Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

co do góry Kozłowej k/ Dobromierza czy Przedborza to chyba nic sie tam nie zobaczy. Ostatnio byłem na górce niedaleko, bodajże Buczyna-niedaleko tego nadajnika. Da się tam wjechać nawet autem na ok. 324 mnpm. Jest to chyba najlepszy punkt widokowy na południe, no chyba że z nadajnika. Ten punkt widać w DEM-ie jako widok z Babiej Góry więc odwrotnie chyba też (przynajmniej teoretycznie) powinno byc widać. Zrobiłem pare fotek ale widoczność była beznadziejna. góry Świętokrzyskie na pewno byłoby widać z Kozłowej lub Fajnej Ryby, ale są one zalesione. Chciałem przesłać też plik kml z tym punktem jakby czasem doszło do jakiegoś spotkania w weekend, ale nie mam jakoś uprawnień do tego..:)

P4090226.JPG

P4090228.JPG

P4090227.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam proponowane przez Rafała44 miejsce obserwacyjne (oraz najszybszy dojazd z Katowic) niedaleko Przedborza i G. Kozłowej - klik. Z Katowic to 200 km, z Częstochowy dużo bliżej. Troche daleko, ale jeżeli zerkniecie na GE, to miejsce wydaje się bardzo atrakcyjne widokowo. Praktycznie w każdym kierunku patrzenia znajduje się coś odległego. Świętokrzyskie - 70 km, Kamieńsk - 42 km, Sokole 55 km, Babia Góra ;) - 161 km. Podoba mi się! Mogę jechać, ale czekam na zdanie zainteresowanych weekendowym wyjazdem.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam proponowane przez Rafała44 miejsce obserwacyjne (oraz najszybszy dojazd z Katowic) niedaleko Przedborza i G. Kozłowej - klik. Z Katowic to 200 km, z Częstochowy dużo bliżej. Troche daleko, ale jeżeli zerkniecie na GE, to miejsce wydaje się bardzo atrakcyjne widokowo. Praktycznie w każdym kierunku patrzenia znajduje się coś odległego. Świętokrzyskie - 70 km, Kamieńsk - 42 km, Sokole 55 km, Babia Góra ;) - 161 km. Podoba mi się! Mogę jechać, ale czekam na zdanie zainteresowanych weekendowym wyjazdem.

 

M.

 

W piątek widzialność powinna się znacznie poprawić, zwłaszcza na północy. Wg obecnych prognoz najlepiej powinno być w sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygenerowaliśmy symulacje widoku z miejsca, o którym pisałem w poprzednim poście w kierunku, odpowiednio, południowym i wschodnim. Jeżeli tylko trafimy na warunki roku, to takiego widoku nie zapomnimy do końca życia :) A jeżeli nie, to pozostaje delektować się widokiem najmłodszych polskich gór.

 

Buczyna_k.Dobromierza1.jpg

 

Buczyna_k.Dobromierza.jpg

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nie, to pozostaje delektować się widokiem najmłodszych polskich gór.

Mateusz, jak masz na myśli G. Świętokrzyskie to powinno być "najstarszych polskich gór", a tych najmłodszych czyli Tatr to Wam życzę, ja niestety nie dam rady wybrać się na obserwacje w ten weekend, ale może poobserwuję góry z bliższej odległości :D

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygenerowaliśmy symulacje widoku z miejsca, o którym pisałem w poprzednim poście w kierunku, odpowiednio, południowym i wschodnim. Jeżeli tylko trafimy na warunki roku, to takiego widoku nie zapomnimy do końca życia smile.gif A jeżeli nie, to pozostaje delektować się widokiem najmłodszych polskich gór.
Jaką wysokość przyjąłeś do symulacji? Mi z Buczyny tylko czubek Babiej było widać. Co do Kozłowej to zgadzam się z Rafałem, bez wieży widokowej nic się nie zobaczy. Szansa na zobaczenia czegoś poza jurą jest tylko z wieży telewizyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

347m to ma Fajna Ryba (najwyższa), Kozłowa ok 336 a ta Buczyna 324 i tylko z niej możliwe są jakieś widoki chyba. Możecie zrobić DEMa z Łomnicy? to zobaczymy czy widać te górki

 

nadajnik rtv w Dobromierzu jest na wysokości 300m, wieża ma ok 80m w tym budynek ok 35m. Ale wątpię by można tam było się dostać . Obiekt jest ogrodzony i bez potrzeby chyba nikogo tam nie wpuszczą :(

P4090238.JPG

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki komentarzowi Marola na DO do ostatniego wpisu zorientowałem się, że wzniesienie koło Huty Oblęgorskiej Dolnej, o którym pisałem w kontekście widoczności Tatr i Beskidów, nazywa się w rzeczywistości Góra Sieniawska i wygląda na to, że górki z ost. wpisu to faktycznie te sugerowane, a nie Łysogóry. Przy okazji przeglądając fotki na GE z obu wzniesień trafiłem na bardzo ciekawe ujęcia...

 

Z podnóża Sieniawskiej w stronę Kielc

 

(Chyba) z Sieniawskiej na wschód

 

Zoom pierwszej fotki

 

W stronę Miedzianki

 

oraz z Baraniej Góry, która na GE zdradza obszary zdatne do obserwacji

 

Na ostatnim planie Łysica

 

W stronę Kielc

 

Widok na południe

 

Tak swoją drogą autorem zdjęć jest niejaki MaciejL, który ewidentnie zdradza zainteresowania dalekimi obserwacjami :)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podróż palcem po mapie na północ zawiodła mnie aż do Kazimierza Dolnego, a precyzyjniej rzecz biorąc okalających pagórków. Tak na pierwszy rzut oka z miejsca 51°19'23.52"N, 21°57'25.77"E nic nie przeszkadza w obserwacji Łysogór, które powinny pojawić się stamtąd na SW. Nigdy nie interesowaliśmy się widocznością gór z tego regionu a przez samą ciekawość możnaby to zbadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, jak masz na myśli G. Świętokrzyskie to powinno być "najstarszych polskich gór", a tych najmłodszych czyli Tatr to Wam życzę

 

Mateuszowi pewnie chodziło o G. Kamieńsk, która ma około 25 - 30 lat co w skali geologicznej jest mrugnięciem powiekami

:blink:

Potwierdzam prognozę. Jutro zacznie się napływ arktycznego powietrza z NNE i widzialność znacznie się poprawi. Najlepsza wg mnie będzie w sobotę, zwłaszcza w północnej części Waszego terenu. A więc zyczę powodzenia w DO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas więc najwyższy podjąć ostateczne decyzje odnośnie wyjazdu obserwacyjnego. Ja w piątek nie mogę wybrać się nigdzie dalej, ale polecam w ten dzień (za namową Wicia) gdzieś się ustawić ze sprzętem w regionie. Skoro sobota ma być najlepsza, to zastanawiałem się nad wschodem Słońca gdzieś na Jurze (np. Zborów), a następnie przenieść się w okolice Góry Kozłowej. Problem jest tylko taki, że w sobote należałoby tam być o 4:30... Jeżeli jeszcze komuś by się chciało o tej porze poszukać Tatr, to pojadę, w przeciwnym wypadku umówmy się w środku dnia w Częstochowie i tam podejmiemy szczegółowe decyzje. Niedziela myślę odpada, bo to zbyt duże ryzyko dołączenia do tragicznych statystyk z polskich dróg... ;)

 

Tak więc kto jest ostatecznie chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tylko taki, że w sobote należałoby tam być o 4:30... Jeżeli jeszcze komuś by się chciało o tej porze poszukać Tatr, to pojadę, w przeciwnym wypadku umówmy się w środku dnia w Częstochowie i tam podejmiemy szczegółowe decyzje. Niedziela myślę odpada, bo to zbyt duże ryzyko dołączenia do tragicznych statystyk z polskich dróg... ;)

Tak więc kto jest ostatecznie chętny?

 

Noooo, w końcu! To co sugerowałem od dawna. :) Warto się przejechać na wschód słońca. Chyba będę chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w stopce jednej z symulacji. 349 m npm.
Ja mierzyłem spod granicy lasu na Buczynie i stąd ta różnica. A zna może ktoś jakieś miejsce widokowe w tamtych okolicach na Świętokrzyskie (Łysogóry)? Kojarzę tylko polankę na grzbiecie Fajnej Ryby w stronę Buczyny i nadajnika ale to już chyba sporo metrów niżej od magicznego 349 :mellow:

Zazdroszczę Wam tego Zborowa, trzymam kciuki za pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mierzyłem spod granicy lasu na Buczynie i stąd ta różnica. A zna może ktoś jakieś miejsce widokowe w tamtych okolicach na Świętokrzyskie (Łysogóry)? Kojarzę tylko polankę na grzbiecie Fajnej Ryby w stronę Buczyny i nadajnika ale to już chyba sporo metrów niżej od magicznego 349 :mellow:

Zazdroszczę Wam tego Zborowa, trzymam kciuki za pogodę :)

Jeżeli rano okaże się, że gór ze Zborowa nie będzie (oby nie...), to ja już dalej nie jadę, natomiast gdyby widoczność była ładna, to podjadę jeszcze na Kamieńsk i - być może - na Buczyne. Osoby, które deklarowały wcześniej chęć spotkania na Kamieńsku będę tutaj prosił o kontakt telefoniczny: mój kom. 603-798-617.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.