Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wieczorem można się spodziewać dużego zadymienia z prywatnych domków, bo noc zimna, więc wschód jutro prawdopodobnie przywitać może Nas dalekim widokiem, choć pochmurnym.

Osoba, która od ok. 4 lat pracuje w charakterze leśnego 'strażnika' na wieży na Wzgórzu Wandy, choć osobiście deklaruje, że nie interesuje się dalekimi widokami, to stwierdza, że góry widać 'tylko z rana, gdy dzień wcześniej padało i się rozpogodziło'. Będąc laikiem przypomina nam smutną prawde, że widoki na obserwatorów nie czekają i jeżeli nie stawi się człowiek w pore, to musi czekać na następny front. Dlatego wydaje mi się, że jutro nic z tego już nie będzie.

 

Choć pomimo tego poważnie rozważam wcześniejszą pobudke... Prosze tylko Witka o prognoze, bo ostatnio sprawdza się lepiej niż prognoza numeryczna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się ustrzelić Góry Świętokrzyskie z Góry Zborów 25 kwietnia przy silnym wietrze obiektywem 300mm :

Piękna sprawa! Czy są to Łysogóry? Ale na tym ostatnim zdjęciu ta pojedyncza "górka" przypomina trochę Hałdę Kamieńsk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa! Czy są to Łysogóry? Ale na tym ostatnim zdjęciu ta pojedyncza "górka" przypomina trochę Hałdę Kamieńsk ;)

Właśnie miałem pisać, że szykuje się kolejna nieprzespana noc ;) Faktycznie, na pierwszy rzut oka na ostatniej Kamieńsk (70 km), te trzy obok siebie na zdjęciu z ostańcem to (od lewej) Bukowa, Fajna i Kozłowa, natomiast na fotce bez ostańca... Póki co nie mam pojęcia.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się chyba kominy z Bełchatowa, pytanie tylko, dlaczego aż tak bardzo gorzej widoczne, niż hałda.

A to nie czasem Chełmska Góra? Kominy jeśli byłyby widoczne są bliżej siebie.

W ramach ciekawostki: jura z Buczyny koło Dobromierza

DSC_0132c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie czasem Chełmska Góra? Kominy jeśli byłyby widoczne są bliżej siebie.

W ramach ciekawostki: jura z Buczyny koło Dobromierza

Też uważam , że te kominy powinny być bliżej siebie . Ale czy to na pewno G.Chełmo (320m)?

Kaształtem bardziej jednak przypomina Kamieńsk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam , że te kominy powinny być bliżej siebie . Ale czy to na pewno G.Chełmo (320m)?

Kaształtem bardziej jednak przypomina Kamieńsk

Pamiętam jak ORJ mówił, że ze Zborów widać kominy Bełchatowa, z resztą wystarczy rzut oka na mapę. Jeżeli wykluczamy Kamieńsk, a wystarczy tylko wykluczyć zaznaczone przeze mnie kominy, to nie ma opcji, nic innego niż Chełmno to być nie może.

 

Zaraz wrzucę moją interpretacje fotki z Fajną Rybą i spółką :)

 

EDIT: Wzgórza Przedborskie- zapraszam do komentowania.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba udało mi się ustrzelić Góry Świętokrzyskie z Góry Zborów 25 kwietnia przy silnym wietrze obiektywem 300mm :

 

zborw3.th.jpg

To mi wygląda na Łysogóry, nawet widzę maszt na Św Krzyżu - dokładnie nad białym budynkiem z lewej str zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Byłem dzisiaj na Górze Lubszańskiej (tej koło G. Grojec). Mam wiadomość,dla zerkających w tę stronę od strony Śląska: dzisiaj postawiono na tej górce, na południowych stokach maszt pomiarowy:

 

lubsza_maszt.jpg

 

Maszt ma 80m

 

Przy okazji Góra św. Anny z tej lokalizacji (59km):

lubsza.jpg

 

Niestety Beskidy były nieosiągalne. :(

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Będąc laikiem przypomina nam smutną prawde, że widoki na obserwatorów nie czekają i jeżeli nie stawi się człowiek w pore, to musi czekać na następny front. Dlatego wydaje mi się, że jutro nic z tego już nie będzie.

Choć pomimo tego poważnie rozważam wcześniejszą pobudke...

 

Prognozy mają to do siebie, że się nie sprawdzają, dletego śmieszą mnie psudonaukowcy straszący katastrofanymi zmianami klimatu za dziesiatki lat, skoro na 2 dni w przód nie postafimy dać 100 % prognozy :szczerbaty:

W środę miało porządnie padać a dziś się rozpogodzić i powietrze miało być czyste i suche. Niestety nastepny front ciepły się pospieszył i juz przed południem dotarł do Wrocławia i to znów bez deszczu. Zaczęło napływać cieplejsze, wilgotniejsze i mniej przejrzyste powietrze. Dziś we Wrocławiu popołudniu widzialność siegnęła 70 km, wcześniej nawet spadała momentami do 30 km, tylko rano było lepiej. Jutro nie spodziewałbym się większej. W nocy będzie wiał bardzo słaby słaby południowy wiatr, a to da spływ powietrza z Czech - u Was z rejonu Ostrawy i Cieszyna gdzie nie jest zbyt czyste. Wprawdzie podają tam widzialność 45 km http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/cgiakt...eite&KEY=PL ale jutro rano może być gorzej. Możecie zaryzykować ale ja bym się nie spodziewał jakiś rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło napływać cieplejsze, wilgotniejsze i mniej przejrzyste powietrze. Dziś we Wrocławiu popołudniu widzialność siegnęła 70 km, wcześniej nawet spadała momentami do 30 km, tylko rano było lepiej.

 

W centralnej Polsce w godzinach wieczornych i popołudniowych mieliśmy dość przejżyste powietrze - widocznie nie dotarł tu jeszcze ciepły wycinek frontu. Łódzka stacja meteo podała nawet 50 km widoczności, co jest rzadkością.

 

Wg wetteronline.de w przyszłym tygodniu po przejściu frontów spłynie chłodniejsze powietrze z północy i powinno byc bezchmurne niebo. Więc jest szansa na dużą przejżystość powietrza.

Będąc wiele razy u rodziny w okolicach Nysy, stwierdziłem,że góry znacznie lepiej widoczne były krótko przed nadejściem frontu z zachodu, gdy nadciągały wysokie chmury i wiał suchy wiatr z południa, od Sudetów. Po przejściu frontu również zdarzała się lepsza widzialność, ale tylko w sytuacji, kiedy z zachodu podążał kolejny front i wiało z zachodu. Był to tkzw.wycinek wyżu. Pamiętam, jak w przed samym Opolem w środku dnia doskanale widziałem z auta Biskupią Kopę.

Zauważyłem też, że podczas ładnej pogody jeśli wiało ze wschodu lub północnego wschodu niemal zawsze widoczność była kiepska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, udało mi się dzisiaj być w okolicach Dobromierza. Przejechałem te góry wzdłuż i wszerz i chyba nie ma lepszego miejsca do obserwacji niż Buczyna. Nie jest najwyższa (ok 325m), ale szczyt jako jedyny jest prawie goły. Szczerze mówiąc spodziewałem sie lepszej widocznosci, było max ok 50 km. Jak piszecie-może rano było tam widać jakąś Babią :) Dorzucam fotki. Fotografowałem od wschodu(Barania, Sieniawska, perzowa), potem komin EC kielce! kościół w Łopusznie i jakiś nadajnik(Telegraf?) potem dalej na południe - nie znam tych górek; dalej płasko (być może właśnie tam można dostrzec babią), potem majaczy jura i może gdzieś tam gora Zborów. na razie kilka zdjeć. może potem wrzuce reszte lub podam link

1.JPG

2.JPG

25.JPG

3.JPG

4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W centralnej Polsce w godzinach wieczornych i popołudniowych mieliśmy dość przejżyste powietrze - widocznie nie dotarł tu jeszcze ciepły wycinek frontu. Łódzka stacja meteo podała nawet 50 km widoczności, co jest rzadkością.

 

Wg wetteronline.de w przyszłym tygodniu po przejściu frontów spłynie chłodniejsze powietrze z północy i powinno byc bezchmurne niebo. Więc jest szansa na dużą przejżystość powietrza.

Będąc wiele razy u rodziny w okolicach Nysy, stwierdziłem,że góry znacznie lepiej widoczne były krótko przed nadejściem frontu z zachodu, gdy nadciągały wysokie chmury i wiał suchy wiatr z południa, od Sudetów. Po przejściu frontu również zdarzała się lepsza widzialność, ale tylko w sytuacji, kiedy z zachodu podążał kolejny front i wiało z zachodu. Był to tkzw.wycinek wyżu. Pamiętam, jak w przed samym Opolem w środku dnia doskanale widziałem z auta Biskupią Kopę.

Zauważyłem też, że podczas ładnej pogody jeśli wiało ze wschodu lub północnego wschodu niemal zawsze widoczność była kiepska.

Na to nie ma sztywnych regół - kazdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, a i tak widzialność potrafi zaskoczyc jak np 18.04

 

Widzę, że mam konkurenta w prognozowaniu :rolleyes: Rzeczywiscie we wtorek może byc coś ciekawego, potem pod koniec tygodnia może uderzyć arktyczne morskie powietrze, ale na razie nie widać aby miało dotrzec na południe Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jest to mój pierwszy post wiec jak coś proszę o wyrozumiałość :)

Wrzucę na razie 2 nic specjalnie fotki jedna Częstochowy z okolic wzgórz koło Olsztyna, ale bardziej mnie zastanawia druga fotografia robiona w stronę północną może mi ktoś powiedzieć czego to mogą być kominy bo na razie przychodzi mi jedna rzecz - Radomsko

img1866ufh.th.jpg

img1867j.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jest to mój pierwszy post wiec jak coś proszę o wyrozumiałość :)

Wrzucę na razie 2 nic specjalnie fotki jedna Częstochowy z okolic wzgórz koło Olsztyna, ale bardziej mnie zastanawia druga fotografia robiona w stronę północną może mi ktoś powiedzieć czego to mogą być kominy bo na razie przychodzi mi jedna rzecz - Radomsko

img1866ufh.th.jpg

img1867j.th.jpg

to cementownia Rudniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre miejsce.

bardzo ładnie widoczny komin EC Kielce a Łysogóry (Św.Krzyż+Łysica) powinny znajdować się tuż za nim

i nieco na lewo . podejrzewam,że fajnie by było je widać po wschodzie słońca - o ile nie są zasłonięte przez inne góry.

Ten obiekt po prawej stronie na tym zdjęciu z EC Kielce i kościołem w Łopusznie to może być 60-metrowy maszt na G.Telegraf k.Kielc (408 m n.p.m.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.