Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Potencjał jest ;-D, załączam symulację widoku dla programu Google Earth. Rozpakowujesz, wchodzisz do katalogu i klikasz grodzisko_ge.kml

 

Na bank widać na Północ Górę Janowskiego. Może nawet udało się ją złapać, ale ja jej nie rozpoznaje.

Poniżej fotki na północ z Grodziska.

thumb_48e926339a6c3577011865.jpgthumb_48e9263629199875049104.jpgthumb_48e9263647941882420693.jpgthumb_48e9263665c9a234871589.jpgthumb_48e9263683eb9398850490.jpg

 

Kolegom gratuluje wspaniałych zdjęć Tatr. Sam czasami widze je ładnie (z Piekar Śl), ale nie zawsze mam przy sobie aparat:)

A propos zdjęć z Grodziska, czy ta górka z basztą to nie Smoleń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie wszystkim, no i życze również tak ekscytujących poranków :D

 

Zarzucam jedno foto, tak aby bylo troszke katowic, i tatr, żeby dopełnić sens nazwy tego wątku! :rolleyes:

 

855269985357b14cm.jpg

 

P.S. Nigdy sie w HDR nie bawilem stad żadna rewelacja :rolleyes:

Nadaje się wręcz idealnie na wizytówkę tego wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Kostuchny. Widocznośc oceniłbym na 6 - Beskidy w lekkim mleku, Babia ledwo widoczna, po Tatrach ani śladu. Może ze zdjęć uda mi się coś wyciągnąć.

Dziwne - ja na podstawie widoku z okna dałbym teraz 8,5 z tendencją do 9. 2 lata już w tym siedze, a ciągle niespodzianki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obserwując dzisiaj południowy horyzont, nabrałem silnego przekonania, że widoczność będzie wzrastała wraz ze schyłkiem dnia. Tak też się stało. Wyciągając wnioski z dnia dzisiejszego i podobnych podczas zeszłej jesieni, można uznać takie warunki za charakterystyczne dla tej pory roku. Jestem ciekawy czy byliście czujni, widok z kamerki na Tatry przez całe popołudnie wyglądał zachęcająco.

A na koniec taka mała, średnio wymierna prezentacja dzisiejszych warunków (z 18.30)

 

9cb4058d0f8998cfm.jpg

 

 

Potwierdzam, byłem wczoraj wieczorem w Pawłowicach i miałem dokładnie taki sam widok :) :) :) (Cały Morawski + Księżyc)

 

Do chłopaków z Katowic i okolic - prawdopodobnie syf był gdzieś między nami a Wami, skoro nie widzieliście nic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NARESZCIE!! :D

 

Ale po kolei,

 

godzina 6 rano, za oknem pojawiła sie bardzo piekna panorama chmur i wstającego slońca. Wyglądało to naprawde porażająco pieknie.

 

i nagle zauważyłem na horyzoncie TO!!

 

wrzucam jeszcze wersję w hdr

 

byłem tak podekscytowany, że balem sie marnować czas na wyciągniecie statywu, ręce trzęsły się z radości no i wiekszosc zdjec jest ruszona, wrzucilem na szybko to co moglem. :D

 

 

No fantastycznie, gratuluje :D

 

jeśli ktoś chciałby sie wybierać teraz na obserwacje to nie mam dobrych wiadomości z mojego okna słabo widać Beskid śląsko- morawski, beskid mały ledwo ledwo ale zaczyna wiać to może coś sie polepszy :mellow:

Pozdrawiam :Salut:

 

P.S ma ktoś informacje gdzie jeszcze w Beskidach lezy śnieg??? Pilsko i Babia ośnieżone bo dziś jechałem do Żywca i widziałem :D a pozatym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Widok Tatr zrobiony z okoli Wielka Wieś z drogi 94 Dąbrowa-Grónicza <-> Kraków wykonane około 7:00 W dniu dzisiejszym przez mojego brata.

 

 

Pozdrawiam

 

Nexus

 

Totalny odlot, jak możesz podeślij zdjęcie to po prawej w pełnej rozdzielczości na rav@poczta.fm.

Z tego co eksperymentuje na tym maleństwie, to można wyciągnąć jeszcze bardzo wiele szczegółów z tej fotografii.

Postaram się wyciągnąć detale i wrzucę na forum.

 

Dzisiaj wyskoczyłem ok 19:00 na hałdę w Kostuchnie, ale niestety smog, żałuje, że nie jestem rannym ptaszkiem ;-D

Kierunek Tychy

thumb_48ea40d39a276181253433.jpgthumb_48ea3dc1159b6173050467.jpg

Kierunek Centrum Katowic (Katedra nieźle świeci)

thumb_48ea4669e4f0f754905889.jpg

Kierunek Skrzyczne

thumb_48ea485c5360d435006283.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisi odwiedziliśmy poraz kolejny Górę Siewierską, z tym, że w gronie większym bo aż:

768c05bd15c55e9bm.jpg

 

Co do widoków to szło zapomnieć, jedna wielka kicha ale widoki nocne jakoś to rekompensowały. Gór widać nie było natomiast kominy i maszty owszem.Foty później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S ma ktoś informacje gdzie jeszcze w Beskidach lezy śnieg??? Pilsko i Babia ośnieżone bo dziś jechałem do Żywca i widziałem :D a pozatym?

Słyszałem, że poniżej 1500 m jest już wszędzie sucho.

 

@Nexus - również gratulacje dla Brata :) Widać wyraźnie, że rano się działo, poźniej systematycznie widoczność siadała, żeby wieczorem - podczas naszego pobytu na Siewierskiej - zrobiło się piekło na niebie i zawisł w powietrzu siwy dym.

 

Mogę opisać jedyną fotkę zrobioną z Siewierskiej autorstwa Michała: od lewej PPB, ja, ORJ, Merti, Michał. Odległość nie więcej niż 4 metry ;)

 

M.

 

PS. A tak na marginesie, to na następne tego typu wypady zapraszamy nowych Forumowiczów!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

A tu mam pytanie:bo się nie chcę zbłaźnić(choć mam swoją wersję) - co tam widać???

5154513b52868ad2m.jpg

 

MT

 

:Salut: Michał tam widać najwyższą część Niznych Tatr najwyższe z nich to Stiavnica 2025,Dumbier 2048,Chopok 2024,Derese 2003

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaję 2 foty z Siewierskiej zrobione wczoraj 18mm okiem:

 

4aa463313007b943m.jpg

08e98ccd78ad3ffam.jpg

 

zdjęcia zrobione(17.30 pm) przed przyjazdem mateusza oraz PPB tak czy owak kawał przestrzeni i nic poza tym po wczorajszej eskapadzie.Tak naprawdę to chmury robiły tylko nastrój chwilami niesamowity.Stojąc tam po ciemku, fajnie się patrzało, mając oświetlone aglomeracje u stóp.Wg PPB GPS-u to było 395 m n.p.m.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Michał Turlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja nie wiem o co chodzi - Koledzy potwierdzą, że przed zmrokiem nie było widać nic, na południu była wielka czarna dziura. Nie wyglądało mi to na chwilowe zamglenie, więc Wasze relacje są dla mnie sporym zaskoczeniem.

 

Jak patrzę z okna w stronę Kostuchny to ledwo widać kominy kpoalni a z drugiej strony bez problemu wieżę widokową na Czantorii. Więc chyba ten problem leży w miejskim klimacie.

 

Cubex, wejdź na Hałdę nr 2 - czyli Kostuchna - i stań na jej prawym dolnym rogu (patrząc od południa). Następnie wypatrz na zachodzie Auchan w Mikołowie i zaraz nad nim powinien przy b. dobrej widoczności pojawić się Pradziad. Jest nie do pomylenia z niczym innym. No chyba że w drutami wysokiego napięcia (ORJ ;-) ).

 

Na prawy dolny róg tzn ten dalej od kopalni. Bo zawsze obserwuję z tego prawego ale bliżej kominów.

 

I jeszcze prośba.

Zobaczcię tę panoramę bo nawet miejscowi nie dali znaczącej odpowiedzi co widać:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4354b317aebe85a2.html

Może ORJ w ramach luzu opisze... za co z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawy dolny róg tzn ten dalej od kopalni. Bo zawsze obserwuję z tego prawego ale bliżej kominów.

Nie ten bliżej :) Prosta sprawa - w przypadku hałdy Kostuchna i jej ułożenia względem Pradziada pół metra wyżej/niżej decyduje o jego widoczności lub nie. Znajdź sobie więc najwyższy punkt na hałdzie i stamtąd patrz. Albo daj kiedyś znać, że jedziesz na hałde, to się spotkamy.

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helo.

Dziś w pracy słyszałem, że poszły jakieś pieniążki (nie małe) na oświetlenie rydułtowskiej hałdy :o

Nie chcę zapeszać, ale ponoć ma być napis SZARLOTA wyświetlany na stożku neonem lub laserem.

Jak nie rozwalą tej kasy szybciej, lub jak rozwalą większośći a za grosze walną jakiś neonowy kicz widoczny jedynie jak się będzie na szczycie, to może coś z tego wypali... Hm...

Proponuję poczekać na efekty, bo wiadomo jak to jest z takimi pomysłami w tym kraju B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem sie dziś o 5 rano, za oknem biało to tez wrocilem do lozka, zastanawialem sie nad faktem ktory nigdy mi do glowy nie wpadl.. Jak to będzie? Wątek zdjecia tatr z katowic. Udalo sie raz, dzieki szczesciu i refleksowi. Ale co bedzie dalej? Nasza metropolia rosnie w sile, powstaną nowe budynki, powstana nowe miejsca pracy, coraz wiecej samochodow, kazdy z nas chce miec wlasny. Juz teraz widac czasem ze z murcek mozna zrobic zdjecie beskidom, a z katowic nic nie widac... co bedzie dalej? Czy za 20 lat nasze zdjecia bedą czyms niemozliwym i będą do oglądania w specjalnych miejscach? Czy smog i inne czynniki uniemozliwią tak pięknym widokom jak 3 dni temu? Ciekawe jak to bylo 50 lat temu, czy tatry mozna bylo zobaczyc za kazdym razem? Czy beskidy z koszutki możnabylo oglądac kazdego dnia? Nie powiecie, że jest to zastanawiające... Działajmy puki mamy możliwości!

 

A swoją drogą dlaczego by nie wydać albumu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudziłem sie dziś o 5 rano, za oknem biało to tez wrocilem do lozka, zastanawialem sie nad faktem ktory nigdy mi do glowy nie wpadl.. Jak to będzie? Wątek zdjecia tatr z katowic. Udalo sie raz, dzieki szczesciu i refleksowi. Ale co bedzie dalej? Nasza metropolia rosnie w sile, powstaną nowe budynki, powstana nowe miejsca pracy, coraz wiecej samochodow, kazdy z nas chce miec wlasny. Juz teraz widac czasem ze z murcek mozna zrobic zdjecie beskidom, a z katowic nic nie widac... co bedzie dalej? Czy za 20 lat nasze zdjecia bedą czyms niemozliwym i będą do oglądania w specjalnych miejscach? Czy smog i inne czynniki uniemozliwią tak pięknym widokom jak 3 dni temu? Ciekawe jak to bylo 50 lat temu, czy tatry mozna bylo zobaczyc za kazdym razem? Czy beskidy z koszutki możnabylo oglądac kazdego dnia? Nie powiecie, że jest to zastanawiające... Działajmy puki mamy możliwości!

 

A swoją drogą dlaczego by nie wydać albumu??

Wiesz co, ja bym GOPu sprzed 20 lat nie porównywał do tego, co jest teraz... Nikt nie zaprzeczy, że powietrze jest wyraźnie czystsze (co widać chociażby po stadach dzików, które z lasów murckowskich już od roku zachodzą średnio co tydzień na moje osiedle!) a przez to widoczność też musiała ulec drastycznej poprawie. Powstało troche wysokich budynków i też nikt nie zaprzeczy, że są dobrymi punktami widokowymi (inna sprawa to ich administracja...).

 

Jeszcze co do tej poprawy widoczności. Na moje oko 70% przypadków nieudanych wyjazdów na miejsca widokowe było spowodowane ingerencją natury (i cyrkulacji wody w atmosferze), a nie ingerencją człowieka (smog). Dopiero w okresie zimowym (albo tak jak teraz) zauważalny jest sezon grzewczy i potrafi dojść do takich sytuacji, że z Siewierskiej nic nie widać, a już za Tychami wyłażą góry.

 

Wg mnie to i tak cud, że w aglomeracji najbardziej narażonej na zanieczyszczenia są takie dni, że widoczność sięga 130km w linii prostej - może dla nas staje się to już normalką, ale jeszcze dwa lata temu zadając starszym mieszkańcom Katowic pytanie o widoczność Tatr pukali się po głowie, wspominając czasy chociażby huty Baildon.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale wg Ciebie widocznosc z 30 lat temu byla gorsza od tej teraz?? Niestety musze się z tym nie zgodzić, napewno temperatura nie byla tak wysoka, jak wiadomo duza temp dziala negujaco na fotografie odleglych planow. Trudno tak gdybac nie zyjac i nie obserwujac iles lat temu.. moge tylko napisac to co mowil mi dziadek

 

Prawda jest taka, że rzeczy ktore dla nas normalne i codzienne dla innych postrzegane są jako coś abstrakcyjnego, spotkalem sie ostatnio za paroma znajomymi. Zapytali co robie poza praca i ksztalceniem, odpowiedzialem ze zie fotografuje góry badz probuje to robic z katowic i sprawia mi przyjemnosc dostrzeganie bardzo oddalonych przedmiotow. Zasmiali się, twierdzac czy nie ma czegos ciekawszego. Wczoraj dostali zdjecia tatr zrobione 3 dni temu i juz nikt nic nie powiedzial... Jest to wyjątkowe co robimy.

 

Dalej podtrzymuje kwestie wydania albumu. Co wy na to? Bynajmniej na potrzeby wewnętrzne

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.