Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Hey ekipa :)

 

Byłem ostatnimi dni na Podkarpaciu, dziś wracałem do domu. Na trasie Nowy Sącz - Rabka wykonałem kilka zdjęć. Cztery Wam pokażę. Pierwsze trzy - Tatry z miejscowości Wysokie, odległość około 65km, czwarte zdjęcie to Babia Góra z miejscowości Gruszowiec, odległość około 50km.

Z tego regionu (pod samym Nowym Sączem) kojarzę bardzo ciekawy widok na Tatry Wysokie z serpentyn na drodze krajowej (E28) do Limanowej. Pamiętam, że widok ten otwierał się chwilę po przejechaniu koło fabryki lodów Korala (jadąc w stronę 'KNS').

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luknijcie sobie, chłopaki, na dzisiejszy OPOD. Komentarz 'never mind green flash' jest dla nas jak najbardziej na miejscu :]

 

...a ostatnia linijka na stronie jest boska :]

No ja nie mam pytań... Nie małe poruszenie zrobiły te ujęcia :) Wątpie, czy autor prosząc o kontakt w sprawie dalekich obserwacji bierze pod uwage nasze "zdjęcia do ogródka sąsiada" ;)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz Góry z Gliwic

Skrzyczne_z_Bojkowa.JPG

Fotki raczej nie z ostatnich tygodni?

 

I jeszcze takie pytanko, czy wiadomo Ci już coś więcej nt Strzyżowej Góry, może byłeś na niej, wiesz jak wygląda sprawa z dojazdem? Z 'katowicką' ekipą chętnie byśmy się tam wybrali, ale zwykle mamy mało czasu, więc lepiej nie błądzić, a to daleko. Druga sprawa to Św. Anna - pamiętam, że na jednym ze zdjęć (opisywanym przez ORJ) widok był świetny, ale sięgał chyba tylko do G. Złotych. Jest tam gdzieś szansa wyhaczyć G. Sowie (już nie mówię Karkonosze) albo Ślęże? A może tą drugą szybciej w nocy?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki raczej nie z ostatnich tygodni?

 

I jeszcze takie pytanko, czy wiadomo Ci już coś więcej nt Strzyżowej Góry, może byłeś na niej, wiesz jak wygląda sprawa z dojazdem? Z 'katowicką' ekipą chętnie byśmy się tam wybrali, ale zwykle mamy mało czasu, więc lepiej nie błądzić, a to daleko. Druga sprawa to Św. Anna - pamiętam, że na jednym ze zdjęć (opisywanym przez ORJ) widok był świetny, ale sięgał chyba tylko do G. Złotych. Jest tam gdzieś szansa wyhaczyć G. Sowie (już nie mówię Karkonosze) albo Ślęże? A może tą drugą szybciej w nocy?

 

M.

 

 

Wydaje mi sie ze widać Góry Sowie i Ślęzę, nie znam sie dobrze na Sudetach, przejrze moje zdjecia i sprawdze na GE. Anaberg to bardzo dobry punkt widokowy, dobrze widac tereny od Lublinca, przez aglomeracje Slaska, Beskid slaski i slasko-morawski i w druga strone okolice Rybnika, Jesioniki itd itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są chyba stare, robione zapewne jeszcze z zwykłego aparatu, co do Strzyżowej Góry, jeszcze nie byłem (nie mam jeszcze prawa jazdy :unsure: ) natomiast dojazd z tego co widziałem na zumi, jest łatwy, trzeba kierować się na Toszek, a potem skręcić z Toszka na drogę 907 do Wielowsi, miejscowość nazywa się Kotliszowice http://www.panoramio.com/photo/6709115. Co do widoczności, to lepiej musi ktoś sprawdzić na MICRO DEM, ale wydaje mi się ze w 90% można stamtąd zobaczyć góry, same wzniesienie jest dość wysokie 301m.n.p.m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jak się macie?

 

Wracając do tematu Schneebergu.

Na tatrzańskim forum znajazłem relację (genialna sama w sobie): http://tatry.inspiration.pl/viewtopic.php?t=5491

i jest tam kilka zdjęć, które dość dobrze obrazują, jak to się mogło stać, że chmury przy odpowiednim oświetleniu udają odległe masywy:

zadnigierlachigierlach2zy7.jpg

- wystarczy, że słońce zachodziłoby i można by się było dać nabrać.

czy tu:

gierlachpiotrek135uz5.jpg

 

pozdrawiam

m.

Edytowane przez hermit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

 

Przeczytalem ze 11go o godzinie 13:45 przez centrum katowic na wysokosci 200m i prędkosci 300-500 km/h przelecą dwa mysliwce F-16. Mają podobno zrobic jakies akrobacje. Polecą napewno nad placem miarki, jagiellońską no i przez urząd wojewodzki:) Sprobuje zlapac z balkonu. Może ktoś sprobuje z dalszych miejsc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu Schneebergu.

Na tatrzańskim forum znajazłem relację (genialna sama w sobie): http://tatry.inspiration.pl/viewtopic.php?t=5491

i jest tam kilka zdjęć, które dość dobrze obrazują, jak to się mogło stać, że chmury przy odpowiednim oświetleniu udają odległe masywy:

zadnigierlachigierlach2zy7.jpg

- wystarczy, że słońce zachodziłoby i można by się było dać nabrać.

czy tu:

gierlachpiotrek135uz5.jpg

Bardzo fajny link - to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że autor zdjęcia z Martinskego Hola uchwycił właśnie taką iluzję cieni na chmurach. Pozostaje jednak ciągle otwarte pytanie, dlaczego te chmury znalazły się tyle powyżej inwersji? Czy jest to mozliwe, że temperatura, załóżmy, pary z Bochunic miała z tym związek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu Schneebergu.

Na tatrzańskim forum znajazłem ...

gierlachpiotrek135uz5.jpg

Co do zdjęcia to możliwe że są to chmury. Nie ma orginalnej fotki na której można by zweryfikować twoje tezy Mateo.

 

zaglądał ktoś T U - ostatnio coraz ciekawiej:)

 

Prośba: podajcie współrzędne tej gory Strzyżowej to zrobie symulacje, bo niestety ale nie potrafie jej znależć :Boink:

 

Na koniec relacja na żywo by ORJ:

W drodze na Rysiankę widoki nas nie rozpieszczały. Góra 25km. Natomiast aktualnie, nastawiony na nocne widoki, moge tylko podziwiać koniec nosa :) - mgła
Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@merti

 

Strona dra Walanusa zwala z nóg (...)

http://www.adamwalanus.pl/horyzont.html

 

Niesamowicie wygląda zdjęcie Tatr z Bulwarów Wiślanych w Krakowie (jaka to mogła być ogniskowa ?). Na niektórych moich zdjęciach mam takie Tatry z Równi Krupowej :szczerbaty:

 

Przy okazji - miał ktoś z Was kiedyś szczęście widzieć Tatry z tarasu na Wawelu (zaraz za bramą wejściową), czy w ogóle je stamtąd widać ?

 

Pozdr

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut:

Witam Was :)

Dzięki ORJ za cynka z rana. Dziś dane mi było się zmagać z szybkim podejmowaniem decyzji co do miejsca gdzie się udać, no i ze świąteczną komunikacją. W ostateczności po blisko 20min od wzejścia słońca znalazłem się na Grodzisku. Efektem tego jest ta z leksza obrobiona fotka.

Właśnie te 20 min przesądziło o jakości zdjęcia. Nie udało mi się uniknąć podświetlonej mgły ale jakimś trafem dobrze że miałem ustawione w aparacie wysokie ISO B)

Tatry_z_Grodziska.jpg i link dla gości Tatry z Grodziska

 

Strzyżowa Góra 50° 28' 2.22" N 18° 33' 5.82" E

Wybaczcie że nie opisałem. Ta górka, co widać po symulacji, ma duży potencjał. Tatry wyskakują w kilku miejscach. I jeszcze cuś... :D

ZE_STRZAZOWEJ_GURY_2.JPG

 

a na zakończenie gorąca ciekawostka z fotosika Alpy z Fohn

 

i to narazie tyle ode mnie... :Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was :)

Dzięki ORJ za cynka z rana. Dziś dane mi było się zmagać z szybkim podejmowaniem decyzji co do miejsca gdzie się udać, no i ze świąteczną komunikacją. W ostateczności po blisko 20min od wzejścia słońca znalazłem się na Grodzisku. Efektem tego jest ta z leksza obrobiona fotka.

Brawo! Widzę, że forumowa grupa szybkiego reagowania ma dobrych informatorów - dzień wcześniej (poniedziałek) byłem w Sopocie, czuć było (i widać!) spadek ciśnienia i wilgotności, kominy Petrochemii w Gdańsku wydawały się z 15 km bliżej niż jeszcze dzień wcześniej a zabudowania na Helu pięknie prezentowały się w świetle południowego Słońca. Chmurki bardzo szybko nawet przy horyzoncie przelatywały po niebie, więc widoczność musiała być bardzo dobra - problem tylko taki, że na północy kraju nie ma czego oglądać dalej niż 30 km :/

 

Wybaczcie że nie opisałem. Ta górka, co widać po symulacji, ma duży potencjał. Tatry wyskakują w kilku miejscach. I jeszcze cuś... :D

Z tego prosty wniosek - trzeba tam jechać i proponuję, żeby był to nasz następny punkt docelowy przy lepszej widoczności.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sorki że wczoraj nie napisałem, tak jak mówiłem, ale nie było zbyt dobrych wyników, nie miałem żadnych dobrych wiadomości ...

Pradziad wogóle nie istniał ... mimo zachodu Słońca, na zachód było widać tylko na jakieś 20km ... ledwo co było widać Szarlote i ledwo co Elektrownie w Detmarovicach.

 

Ale o dziwo w innych kierunkach było lepiej widać, udało mi się złapać Babią Górę (załącznik).

babia.JPG

gg12.JPG

gg2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.