Skocz do zawartości

Jak zrobic uchwyt do lornetki pod statyw?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak:

Większość lornetek przewidziana do montażu na statywie ma z przodu na osi między połówkami zakryty klapką otwór z gwintem 1/4"-20 [1/4 cala, ten sam gwint w głowicach statywów foto tzw. mały gwint foto]. Jest on przeznaczony do złączki zwanej L-adapterem [z uwagi na kształt] która w górnym ramieniu ma śrubkę z tym gwintem, którą przykręcamy lornetkę. Dolne ramię stanowi stopkę, mocowaną do głowicy statywu, posiadającą otwór na ten sam gwint, analogicznie jak nasze aparaty fotograficzne. Stare rosyjskie lornetki i niektóre inne z klasy 50mm nie mają tego mocowania. W przypadku "rosjanek" oferowane były specjalne złączki z gwintem pod statyw i łapkami trzymającymi oś lornetki. W innym przypadku można wykonać coś w rodzaju imadła na jeden z tubusów lornetki lub zaciskowo montować ją na niewielkiej płycie mocowanej do statywu. Łatwo to zrobic samemu. Jedynym problemem jest wykonanie gwintu w otworze do mocowania na statyw. Odpowiedni gwintownik można dostać w centralach technicznych, ale rzadko i kosztuje pewnie ze 30 zł. Lepiej popytać w warsztatach mechanicznych, czy mają ten gwintownik -wtedy za grosze zrobią nam ten gwint. W razie robienia L-adaptera, potrzebna jeszcze będzie śrubka z tym gwintem, ale to przyszcz, bo zewnętrzny gwint robi sie po prostu na tokarce z odpowiednią nastawą [niektore mają tylko gwinty metryczne :(] -to tylko kwestia znalezienia warsztatu. Ja miałem znajomego mechanika i zrobiłem sobie L- adapter z płaskownika Al 20x5mm, śrubke najlepiej z mosiądzu, powinna mieć duży łepek, żeby łatwo odkręcać -można np. przetoczyć z mosiężnej śruby M10 z 6-kątnym łbem. Płaskownik sam giąłem w imadle. Dla nas najlepiej, aby litera L była nieco rozwarta, wtedy oś lornetki bedzie wycelowana nieco w górę wzgledem głowicy statywu [przy jej wypoziomowaniu], a nie poziomo, jak w fabrycznych L-adapterach. Fabryczne złączki w Mediamarkt są bezczelnie drogie, chcą za to ok. 50 PLN, zdzierstwo!. Jak macie gdzie zrobic gwint, róbcie sami. Ale zawsze mozna kupić. Są czasem w sklepach foto z asortymentem lornetek. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.