Skocz do zawartości

obraz w lustrze teleskopu


mmauriced

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu nie moge znaleźć odpowiedzi na pewne pytanie choć, czuje że odpowiedz jest banalna.

Ciekawi mnie dlaczego jak patrzę do tuby teleskopu newtonowskiego na lustro to obraz w nim nie jest odwrócony a przecież to zwierciadło wklęsle a ja znajduję sie za ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obraz, który widzisz patrząc do tubusa, to nie jest obraz rzeczywisty, tylko pozorny taki jak w zwykłym płaskim lustrze, czyli odbity lewo-prawo. A że lustro wklęsłe, to i powiększony kątowo. Natomiast obraz rzeczywisty z lustra, który powstaje w ognisku głównym dla dalekich przedmiotów i stanowi przedmiot pozorny dla okularu, jest obrazem rzeczywistym, odwróconym, liniowo pomniejszonym. I to mocno, bo np. Księżyc w ognisku głównym, w zależnosci od ogniskowej, ma kilka - kilkanaście mm najwyżej, zamiast tych paru [?] tysięcy km :ha: . Dochodzi jeszcze efekt prawo-lewo, ale obecność lusterka wtórnego [kolejne lustrzane odbicie] go kompensuje. Wobec tego końcowy obraz w okularze jest obrócony do góry nogami, tak jak w refraktorze. Jest to obraz kątowo powiększony, pozorny, bo przy obserwacji wizualnej okular działa na zasadzie lupy, która daje obraz pozorny, prosty. Zatem zostaje zachowana orientacja obrazu dawana przez układ obiektywu [lustro główne] + lusterko kątowe. Co ciekawe, przy projekcji obrazu na ekran okular pracuje zupełnie inaczej, bo daje obraz rzeczywisty, będący liniowo powiększonym obrazem malutkiego obrazu z ogniska głównego.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZięki za wyjaśnienie, ale nie o to do końca mi chodziło. Patrząc do tubusa nie miałem na myśli patrzenia od boku teleskopu bez okulara tylko bezpośrednio na lustro. Widze w nim swoją powiększoną głowę ale nie odwróconą. Wykluczam tutaj to cało lusterko wtórne. Chodzi mi tylko o lustro główne. Przecież gdybym je wyciągnął z teleskopu i umieścił w tej samej odległości przed sobą (jaka była w telekopie) to obraz mojej głowy także nie byłby odwrócony co uważam za niezgodne z tym co piszą w mojej książce do fizyki, bo według niej jeśli lustro jest wklęsłe to patrząc na nie zza jego ogniskowej czyli x>f obraz powinien być odwrócony tak samo jak patrząc na wewnętrzną stronę zwykłej łyźki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmauriced, przeczytaj jeszcze raz uważnie. Pierwsza część odpowiedzi dotyczy własnie takiego przypadku, jak opisujesz: patrząc na lustro głowne teleskopu od wlotu tubusa, a nie wyciągu! Pierwsze dwa zdania mojego postu... Dopiero trzecie i następne odnosza się już do przypadku spoglądania przez wyciąg i ogólnie zasady powstawania końcowego obrazu w teleskopie Newtona...

Efekt patrzenia przez tubus do środka równa się gabinetowi luster w wesołym miasteczku -tam masz normalny lustrzany obraz, a te powiększenia czy pomniejszenia które deformuja obraz pochodzą właśnie od wklesłości/wypukłości owych luster, dokładnie tak jak patrząc na zwieciadło główne teleskopu... przynajmniej o ile zagladasz z bliskiej odległości.

Upss, :Boink: -też musiałem przeczytac uważniej koncówke twojego postu i fakt, jest mały problem :ha: W wesołym miasteczku zwykle warunek x<f jest spełniony. Musze to sobie rozrysować, żeby mieć pewność i zrobić mały eksperyment. Własciwie, to trzymając głowę przy wylocie tuby wcale nie jest pewne, czy x>f, ja bym stawiał nawet ,że nieznacznie x<f [zwykle długosc tubusa Newtonów jest tak sama jak ogniskowa lub minimalnie krótsza, a przeciez lustro głowne tez siedzi kawałek od konca rury z tyłu]. Jesli tak, to sprawa jasna. Spróbuj oddalić głowę i popatrzec do rury z odległości powiedzmy 0.5-1.0m, czy zmieni się orientacja obrazu. Jesli tak, wszystko jest w porzadku ze szkolna fizyką. Aż sam musze sprawdzić w domu... niby banalne, a jednak :Boink:

Na marginesie:Kiedyś wykoncypowałem błędnie, trochę zasugerowany szkolną fizyką [która pomijała drobną różnice w kwestii orientacji obrazów w lustrach wklesłych i soczewkach skupiajacych] i jakąś zasłyszaną/wyczytaną wypowiedzią,że obraz w Newtonie różni sie od refraktora bez kątówki. Tak tym niechcacy zaintrygowałem pewnego starego wyjadacza astro,że aż poleciał sprawdzac w swoim teleskopie :ha::ha::ha:

Pozdrawiam, zróbmy dokładny test

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawdziłem: nos przylepiony do tuby, obraz prosty, jak w lustrze na ścianie, tylko powiększony. Odsunięcie na ok. 0.5m obraz nieostry, stając w odległości powyzej 1m od teleskopu piękny, ostry obraz do góry nogami. Czyli z fizyką wszystko w porządku :ha::ha::ha::ha:

Zatem jeśli widziałes prosty obraz, to głowę miałeś w odl. x < f , blisko wylotu tuby

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.