze 6 czy 8 mm jak wypadnie powiększenie

i czy będę mugł oglądać obiekty w odległości 1000 - 2000 m

 

-- szukacz tak jak na zdięciu jeśli zredukuję odległość do prawwie minimum

to dopiero mogę widzieć obiekty w bliskiej odległości

czy to jest prawidłowość opisane jes 10 do 20 x

 

- celowwnik czyli + jest fizycznie w rurce ale na oglądanych obiektach go nie widać czemu

 

ile jest warta głowica paralaktyczna - zdięcie

bo z tego co drozumiałem luneta nie jest warta więcej niz 50 zł

 

 

post-2978-1154633440_thumb.jpgpost-2978-1154633440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--stosując okular 10 mm jakiego - ilo krotnego powiększenia się mogę spodziewać
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13134
co to jest głowwica eg1
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12864
co to jest głowwica eg1 jak to sprawdzić i czy ma to wpływ na wybranie okularu
Teoretycznie nie ma zadnego wplywu. W praktyce, marny montaz bardzo utrudnia zastosowanie wiekszych powiekszen, ze wzgledu na drgania obrazu.
ile jest warta głowica paralaktyczna - zdięcie

bo z tego co drozumiałem luneta nie jest warta więcej niz 50 zł

Jesli pytasz o wartosc glowicy: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7761

 

PS. Przed zadaniem pytania, postaraj sie czesciej uzywac wyszukiwarek (i "wewnatrzforumowej" i Google.pl).

Stosuj tez prosze znaki interpunkcyjne, bo ich brak powoduje problemy ze zrozumieniem Twojej wypowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest głowwica eg1 jak to sprawdzić i czy ma to wpływ na wybranie okularu

chodzi o głowicę EQ1; nie ma głowic EG1; pamiętaj, że głowica to tylko ta część ponad trójnogiem i mocowaniem.

 

a żeby pro forma sprawdzić, czy to EQ1 czy może EQ2, przyjrzyj się opisom i zdjęciom:

Przegląd montaży EQ1 do EQ5

 

jeżeli dobrze zrozumiałem Twoje pytanie (czy to, że ta głowica to EQ1 ma jakiś wpływ na okular), to odpowiedź brzmi: nie. Głowica nie ma żadnego wpływu na okulary

 

gwint na okular to 25 cm więc zrozumiałem ze potrzebuję

okular na gwint 25cm

tu powinny być milimetry, nie centymetry; a najlepiej podawać standardy w calach;

 

pozdrawiam :helo:

 

Lupus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.