Skocz do zawartości

jaki okular do Celestron FirstScope 90 EQ


luk-ash

Rekomendowane odpowiedzi

cześć!!

Mam Celestona o oginskowej 1000mm i średnicy soczewki 90mm, w zestawie była dwa okulary 10mm i 20mm

Jakie okulary są najlepsze do ogladania planet, a jakie do deep-sky, czym sie powinienem kierować przy kupnie okularów. I czym są soczewki Barlowa...czy różnią sie od okularów...?

Może pytania są banalne ale jestem amatorem:P

Dzięki za pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewki Barlowa to soczewka rozpraszająca która ma zadanie zwiększyć ogniskową teleskopu, co powoduje zwrost powiększenia okularu. Np.

Mając okular 10mm w twoim celestronie otrzymujemy powiększenie 100 razy (dzielimy ogniskową telepa przez ogniskową okularu) a mając barlowa np 2x to otrzymujemy powiększenie 200 razy. w ten sposub tanio zwiększamy game powiększeń.

nalepiej przeczytaj ten post :

Jak dobrać okular

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć!!

Mam Celestona o oginskowej 1000mm i średnicy soczewki 90mm, w zestawie była dwa okulary 10mm i 20mm

Jakie okulary są najlepsze do ogladania planet, a jakie do deep-sky, czym sie powinienem kierować przy kupnie okularów. I czym są soczewki Barlowa...czy różnią sie od okularów...?

Może pytania są banalne ale jestem amatorem:P

Dzięki za pomoc!!

 

 

Jednymi z najlepszych okularów planetarnych (krótko ogniskowe) są Vixeny LV lub ortho Badera , a jeżeli chodzi o średnio ogniskowe i długo ogniskowe to najlepszym wyborem będą Naglery z tym że cena jest też odpowiednio wysoka i może tak wyjść że jeden okular będzie droszy od całego twojego teleskopu. :Boink::Boink:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! W tym Firstscopie są Kellnery, więc nawet zakup zwykłych tanich Plossli będzie już przesiadką na lepsze sprzęta!

To jedna strona medalu. Druga- oczywiście: im lepszy okular, tym lepiej dla telepa. Z kolei trzeba też myśleć o wadze okularków, bo wyciąg się urwie, jak takiego Naglera tam się wsadzi :szczerbaty: I to nie jest wcale dowcip.

 

Lepiej się spytać jaka cena wchodzi w rachubę.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig, ale w sklepach internetowych w Polsce nie da się kupić Kellnerów. Nawet tych paskudnych, a co dopiero dobrych! Przynajmniej nie widziałem do tej pory żadnego, nie licząc RKE. Dlatego radę co do Plossla uważam za dobrą. To ma być okular 1,25".

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć luk-ash

Z doświadczenia: jeśli nie chcesz wydać za dużo kasy, kup do planet Plossla 6mm. Kosztuje ok.100zł i nie jest najgorszy przy długoogniskowych (powyżej F10 - stosunek ogniskowej obiektywu do jego średnicy) sprzętach. Taki okular da ci powiększenie ok.165x. Wartość powiększenia 165 stanowi ok. 1,8x średnicę obiektywu wyrażoną w milimetrach - to dobra relacja. Nie powinieneś ptrzekraczać powiększenia stanowiącego dwukrotną wartość średnicy obiektywu, czyli 90x2=180. W rzeczywistości dla takiej klasy sprzętów dobrze jeśli wartość powiększenia nie przekroczy 1,8 średnicy obiektywu, czyli akurat tyle ile da ci okular 6mm. Oczywiście to do oglądania planet/księżyca.

 

Do DS celuj w okular, który da ci plamkę w granicach ok. 3mm przy miejskim, lub powyżej 3mm przy podmiejskim niebie. Im wieksza plamka w okularze tym więcej światła wpada Ci do oka i tym lepiej widać słabo oświetlone obiekty (właśnie DS-y), jednak przy zaświetlonym niebie nie należy z tą plamką przesadzać. Wielkość plamki jest stosunkiem średnicy obiektywu do powiększenia. Np. przy powiększeniu 165x będziesz miał plamkę 90/165=0,54mm. Okular 20mm daje plamkę 1,8mm (90/50=1,8). Proponowałbym Ci Plossla 32mm który da powiększenie 31,25x i plamkę 2,88, lub Plossla 40mm który da pow.25x i plamkę 3,6mm, chociaż nie wiem czy ten ostatni nie będzie winietował.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że nie warto kupować Plossli do dużych powiększeń. Zresztą w tej chwili za bardzo nie ma po co. Jupek za nisko na sensowne obserwacje, no Księżyc pozostaje.

 

Osobiście radziłbym zakup takiego okularka, jaki poleca Rammstein. Dodałbym może coś DS-owego, w granicach 20-25 mm.

Chociaż ciekawą alternatywą mogą być Swany 1,25"- nie są przeraźliwie drogie (w DO po 279 zł), a można dostać 9, 15, 20 mm, no i są "od ręki" - tak wynika z informacji na stronie. To jednak wieeeelka różnica.

 

No a następnie zalecilbym skladanie na okularek planetarny- np. ortho czy LV 6-7 mm. A później apiać ;) znów coś do DS... i tak w kółko :szczerbaty:

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Sep 4 2006, 23:32)

Cześć luk-ash

Z doświadczenia: jeśli nie chcesz wydać za dużo kasy, kup do planet Plossla 6mm. Kosztuje ok.100zł i nie jest najgorszy przy długoogniskowych (powyżej F10 - stosunek ogniskowej obiektywu do jego średnicy) sprzętach. Taki okular da ci powiększenie ok.165x. Wartość powiększenia 165 stanowi ok. 1,8x średnicę obiektywu wyrażoną w milimetrach - to dobra relacja. Nie powinieneś ptrzekraczać powiększenia stanowiącego dwukrotną wartość średnicy obiektywu, czyli 90x2=180. W rzeczywistości dla takiej klasy sprzętów dobrze jeśli wartość powiększenia nie przekroczy 1,8 średnicy obiektywu, czyli akurat tyle ile da ci okular 6mm. Oczywiście to do oglądania planet/księżyca.

 

Wiem, że wielu uzywa 6mm Plossli.

Moim zdaniem nadają się one jedynie jako kieliszki do wódki.

Jak juz ma byc do wysokich powerów to nie coś takiego.

 

That's my point...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B)-->

(Piotr B @ Sep 5 2006, 09:32)

Cześć luk-ash

Z doświadczenia: jeśli nie chcesz wydać za dużo kasy, kup do planet Plossla 6mm. Kosztuje ok.100zł i nie jest najgorszy przy długoogniskowych (powyżej F10 - stosunek ogniskowej obiektywu do jego średnicy) sprzętach. Taki okular da ci powiększenie ok.165x. Wartość powiększenia 165 stanowi ok. 1,8x średnicę obiektywu wyrażoną w milimetrach - to dobra relacja. Nie powinieneś ptrzekraczać powiększenia stanowiącego dwukrotną wartość średnicy obiektywu, czyli 90x2=180. W rzeczywistości dla takiej klasy sprzętów dobrze jeśli wartość powiększenia nie przekroczy 1,8 średnicy obiektywu, czyli akurat tyle ile da ci okular 6mm. Oczywiście to do oglądania planet/księżyca.

 

Do DS celuj w okular, który da ci plamkę w granicach ok. 3mm przy miejskim, lub powyżej 3mm przy podmiejskim niebie. Im wieksza plamka w okularze tym więcej światła wpada Ci do oka i tym lepiej widać słabo oświetlone obiekty (właśnie DS-y), jednak przy zaświetlonym niebie nie należy z tą plamką przesadzać. Wielkość plamki jest stosunkiem średnicy obiektywu do powiększenia. Np. przy powiększeniu 165x będziesz miał plamkę 90/165=0,54mm. Okular 20mm daje plamkę 1,8mm (90/50=1,8). Proponowałbym Ci Plossla 32mm który da powiększenie 31,25x i plamkę 2,88, lub Plossla 40mm który da pow.25x i plamkę 3,6mm, chociaż nie wiem czy ten ostatni nie będzie winietował.

Pozdro.

 

 

Okular 30mm to zdecydowanie nie to a 40mm to już wogóle. Wiem że może źrenica wyjściowa jest dobra ale ja celowałbym w coś średnio ogniskowego. Takie długie okulary to ewentualnie do szukania obiektów. Lepiej kupic lornetke i obserwować z takimi małymi powiększeniami a nie pakować takiego okularu do wyciągu.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc w wyborze okularów :D

Mam jeszcze jedno lamerski pytanie:)

Jak dobrze ustawić montaż paralaktyczny w moim teleskopie, szukałem w necie, ale tam są tylko bardzo skąplikowane opisy. Prosił bym o prostą instrukcję jak sie z tym obchodzić :Boink::Boink:

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.