Skocz do zawartości

Kolimacja


m_jq2ak

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem kolimacje wzbogacona wg Hamala. Rozmontowałem LW pomierzyłem mocowania pająka,

skorygowałem śrubami na zewnątrz obudowy. Wyregulowalem wzg srodka lustra patrząc w otwór po śrubie mocującej LW.

Następnie zamontowałem przysłone i tu zaczęły się schody, w momencie kiedy widze wyśrodkowane LW (dokrecony max do pająka obawiam sie ze bedzie ciezko z regulacja) obraz LG jest gdzies tak w 1/3 zaczernienie tubusem.

Co powinienem zrobić ?! Dalej regulować offsetem i nie przejmowac sie ze nie trafiam dokladnie w LW z przesłoną ? A co z wyśrodkowaniem osi wyciągu ?

 

Dzięki z góry

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumialem to przestawiles pajaka aby znacznik srodka LG byl w srodku otworu po srubie pajaka gdy ten nakrywa sie na swoje odbicie w LG . To najwazniejsze.

Jak wykreciles LW to tez je wkreciles, wystarczy jak tyci poluznisz srodkowa srube to bedziesz mogl przekrecic LW prawo- lewo aby cale LG bylo widoczne od strony wyciagu . Gdy gora dol to srubkami . Wstepnie chwyc za korpus LW i zobacz czy tak ustawisz aby pasowalo, jak nie to poluznij ktoras z malych srubek regulacyjnych i potem stopniowo po kolei dokrecaj.

Jak mocno ruszyles polozenie tych malych srubek to dluzej musisz poeksperymentowac z wysokoscia LW aby patrzylo rowno w wyciag i widziany w nim obraz LG bylo kolem .

Po kolimacji znowu wykrec LW i sprawdz osie. itd

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig co rozumiesz przez powtarzanie aż do skutku aż wszystko będzie ok ?

Właśnie mam problem z wysokością LW ponieważ wydaje mi się (mam przysłonę na wyciągu)

że najlepsza wysokość jest wtedy kiedy mam max dokręconą główną śrubę LW.

Ale wtedy nie mogę regulować jak się domyślasz. Czy może błąd tkwi gdzie indziej,

niedokładnie wykonana przesłona, a może wcale LW nie musi być idealnie w środku wyciągu ?

Jak sprawdzić wysokość LW, kiedy jest dobrze ustawione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fabrycznym telepie nie jest mozliwe aby lustro wtorne musialo az do pajaka byc docisniete zeby mialo wlasciwa wysokosc. Musisz zrobic kilka podejsc. Obnizajac LW trzeba pokrecic 3 reglacyjnymi srubkami tak aby dol LW troche zblizyl sie do wyciagu . Wtedy znowu widzisz od strony wyciagu cale LG odbite w LW .

Problem polega na tym aby obraz LG byl centralnie wobec brzegow LW i do tego aby byl kolem. Jak dasz nizej niz ma byc, czy wyzej to obraz LG jest jajowaty . Moze dla wstepnego ulozenia LW zrob druga pokrywke z dziurka ale o srednicy z 6mm . Jak bedziesz telep ustawial to na dworze w sloneczny dzien to nakryj cos polprzezroczystego na gore telepa. Ja daje plastikowa pokrywke z wiaderka po farbie a podelkiem jest tulejka z redukcja do internetowej kamerki , Dopiero pozniej z mniejszym otworem ustawiaj juz bez pokrywki na telepie.

Po zakonczeniu kolimacji ponownie wykrec LW i sprawdz jak z srodkiem LG lezy .

 

Nie jest wazne aby srodek pajaka byl na srodku tuby , wazne jest aby osie pajaka - jego odbicia i srodek lustra pasowaly, a os wyciagu patrzyla w os pajaka i srodka lustra.

 

W sumie lusterko wtorne jak patrzysz od wyciagu jest w nim centycznie. Lepiej nie ruszac niepotrzebnie w istotny sposob srubek ustalajacych polozenie LW . Duza srube mozna aby LW wyciagnac ale jak duzo malymi krecic to moze byc problem ponownie LW ustawic.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy trzeba za każdym razem spr odkrecajac LW i kolejnie znowu ustawianie LG patrząc przez pająka, wkręcenie LW itd itd, czy dobrze zrozumiałem ?

Wykonuję ciągłe poprawki, aż osie będą dobrze ustawione ?

U Hamala nic takiego nie ma, po ustawieniu LW jest jeszcze ustawienie lustra głównego ?!

Bo niedługo gwint mi się skończy :)

 

Zbig dzięki Tobie nie wpadłem w panike :) Wielkie dzięki za odp.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie po kolimacji warto sprawdzic czy os srodka pajaka i jego odbicia w LG pokrywa sie z srodkiem czyli znacznikiem w LG . Jak nie to krecimy na regulacjach pajaka aby zgraly sie . Jak trzeba troche przestawiamy LW aby rowno LG bylo w nim widoczne . Kolimujemy LG i wykrecamy LW aby sprawdzic czy osie z dokladnoscia do ok 1 mm sa zgodne . Jak nie sa to znowu przestawiamy pajak na regulacjach aby byla zgodna oś, sprawdzamy czy LW nie trzeba troche przestawic, kolimujemy LG itd ... . Po 3-4 razach juz powinny po skolimowaniu osie pasowac. Najlepiej aby od razu pasowaly, ale tuby robia z takich materialow, czy malo delikatnie sie z nimi obchodzimy , ze troszke sie wyginaja . Trudno zauwazyc ugiecie tuby kilku mm na dlugosci 1 metra.

Jak juz moze byc to przykladamy z gory dluga linijke i sprawdzamy czy os wyciagu patrzy w srodek pajaka.

Jak nie to odkrecamy 2 srubki - te co trzeba , odchylamy wyciag dajemy pod tube podkladki aby os patrzyla w os srodek pajaka - srodek lustra .

Znowu troche przekrecamy LW aby pasowalo i znowu kolimujemy sprawdzajac osie ... :D:D:Beer: itd ...

 

Ale to jak tuba jest ugieta i wyciag nie w osi . CHoc zdarzylo mi sie , ze z poczatku wyciag patrzyl w bok a po regulacjach z pajakiem, LW, LG prawidlowo .

Jak tuba jest prosta, wyciag patrzy jak trzeba to srodek tuby= srodkowi pajaka i znacznika LG czyli nie ma problemu.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wyciąg wkładam linikę... ? czy przez tubus ? mógłbyś napisać bardziej szczegółowo, ale w pająku mam wymontowane LW ?!

Rozumiem, że inaczej kolimujesz od metody którą podał Hamal.

U niego pająk ustawia się na środku i koryguje LG a dopiero potem LW z przysłoną i potem jeszcze LG jeśli

jeszcze jest źle ustawione ? Czy to jest to samo co Ty proponujesz ?

Odpowiedź uzasadnij ;) Domyślam się, że tak jak napisałeś liczą się osie, czy tak ? (upewniam się :) )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja jet ta sama , tylko sprawdzam po kolimacji czy osie pasuja. Jak tuba jest OK to pasuja. Jak nie pasuje to przestawiam mocowanie pajaka , bo zwykle nie ma mozliwosci przesunac w bok LG -co jest lepszym rozwiazaniem.

dluga linijke klade na tubie, tak aby byla wzdluz osi wyciagu. Patrze czy przebiega nad srodkiem pajaka, ale nic nie wybudowuje , telep jest kompletny po kolimacji . Nie jest to dokladne ale widac wystarczajaco dobrze czy wyciag patrzy w bok . Nie wiem jak sprawdzic czy wyciag jest skrzywiony wzdloz tuby ale nie spotkalem sie z takim przypadkiem.

Licza sie osie. Jak uda Ci sie przestawic LG tak aby pasowaly to pajak w srodku jest jak najbardziej pozadany. Ale gdy nie masz takiej mozliwosci lub wymaga to duzo przerobek to prosciej przestawic pajak.

Wyciag to czasami od razu patrzy w bok i zawsze mozna go wlasciwie ustawic, a czasem przesuniecie pajaka dobrze z wyciagiem wspoldziala.

 

Moze napisz jak Ci wyszlo?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle, nałuczyłem się obsługiwać pająka i korygowanie śrubkami. Samego pająka i jego zamocowań po wyregulwaniu odległości od tubusa suwmiarką, ciężko ruszyć.

Więc dałem spokój. Ale zmieniałem ustawienie LG, następnie wmontowywałem LW i ustawiałem tak by krawędzie LW były w równej odległości (mierzonej szerokością tubusa

widziałem jak się odcina czerń od krawędzi LW). Potem regulacja LW 3 śrubkami tak by obraz LW był koncentryczny jak i oczywiście lustra głównego.

Następnie już dokładnie w odbiciu sam znacznik, modyfikacja LG.

Po odkręceniu pająka i zerknięciu coś około tego 1mm było więc dałem spokój.

Linijki - strach używać by nie zarysować LW ... Po za tym część ruchoma nie pozwala na przyłożenie jej do ścianki wyciągu aby ściśle przylegała, trzeba trzymać w

powietrzu, nieopatrzny ruch i rysa jak się patrzy ...

Jedyne co mnie niepokoi, że obraz (odbicie), pająka razem z LW i LG w LW jest troszkę jajowate ???

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba stoi sobie na podlodze lustrem glownym z dolu.

Na gore tuby klade dluga linijke tak aby byla nad wysunietym wyciagiem wzdluz jego osi .

Z gory patrze czy linijka krawedzia jest wzdloz osi wyciagu i czy tez jest nad srodkowa sruba pajaka.

Takie cos wystarcza aby zobaczyc czy wyciag nie patrzy w bok. Zwykla np. 30-50 cm linijka polozona na gorze stojacej tuby jedna krawdedzia nad osia wyciagu - tak na oko.

 

Chyba 2 razy robisz to samo. Tzn " modyfikacja lustra glownego"

Raz ustawisz to lustro LG aby srodki pasowaly a potem tymi samymi srubkami aby kolimacja pasowala. Nie wiem jak masz rozwiazanie boczne przesowanie LG - najpewniej nie masz takiej mozliwosci - dlatego zostal pajak .

Sadze, ze u Ciebie nie jest tak zle i nie bedziesz musial ruszac pajaka . To najlepiej sprawdzisz jak skolimujesz telepa i wyciagniesz LW . Popatrz na srodki i ile sie roznia. Ale wazne aby po kolimacji popatrzec. Pisales ze ok 1 mm - tyle bym zostawil.

 

Trudno z poczatku ustawic wysokosc LW wzgledem wyciagu . Jak zauwazyles to w duzym zakresie podnoszenia czy opuszczania tego lusterka mozemy tak regulowac jego pochyleniem, ze obraz lustra LG bedzie caly widoczny w LW . Tylko gdy za nisko lub za wysoko LW bedzie to jajowaty . Tak masz.

Na Twoim miejscu w dzien na dworze popatrzylbym w wyciag z pudelkiem do wstepnej kolimacji o wiekszym otworze i przyblizal, odsuwal oko od wyciagu patrzac na obraz LG w LW . Wtedy zobaczysz czy LW nalezy podniesc lub opuscic. Moze to byc sprawa kilku mm .

Moze pamietasz ile ponizej pajaka bylo LW czy jego mocowanie. Nadal powinno byc podobnie.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem. Obraz LW odbity z LG co widzisz patrzac w wyciag jest owalny? JAk osie lusterka wtornego sa wlasciwej proporcji to cos kolo kola powinno byc. http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7866.0 .

Jest mozliwe, ze za nisko lub za wysoko masz LW i dlatego jet pod innym katem niz 45 st do wyciagu czy LG . wtedy widac jego obraz jako jajo, ale tez jak jest amatorsko LW zrobione to osie nie tej dlugosci, ścięcia nie pod tym katem .

 

Musisz dokladnie przyjrzec sie, czy LW krawedzie gorna i dolna w rzucie na wyciag sa tak samo odlegle od scianek wyciagu . To sprawdz . Sprawdz takze czy w tym rzucie boki LW sa tak samo odlegle od wyciagu

 

Sadze, ze tylko teraz jest problem z ustawieniem wysokosci LW w stosunku do wyciagu .

moze jak masz mozliwosc poluznij glowna srube LW z 5mm / tak aby nie za duzo bo wypadnie/ Mozesz reka probowac ustawien LW podnoszac je czy obnizajac tak aby trafic w miejsce "rownej odleglosci " . Patrz w pusty wyciag , bez pudelek . Jak wstepnie ustawisz to po kolei pudelka wkladaj aby sprawdzic.

Moze masz dobrze ale myli Cie offset LW ?

Offset to / chyba najprosciej/ celowe przesuniecie zamocowania LW wzdluz osi wyciagu tak aby bylo dalej od wyciagu . W ten sposob uzyskujemy rownomierne wzgledem krawedzi LW odbicie w nim LG .

 

Ciezko mi napisac jak ustawic wysokosc LW . Robie to na oko. Kilka razy poprawiam . Moze cos myle? Moze ktos ma jakis prosty sposob jak ta wysokosc ustawic?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm :D spojrzałem w link. Prawie tak samo jak u mnie te krawędzie zmylają, że jest owal, nawet widać na zdjęciu, taki sam efekt.

 

Chyba wszystko gra :) Dziękuję bardzo za poświęcenie czasu.

Wczoraj patrzyłem w niebo, całkiem nieźle, obrazy jak za pierwszej obserwacji - wnioskuje dobra kolimacja :banan: Tylko nie opatrznie uderzyłem teleskopem o nogę statywu :(. Sprawdzałem lustro wygląda ok.

Spojrzenie przez wyciąg też dobrze. Chyba nic się nie stało ....

Przekonałem się, że muszę wymienić wyciąg, chodzenie na boki przy WO 7mm jest irytujące :angry:

 

Zbig, życzę przejrzystego nieba, dzięki za rady, bardzo pomogły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.