Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

A to moja krótka fotorelacja z wczorajszego spotkania na hałdzie, w składzie jak na poniższym zdjęciu plus autor robiący to zdjęcie:

2009-03-28%2017.20.32_106.jpg

 

 

Widoczność była słaba ale:

 

- popatrzyliśmy na miejsce gdzie to wszystko się zaczęło (Mateusz opowiedział nam o swojej wyprawie na maszt Kosztowy):

2009-03-28%2017.21.10_107.jpg

 

 

- na centrum Katowic

2009-03-28%2017.13.46_83.jpg

 

 

- na inny ważny punkt obserwacyjny - G. Dorotka

2009-03-28%2017.13.54_84.jpg

 

 

I w końcu na Beskidy:

 

2009-03-28%2017.17.16_100.jpg

 

 

Trochę wiało więc Rafał rozgrzewał się rundką dookoła hałdy:

2009-03-28%2017.25.40_108.jpg

 

 

A oto prawdopodobnie max wczorajszych możliwości obserwacyjnych dla mojego sprzętu przy tych warunkach:

2009-03-28%2017.13.32_82.jpg

 

 

Ponieważ zachód Słońca wyglądał obiecująco,

 

2009-03-28%2017.44.14_121.jpg

 

próbowaliśmy doszukiwać się Pradziada (ale bez specjalnej wiary w sukces). Pradziad powinien być mniej więcej tutaj w centrum kadru:

2009-03-28%2017.36.44_117.jpg

 

 

 

Może za tydzień się uda dojrzeć więcej, zapraszamy na:

2009-03-28%2017.36.00_116.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto prawdopodobnie max wczorajszych możliwości obserwacyjnych dla mojego sprzętu przy tych warunkach:

 

nie było tak źle, skoro pokazał się maszt na Skrzycznem !

 

Może za tydzień się uda dojrzeć więcej, zapraszamy na:

 

czasem jeździmy (z Gliwic) do Koniakowa przez Łaziska G., czy możesz dokładniej opisać gdzie najlepiej zaparkować auto i którędy atakować pik?

czy wejście jest bezproblemowe (nikt nie goni?) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Athomer - dzięki za pełną relacje :) Życzę Ci, żebyś za tydzień wyciągał z fotek nie Skrzyczne a Kryvania ;)

 

Ostatnia nadzieja w naszej pożegnalnej sesji zdjęciowej Pradziada, którą urządzili NGC z Rafałem. Jak już coś będziecie mieli, to wrzucajcie na forum!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem jeździmy (z Gliwic) do Koniakowa przez Łaziska G., czy możesz dokładniej opisać gdzie najlepiej zaparkować auto i którędy atakować pik?

czy wejście jest bezproblemowe (nikt nie goni?) ;)

W kwestii dojazdu - skręcasz z 'Wiślanki' pod gorę zjazdem na Łaziska Górne (oznaczonym dodatkowo szyldem kierującym na KWK Bolesław Śmiały) i na szczycie skręcasz w lewo. Następnie, jadąc cały czas prosto, przejeżdżasz mniej niż 1 km i z prawej strony pojawia się duży parking i Dom Kultury - tam parkujesz. Następnie okrążasz DK i idziesz lasem w stronę (widocznej już na pierwszy rzut oka) hałdy i tamtędy wężykiem okrązającym hałde aż na sam szczyt. Myślę, że umawiając się tam za tydzień spotkamy się na dole na parkingu i wtedy wszystko będzie jasne.

 

Oby tylko pogoda nie była tak jak dzisiaj...

 

M.

 

PS. Swoją drogą, jak przestanie padać, to warto coś poobserwować w tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg meteorogramów we wtorek ma się zmienić dość istotnie dla nas wiatr i późnym popołudnie ma być bezchmurne niebo a widoczność >100km ! jakieś propozycje ? ja sie chętnie wybiorę na Dorotkę :D

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz rozumiem, byłem pewny ze wzniesienie z charakterystycznymi drzewami to Strzyżowa Góra, w takim razie to zalesione wzniesienie ma inną nazwę, lub jej nie ma. Dokładnie mówimy o tym najwyższym wzniesieniu z drzewami co widać na tym zdjęciu

Strzyzowa_G_ra_z_Kopernika.jpg

Foto: Jurek K

To co zaznaczyłem wcześniej to jest na 100% to (309,4), widać nawet jakiś biały obiekt który znajduje się koło szczytu.

:Salut:

 

pomimo kiepskiej aury (deszcz & szaro-buro), starałem się rozpoznać omawiane punkty widokowe,

relacja w tym wątku: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3693&am...e=1#comment-374

Kalwaria wydaje się godna polcecenia z kilku powodów:

- doskonały dostęp publiczną drogą, bez potrzeby chodzenia po cudzej roli

- wg. map jest to najwyższy (309.4 m) punkt w okolicy

- mały minus, za nieco ograniczony widok (od S-E po N-W), ale do obserwacji gór powinno wystarczyć ;)

dam jeszcze szansę Wapiennej Górze k/Kotliszowic, ale to przy lepszych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu na hałdzie były rozstawione tabliczki z napisem wstęp wzbroniony, krążyli tam także panowie z ochrony. Jak jest teraz?

Pozostały już tylko te pierwsze, ochrony nigdy tam nie widzieliśmy. Generalnie warto nie zwracać tam na siebie zbyt dużej uwagi i nikt nie powinien się doczepić. Ja przynajmniej nie spotkałem się z relacją, żeby kogoś tam zatrzymali...

 

@Vrg - jeżeli nie masz nic przeciwko, to proponuję Górę Siewierską, na którą wybieram się od jakiegoś czasu. Określ się, o której godzinie Ci pasuje, to postaram się dołączyć. We wtorek z kolei czekam na telefon - podałem w jednym z poprzednich postów.

 

@Northwood - jak z tym wzniesieniem koło Psar (Góra Grojec)? Mam zamiar się tam wybrać w najbliższym czasie i nie wiem, czy to miejsce w ogóle warte jest uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo kiepskiej aury (deszcz & szaro-buro), starałem się rozpoznać omawiane punkty widokowe,

relacja w tym wątku: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=3693&am...e=1#comment-374

Kalwaria wydaje się godna polcecenia z kilku powodów:

- doskonały dostęp publiczną drogą, bez potrzeby chodzenia po cudzej roli

- wg. map jest to najwyższy (309.4 m) punkt w okolicy

- mały minus, za nieco ograniczony widok (od S-E po N-W), ale do obserwacji gór powinno wystarczyć ;)

dam jeszcze szansę Wapiennej Górze k/Kotliszowic, ale to przy lepszych warunkach

Jurku, w następnej kolejności te górki, łącznie ze Św. Anną, staną się miejscem docelowym naszych dalekoobserwacyjnych wypraw. Dzięki za rozeznanie dojazdu i opis, już nie długo się przydadzą. Oby do zobaczenia przy sprzyjających warunkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vrg - jeżeli nie masz nic przeciwko, to proponuję Górę Siewierską, na którą wybieram się od jakiegoś czasu. Określ się, o której godzinie Ci pasuje, to postaram się dołączyć. We wtorek z kolei czekam na telefon - podałem w jednym z poprzednich postów.

na siewierskiej dopiero co byłem wczoraj a często tam nie mam jak jechać bo słabo zmotoryzowany jestem jakoś :P ale najpierw poczekajmy na te warunki...

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Northwood - jak z tym wzniesieniem koło Psar (Góra Grojec)? Mam zamiar się tam wybrać w najbliższym czasie i nie wiem, czy to miejsce w ogóle warte jest uwagi.

Uścislając, pisząc Góra Grojec mam na myśli wzniesienie obok (z BTSem na szczycie), bo z tego co się orientuję, to Góra Grojec jest zalesiona. Widok na południe jest całkiem dobry, na zachód również.

W zeszłym roku udało mi się zobaczyć Beskid Śląski i G.św Anny:

http://77.55.101.136/zibi/lubsza/Picture%20214s.jpg

http://77.55.101.136/zibi/lubsza/Picture%20218s.jpg

Trzeba tylko uważać na konie, bo one mają na tej górze wybieg. Ostatnio jak byłem, to na szczęscie były w dole, już na terenie miejscowości Piasek. :)

Jak będziesz miał zamiar tam jechać to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uścislając, pisząc Góra Grojec mam na myśli wzniesienie obok (z BTSem na szczycie), bo z tego co się orientuję, to Góra Grojec jest zalesiona. Widok na południe jest całkiem dobry, na zachód również.

W zeszłym roku udało mi się zobaczyć Beskid Śląski i G.św Anny:

http://77.55.101.136/zibi/lubsza/Picture%20214s.jpg

http://77.55.101.136/zibi/lubsza/Picture%20218s.jpg

Trzeba tylko uważać na konie, bo one mają na tej górze wybieg. Ostatnio jak byłem, to na szczęscie były w dole, już na terenie miejscowości Piasek. :)

Jak będziesz miał zamiar tam jechać to daj znać.

@Northwood - dzięki, widać że miejsce ma duży potencjał. Czy była już dla tej górki generowana symulacja?

 

A teraz wracając do nieodległej przeszłości... Jak zapewne wszyscy pamiętamy koniec A.D. 2008 dostarczył warunków widocznościowych pozwalających na "wyciśnięcie" praktycznie wszystkiego z dowolnego punktu obserwacyjnego w górach. Przedstawialiśmy już na stronie DO materiał z wypraw inwersyjnych na Skrzyczne, Klimczok i Radhost, pojawiły się także rewelacyjne ujęcia Tatr z Bieszczadów, Jury, G. Świętokrzyskich i pamiętna wyprawa sylwestrowa na Skrzyczne NGC :) Od początku obecnego roku postawiliśmy sobie zadanie, aby odszukać - sporą zapewne - rzeszę osób, które w tym pamiętnym okresie miały szczęście znaleźć się z apartem fotograficznym w górach.

 

I po raz kolejny się udało... :) Już na dniach, zaraz po wygenerowaniu symulacji w Kashmirze, zaprezentujemy Wam na DO, co tak na prawde da się zaobserwować z Okrąglicy (982 m n.p.m.) w Pieninach. Posiadaczami tego zdjęcia, jak również dzisiaj opublikowanego z tego samego miejsca na Beskid Żywiecki, staliśmy się dzięki uprzejmości Maćka G. Szlinga, który dodatkowo podzielił się z nami pięknymi zdjęciami gór w bliższych odległości - wszystkie galerie do znalezienia tutaj. Zdradzę już teraz, że ze wstępnych oględzin zdjęcia z Okrąglicy doszukaliśmy się tam prawdopodobnie m.in. Wielkiego Krywania (ok. 105 km), co samo w sobie może nie rzuca na kolana, jednak to, jak wygląda on z tej perspektywy, warte jest zobaczenia :) Kierunek południowy również kryje póki co więcej pytań niż odpowiedzi, ale już niedługo wszystko będzie jasne. Zapraszamy już wkrótce do odwiedzin!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak się spodziewałem, Pradziada nie ma. Poza tym zdjęcie wyszło i tak troche nieostro, autofocus troche przeholował, co jeszcze bardziej zaniżyło szanse, Rafał nie miał szans go wyciągnąć, nawet z raw. Rzucam tylko naszą pamiątkową fotkę.

forum.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Merti >> mógłbyś powiedzieć jak tam na u Ciebie z widocznością po południowo-wschodniej części GOPu??

u mnie niestety amba totalna, pogoda piękna, wybrałem się na czeladzką górke ale maximum widoczności to dziś hałda na Kostuchnie. wyż nastał a z nim słaba przejrzystość. sprawdze jeszcze o zachodzie słońca wieczorem. u was jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze to co Athomerowi: "nad gleba wisi trochę mgły ni to smogu, niby jest jakaś przejrzystość, raczej niewielka ale na horyzoncie nic nie widzę, może przez bino coś widać ale ja tera nie mam go....." W miarę aktualne dane pogodowe podaję na gg...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety widoczność dzisiaj dobra, ale w zasięgu maks 15-20 km.

Wykorzystałem dzisiejsze ładne popołudnie na powłóczenie się po mojej okolicy i ... znalazłem obiecujący punkt widokowy bardzo blisko mojego domu.

 

Jest tutaj: Google Maps

 

A dokładnie wygląda to tak:

 

punkt%20widokowy%20geo.jpg

 

Jako najwyższy punkt Sosnowca oznaczyłem faktycznie najwyższy punkt w centrum, nie biorąc pod uwagę Zagórza. Znane skądinąd wzniesienie na ul Lenartowicza jest ok 20m wyższe, ale ten właśnie odkryty punkt ma dla mnie plusy w stosunku do Lenartowicza: jest bliżej ode mnie :D, jest łatwo dostępny także samochodem, oferuje lepszy widok w kierunku pd/zach. Na Lenartowicza horyzont kończy się mniej więcej na maszcie Kosztowy tutaj sięga dużo dalej na zachód.

 

Poniżej panorama z MicroDema, teoretycznie łapie się czubek Lysej Hory, muszę zweryfikować jak to wygląda w realu, akurat na tym azymucie można spodziewać się niestety zabudowań.

 

panoc.jpg

 

 

Mam nadzieję, że to będzie najlepsze miejsce na pierwsze tegoroczne "złapanie" Tatr z Sosnowca. Przy lepszej widoczności postaram się zrobić i opisać panoramę z tego miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wapienna Góra (304.7 m) k. Kotliszowic,

poniżej kilka fotek z dzisiejszego dnia, widoczność oceniam na max. 30km (do Góry Św. Anny),

jako, że nie było dalekich widoków, poszczelałem również offtopikowo ;)

http://fotoupload.be/public.php?action=vie...;upload_id=3960

proszę o identyfikacje dwóch wysokich kominów, oraz dużego osiedla widocznych na fotkach, w celu ułatwienia orientacji dodałem panoramę, jakby co mam sporo RAW-ów

 

BTW. to co wydawało nam się Kalwarią (309.4 m), wydaje się być bezimienne, na Geoportalu, zależenie od zooma, pik 309.4 raz podpisany jest Kalwaria, by na większym zbliżeniu, pozostać bezimiennym, a Kalwaria przesuwa się nieco na NE ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa kominy na twoich fotkach są w Tarnowskich Górach, dodam ze są widoczne z Gliwic a nawet z hałdy Szarloty (ok 54,7 km),

a te duże osiedle to tez chyba Tarnowskie Góry :)

Co do nazwy Kalwari, wydaje mi się ze po prostu zapomnieli w przybliżeniu dodać nazwę. Z oddalonej mapy jest jedyną najwyższa górą i musi posiadać jakąś nazwę a jest nią na pewno Kalwaria :)

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nazwy Kalwari, wydaje mi się ze po prostu zapomnieli w przybliżeniu dodać nazwę. Z oddalonej mapy jest jedyną najwyższa górą i musi posiadać jakąś nazwę a jest nią na pewno Kalwaria :)

 

dziś zakupiłem (księgarnia na Arkońskiej), dobrą mapę topograficzną tego rejonu Gliwic "Gliwice i Powiat Gliwicki, 1:50.000", wydana: http://www.wodgik.katowice.pl/

i tu jest podobnie: Góra Kalwaria jest na wschód od Gajowic, zaś pik 309.4m ma nazwę "Góry" ;) poza tym, wszystko ok - Strzyżowa G. i Wapienna G. na swoich miejscach

Edytowane przez Jurek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.